Yalova’nın Yöresel Yemekleri

0
1148

Safranbolu sayesinde dünyaca tanınan Yalova, meşhur lezzetleriyle misafirlerini ağırlıyor.

Yalova’nın yöresel lezzetleri bölgenin mutfağının temelini oluşturuyor. Dışarıdan alınan göçlerle Yalova mutfağı iyice zenginleşmiş. Gidince tatmanız gereken lezzetleri şöyle sıraladık:

Milföylü Yalova Kebabı

Hem göze hem damağa konuşan, Yalovalıların vazgeçemediği yemek. Şehir ile özdeşleşen kebap ana yemek olarak sıcak servis ediliyor.

Yalova Köftesi

Yalova’da sıkça yapılır. Hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz. Lezzetin sırrı köftelerin ortasına konan kremada.

Termal Sarma

Ana malzemesi biftek. Termal sarma Yalova’nın imzalarından biri olmuş durumda. Sebzelerin bifteğe sarılması ile bu lezzet ortaya çıkıyor. İsmi de Termal ilçesinden geliyor.

Pavli

Haşlanmış lahanadan yapılan yemek Yalova halkının misafirlerine sunduğu tatlardan. Bir Yalovalının evine girdiğinizde bu yemek ile karşılaşma olasılığınız hayli yüksek.

Papara

Başka yörelerde de karşınıza çıkabilir ancak Yalova’daki tadı veremez.

Yaprak Pidesi

Nane, mısır unu ve soğan ile hazırlanan harç tavada pişirilir ve sunum için şekil verilir. Farklı tatlara açıksanız yaprak pidesini denemelisiniz.

Bunlar dışında luhu şuşkey, çirbuli, lalanga, papa ve paponi gibi seçenekleriniz de var. Yalova’ya yapacağınız ziyarette çok değişik lezzetlerle buluşacağınız belli. Size en uygun otobüs bileti ise ana sayfamızda.

Daha Yakından Tanımak İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here