Yozgat Seyahatinde Gezilebilecek Harika Yerler

0
1191

Geçmişi uzun dönemler öncesine dayanan, Türk tarihinde ise Türklerin Anadolu’ya yerleştikleri dönemlerde kapılarını açan Yozgat, iç Anadolu bölgesinin sakin ve dingin bir ili olarak göze çarpıyor.

Doğal güzellikleri ve tarihi gizemi ile keşfedilmesi gereken kentlerden biri olma özelliğine sahip Yozgat’ta gezilebilecek çok sayıda tarihi ve doğal alan, misafirlerini bekliyor. Her bir yerin kendine has özelliğinin bulunması, tatil boyunca sıkılmadan kentte gezmeye olanak tanıyor.

Yozgat’ta görmeniz gereken en güzel yerler

Akdağmadeni Ormanları

İç Anadolu bölgesinin tek blok ormanı özelliğine sahip olan Akdağmadeni Ormanı, Yozgat’ın en büyük doğal alanıdır. Akdağmadeni ilçesi sınırlarında yer alan ormanda; yaban hayatı, zengin flora ve fauna göze çarpar. Kış ayları geldiğinde büyük bir sessizliğe bürünen orman, bahar ve yaz aylarında ise kışın acısını çıkartırcasına hareketli zamanlara tanıklık eder. Bölge halkının geçim kaynağının da Akdağmadeni Ormanları olması, bakımına dikkat edilmesini etkiliyor.

Akdağmadeni Ormanları

Saraykent Kaplıcaları

Yozgat’ın doğal alanlarından biri de Saraykent Kaplıcalarıdır. Kaplıcalar, kent merkezine 71 km. uzaklıkta yer alıyor. Yaz-kış her dönem misafirlerini ağırlayan kaplıcaların sularında; sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum sülfat bulunuyor. Romatizma, kırık-çıkık, nevrit ve kadın hastalıklarına iyi gelen bir su olması, Saraykent Kaplıcaları’nın değerli bir alan olmasını etkiliyor. Kenti ziyaret ettiğinizde burayı da mutlaka ziyaret listenize eklemenizi öneriyoruz.

Saraykent Kaplıcaları

Behramşah Kalesi

Akdağmadeni-Muşalikalesi Köyü’ne yakın bir mesafede yer alan Behramşah Kalesi, Yozgat’ın en önemli yerlerinden biridir. Ancak tanıtımı yeterince yapılmadığı için pek turist çektiği söylenemez. Keşif yapmak ve tarihi gizemi incelemek isteyenlere önerilebilecek bu kale, Gıyaseddin Keykavus emirlerinden Necmed-din Behramşah-ı Candar tarafından yaptırılmıştır. Moloz taş ve kesme taşın kullanıldığı kale, küçük de olsa dikkat çekici bir yapıdır.

Behramşah Kalesi

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat’ın her yerinden kolaylıkla görülebilen Yozgat Saat Kulesi, ilin sembolüdür. Yapımı 1908 olan kule, Belediye Başkanı Tevfikizade Ahmet Bey tarafından yaptırılmıştır. 6 bölü şeklinde yapılan kalenin her bölmesi birbirinden ayrılmış ve her cephesinde birer pencere yer almaktadır. 288 kg. ağırlığındaki saati ile dikkat çeken Yozgat Saat Kulesi’nin üzerinde  ’Nores Jura ve L.D Odobey Gadet’ yazmaktadır. Şehir merkezinde yer alması, ulaşımının kolay olmasını sağlamaktadır.

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat’a nasıl gidilir?

İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat’a ulaşım daha çok karayolu ile yapılmaktadır. Diğer kentlerle bağlantılı olması, karayolu ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Yozgat otobüs bileti alarak ülkenin dört bir yanından Yozgat’a ulaşım sağlanabilir.

Uzak yerlerden gelen misafirler için maalesef kentte havalimanı bulunmadığından en yakın havalimanı 220 km. uzaklıktaki Ankara Havalimanı veya Kayseri Havalimanı’dır. Bu iki havalimanından birinden biletinizi alarak kente rahatlıkla yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.