Üstü Dumanlı Şehir: Çanakkale

0
1055
Çanakkale

Bir bölümü Marmara, bir bölümü de Ege Bölgesi’nde yer alan Çanakkale, kendi adını taşıyan boğazla ikiye bölünmüş olan, tarihte unutulmaz bir rolü olan önemli bir şehrimizdir.

Tarihi zenginlikleriyle baş döndüren şehir, aynı zamanda Bozcaada ve Gökçeada gibi iki büyüleyici adaya sahiptir. Buradan hareketle diyoruz ki; Çanakkale‘ye gelecekseniz, öyle birkaç gün değil, uzun zaman ayırın!

Kimsenin Geçemediği Çanakkale’de Görmeniz Gereken 6 Yer

1. Çanakkale Şehitliği

Çanakkale Şehitliği
Çanakkale Şehitliği

Egeli ve Marmaralı kimliğiyle iki karakteri olan Çanakkale’ye adım attığınızda, ilk durağınızın Çanakkale Şehitliği olmasını öneriyoruz. 1. Dünya Savaşı’nda Çanakkale savaşlarının hüküm sürdüğü, destan yazıldığı Gelibolu yarımadası milli parkındaki anıt ve şehitliklerde, insanın tüylerinin diken diken olmaması mümkün değil. Vatanı için çok küçük yaşlarda şehit düşen nice ana kuzusunun sonsuz uykusuna yattığı şehitlik, tüm hüznüyle ziyaretçilerini bekliyor.

2. Çanakkale Merkez

Çanakkale merkez
Çanakkale merkez

Burası, tam anlamıyla şehrin kalbi; Çanakkale’nin ruhunu yansıtan yegane yer. Büyüleyici Çanakkale Boğazı manzarası ve antik Truva şehrinin maketinin bulunduğu Çanakkale kordon boyu… Mutlaka görmeniz gereken bir yer olduğunu kabul ediyorsunuzdur!

3. Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti
Truva Antik Kenti

Truva Atı, Odysseus’un Truva surlarını aşarak şehre gizlice girmek için yaptırdığı tahtadan at maketidir. 1988 yılından itibaren Dünya Miras Listesi’nde yer alan Truva Antik Kenti,  1996 yılında milli park olmuştur. Truva, Troya, Troia, Ilion ve Vilusa adlarıyla da anılır. Kazdağları eteklerinde yer alan Truva Antik Kenti de mutlaka görmeniz gereken efsanelerden.

4. Bozcaada

Bozcaada
Bozcaada

Nam-ı diğer Tenados, Homeros’un İlyada Destanı’nda da geçer. Ege‘deki iki Türk adasından biridir. Zarif mimarili Rum ve Türk evleri, rüzgar santrali, yerel şarap tesislerinde keyifli şarap dersleri, tekne ve dalış turları… Burada ne ararsanız var. Eğer biraz kafa dinlemek, dinlerken doğal güzellikler içerisinde kalmak ve kalırken de nirvanaya ermek istiyorsanız; Bozcaada’ya daha fazla zaman ayırın. Hele bir de Bağbozumu Şenlikleri’ne denk getirirseniz, Bozcaada gerçekten de tadından yenmez.

5. Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı
Kazdağı Milli Parkı

Mitolojide ilk güzellik yarışması burada yapılmış. Afrodit, Hera ve Athena arasındaki bu yarışmanın vuku bulduğu Kazdağı Milli Parkı, kesinlikle doğa aşıklarının görmesi gereken bir “doğal güzellikler geçidi”. Ayazma, Kalkım, atçılık, trekking, yoga, meditasyon… Hepsi sizi bekliyor.

6. Assos (Ayvacık)

Assos, Çanakkale’nin 87 km kadar güneyinde, Ayvacık ilçesi-Behramkale Köyü sınırlarında yer alıyor. Aristoteles burada felsefe okulu kurmuş; botanik, biyoloji ve zooloji konularının da öğretildiği bir öğretim merkezi haline getirmiştir.

Akropol’de yer alan Athena Tapınağı, Anadolu’nun en eski Dor tapınaklarından biridir. Arkaik Çağ’da inşa edilmiştir. Mimari anlamda olarak hem Dor & Yunan hem de İyon & Anadolu özelliklerini yansıtır. Bu noktada kültürel sentezin simgelerindendir. Denize doğru inildikçe agora (çarşı), gymnasium (düşünsel ve bedensel eğitim merkezi), tiyatro, bouleuterion (kent meclisi binası) ve nekropol (antik mezarlık) bulunur.

Çanakkale, Egeli ve Marmaralı kimliğiyle hem Yunan hem de Anadolu özelliklerini yansıtan mimarisi ve 1. Dünya Savaşı’nda yazdığı destanla; en önemli şehirlerimizden biri olma ünvanını haklı bir şekilde taşır. Sizin de yolunuz Çanakkale’ye düşecekse, Bilet Bayi’den Çanakkale uçak biletleri ve Çanakkale otobüs biletlerini kontrol edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here