Varda Köprüsü, Adana

0
2470
Şirince Kaya Mezarı

Adana’nın Karaisalı ilçesinin Hacıkırı köyünde bulunan ve tam bir mühendislik harikası olan Varda Köprüsü, Adana‘ya gelen ziyaretçilerden büyü ilgi görüyor.

Yöre halkı tarafından “Koca Köprü” olarak da bilinen köprü, Almanlar tarafından 1912 yılında yapıldığı için aynı zamanda “Alman Köprüsü” olarak da isimlendirilmektedir. Köprü, Osmanlı döneminde büyük bir proje olarak Bağdat demir yolu projesinin önemli bir noktası olarak inşa edilmiştir.

Varda Köprüsü (Alman Köprüsü)

Varda Köprüsü

172 metre uzunluğu ve 99 metre yüksekliğiyle tam bir mühendislik harikası olan köprü, kargir köprü türüyle dört ayak üzerine yapılmıştır. İnşaası yaklaşık 5 yıl süren köprünün yapımında 21 işçi ve bir Alman mühendisin öldüğü belirtilmektedir.

Köprüden saat başı geçen trenler etkileyici kareler yakalamanızı sağlıyor

Köprünün daha önce başka bir noktada yapıldığı ancak trenlerin keskin bir viraja sahip olan bu köprüden geçerken sorun yaşadığı için Varda Köprüs’ünün şu anki yerinde inşa edildiği ifade edilmektedir. Hatta önceki köprünün ayaklarını Varda Köprüsü’nün olduğu yerden çok kolay bir şekilde görmek mümkün.

Köprünün olduğu yerde araç trafiği için iki tane tünel bulunuyor

Köprünün ismiyle ilgili bir de efsane dilden dile dolaşmaktadır. Söylenene göre iki işçi köprünün ne kadar yüksekte olduğunu ölçmek için bir yol bulurlar. İşçinin biri köprünün tepesinden bir taş parçası atar ve diğer işçi aşağıda taş yere düşene kadar “var daha, var daha” şeklinde sayar. Bunun da “Varda” şekline dönüştüğü rivayet edilmektedir.

Birçok fotoğrafçı köprüyü fotoğraflamak için bölgeye geliyor

Köprünün bulunduğu yerde araç trafiği için açılan iki tünel de ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerlerden. Köprü birçok fotoğraf kulübü tarafından da fotoğraf çekmek için tercih edilen yerlerin başında geliyor. Özellikle tünelin içindeki deliklerden çekilen Varda Köprüsü fotoğrafları görenleri kendisine hayran bırakıyor. Şayet siz de Varda Köprüsü’ne bir gezi planlıyorsanız fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Koca Köprü, Adana

Varda Köprüsü’ne Nasıl Gidilir?

Varda Köprüsü, Adana’ya yaklaşık 45 km. mesafede bulunuyor. Köprüye kadar toplu taşıma aracı bulunmadığı için özel aracınızla gitmeniz daha mantıklı olaraktır. Adana‘dan Karaisalı güzergahında yaklaşık yarım saatlik bir yolculuğun ardından bu harika köprüyü görme şansını yakalayabiliyorsunuz.

Bir diğer alternatif ise Çukurova Ekspres Treni ile yola çıkarak Hacıkırı İstasyonu’nda indiğinizde kısa bir yolculuğun ardından Varda Köprüsü’ne ulaşmanız mümkün oluyor.

Bu arada Adana’ya kadar gelmişken Adana’nın kebabını yemeden, şalgamını içmeden bu sıcak coğrafyadan ayrılmanızı önermiyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.