Türkiye’de Görüntüsü ve İsmi ile Şaşırtan 8 Yöresel Yemek

0
1100
Kerane Tatlısı

Ülkemiz tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel zenginliğiyle de dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden olmayı başarmıştır.

Geçmişten günümüze ülkemizde yaşayan birçok medeniyet ülkemizin tarihi açıdan zengin olmasına katkıda bulunmalarının yanında yemek kültürleriyle de ülkemizin zenginleşmesine katkıda bulunmuştur. Bu nedenle ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen birçok lezzetin olduğunu söyleyebiliriz. Bu lezzetlerden bir kısmı farklı görüntüsü veya kulağa garip gelen isimleriyle dikkat çekiyor. Biz de ülkemizin çeşitli yörelerine ait bu garip görüntülü ve garip isimli lezzetleri sizler için derledik.

1. Şırdan, Adana

Şırdan
Şırdan

Adana ve çevresinde sıklıkla karşılaşabileceğiniz bu yiyecek hem görünümü hem de adıyla şaşkınlık uyandırıyor. Her hayvandan bir tane çıkan ve hayvanın midesinin bir bölümünden yapılan şırdan yöre halkı tarafından bolca tüketilmektedir. Özellikle akşamları kurulan seyyar tezgahlarda satılan ve ağır kokusu nedeniyle çoğu kişinin uzak durduğu şırdan tadanların dediğine göre dünyadaki en güzel tatlardan birisi.

2. Şıllık Tatlısı, Şanlıurfa

Şıllık Tatlısı
Şıllık Tatlısı

İsminin nereden geldiği konusunda birçok söylenti olsa da tadı konusunda çoğu kişinin beğendiği Şıllık Tatlısı özellikle Şanlıurfa‘da çokça tüketilmektedir. Krep tarzı bir hamurun içerisine bol ceviz konularak şerbetlenen tatlının yiyen kişide büyük bir enerji patlaması yaşatacağı kesin.

3. Çükündür, Karadeniz

Çükündür
Çükündür

Pancar olarak bilinen Çükündürük, Karadeniz yöresinde bolca tüketilen garip isimli ama çok besleyici bir besindir. Özellikle turşu ve kavurma şeklinde tüketilir.

4. Babagannuş, Hatay

Babagannuş
Babagannuş

Lezzet gezilerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan Hatay, Arap kültürünün etkisiyle oldukça geniş bir yemek kültürüne sahip. Babagannuş da Arap kültüründen ülke sınırlarına adım atan ve Hatay’dan ülkemize yayılan oldukça lezzetli bir meze. Patlıcan salatası olarak bilinen babagannuş közde pişirilen biber, patlıcan ve domatesin karıştırılarak Hatay’a özgü baharatlarla harmanlanmasıyla yapılıyor. Babagannuşun özellikle etli yemeklerin yanında çok iyi gittiğini söylemeliyiz.

5. Pırtımpırt, Kayseri

Pırtımpırt
Pırtımpırt

İsmini duyunca sizin de güldüğünüzü duyar gibiyiz. Evet ismi komik olan bu yemek Kayseri yöremize ait. Asma yapraklarının parçalanarak nohut, et, buğday gibi çok çeşitli eklemelerin yapılarak pişirilmesiyle hazırlanan pırtımpırtı Kayseri’ye yolunuz düşerse mutlaka denemelisiniz.

6. Derdimi Alan, Isparta

Derdimi Alan
Derdimi Alan

Kızarmış tereyağına pekmez ve yufkanın katılmasıyla hazırlanan ve Isparta yöresinde oldukça meşhur olan tatlı ismiyle gerçekten dikkat çekiyor.

7. Otur Fatma Tatlısı, Kocaeli

Otur Fatma Tatlısı
Otur Fatma Tatlısı

Kocaeli‘nin unutulmaya yüz tutmuş bu tatlısı yoğurt, şeker, mısır unu, karbonat, yağ ve yumurtayla yapılmaktadır. Tatlı çok hızlı bir şekilde piştiği için ateş ayarının iyi yapılması çok önemlidir.

8. Kerane Tatlısı, Adana

Kerane Tatlısı
Kerane Tatlısı

Adana yöresinde hayli meşhur olan Kerane tatlısı hamurun kızgın şerbet içerisinde pişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin birçok yöresinde halka şeklinden dolayı “halka tatlı” olarak da bilinmektedir.

Siz de hemen uygun uçak bileti kampanyalarından faydalanarak biletinizi alın ve en kısa zamanda ülkemizin bu yöresel muhteşem lezzetlerini tatmak için yola koyulun.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here