Yolu Roma’ya Düşecek Olanlara Öneriler

0
747
Anfi Tiyatro

Roma. Çağlar boyu politik, kültürel ve sanatsal anlamda en önemli şehirlerden biri olagelmiş, benzersiz bir şehir. İtalya’nın incisi.

Bu kadar iltifat dolu bir girişten sonra (ki kendisi bunu sonuna kadar hak ediyor), Roma’yı adım adım gezmeye ne dersiniz?

İlk durağımız ünlü Kolezyum. Roma’ya adım attığınız an, gitmeyi düşündüğünüz ilk yer burası olmalı; oteliniz bile değil! Kolezyum, M.S. 80 yılında gladyatörlerin dövüşmesi için yapılan, Antik Roma’nın en büyük amfitiyatrosu. Roma’nın tam göbeğinde yer alan bu 50.000 kişi kapasiteli ihtişamlı mekan, şimdilerde gladyatör savaşçılarını değil, sizi bekliyor.

Anfi Tiyatro
Anfi Tiyatro

Kolezyum’un ardından rotanız tabii ki Aşıklar Çeşmesi olmalı. Asıl adıyla Trevi Çeşmesi’ne giderek, arkanız dönük bir şekilde, omuzlarınızın üzerinden para atabilirseniz, Roma’ya tekrar geleceksiniz demektir! Burada toplanan paralar, yardım kuruluşlarına bağışlanıyor. 1762 yılında inşa edilen bu çeşme, Barok tarza sahip.

Trevi Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

Sırada İspanyol Merdivenleri var. Bu ünlü merdivenler, adını hemen aşağısında yer alan İspanya Meydanı ve İspanya Büyükelçiliği’nden alıyor. Eğer Roma’ya gitmişseniz, turist kontenjanından yerinizi alın ve bu merdivenleri mutlaka görün. Hatta oturun!

İspanyol merdivenleri
İspanyol merdivenleri

Biraz mola vermek, şirin bir kafede oturmak ya da leziz İtalyan mutfağında makarnalara gömülmek istiyorsanız, istikamet Piazza Navona. Üç çeşmenin yer aldığı bu tarihi meydanda, en ünlü çeşme Bernini’ye ait olan, “Dört Irmak Çeşmesi”. Ayrıca bu ünlü meydanda, sokak sanatçılarına resminizi çizdirebilirsiniz.

Piazza Navona
Piazza Navona

 

Satürn Tapınağı
Satürn Tapınağı

Yolumuz Roma tarihine düşmüşken, Pantheon’u görmemek ayıp olur. Dünyanın en iyi korunmuş antik yapılarından olan Pantheon, dünyanın ilk kubbe şeklindeki tavanına sahip. Bu muhteşem yapıyı görünce, M.S. 126 yılında inşa edildiğine inanmakta güçlük çekeceksiniz!

Pantheon
Pantheon

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim