Türkiye’de Görülmeye Değer Devasa Ağaçlar

0
1538

Uzun yıllar yaşayan devasa ağaçları görmek için uzaklara gitmeye gerek yok Türkiye’de anıt niteliğinde doğa harikası ağaçları görünce şaşıracaksınız. İşte yüzyıllara meydan okuyup günümüze kadar gelen, geçmişin ihtiyar tanıkları:

1-Koca Katran Sediri/Antalya

 

Anıt ağaçlarımızdan ilki Antalya’nın Elmalı ilçesinde Çığlıkara mevkindeki bir “Koca Katran Sediri”. Bu anıt ağaç şimdilerde 2024 yaşında. Nice kuşak canlıya, nice devlete tanıklık eden “Koca Katran” fidesi toprağa dikildiğinde İsa Peygamber daha dünyada yoktu bile. Katran ağacı, Antalya’ya 165, Elmalı merkezine ise 38 km uzaklıkta. Bölgede kolay bir şekilde gezebilmek için size yol gösterecek birilerine de başvurabilirsiniz.

 

2-Teos Zeytin Ağacı / İzmir

İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer alan Teos Antik Kenti’ndeki “Ölmez Ağaç” diye bilinen 2000 yaşındaki zeytin ağacı gidip görülmesi gereken anıt ağaçlardan. Ağacın yer aldığı Teos Antik Kent böyle tarihe tanık olmuş yaşlı zeytin ağaçlarıyla dolu.

 

3-Yürüyen Köşk Ağacı / Yalova

Yalova’nın önemli simgelerinden Yürüyen Köşk’le birlikte anılan ağacın hikayesi şöyle. Köşkün yanında bulunan çınar ağacı zamanla dallanarak köşkün duvarlarına zarar vermeye başlamıştır. 1930 yılında bir bahçıvanın ağacı kesmeye çalışması üzerine Atatürk “Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak.”  demiştir ve ağacın kesimine engel olmuştur . İstanbul’dan getirtilen tramvay raylarıyla köşk üç gün içinde 5 metre kaydırılmıştır. Atatürk’ün doğaya sevgisinin en büyük kanıtı olan bu olaydan sonra ünlü “Yürüyen Köşk Ağacı” günümüze kadar gelebilmiştir.

 

4-Ambar Katranı/ Antalya

Türkiye’nin en yaşlı sedir ağacı 2332 yaşında bölgenin en yaşlı ağacı olan ”Ambar Katranı” bölgede dünyanın da en yaşlı sedir ağacı olarak biliniyor.
Ağaca Ambar Katranı denmesinin nedeni o yörede yaşayan vatandaşların ağaçtan katran elde etmeleri, ağacın çok geniş çaplı olmasından dolayı da ”Ambar gibi ağaç” olarak nitelendirilir, bu nedenle ağaca ”Ambar Katranı” denilir.

 

5-Mamatlar Meşe Ağacı / Bolu

Mengen Gökçesu Mamatlar Köyü yaylasındaki Türkiye’nin en yaşlı ve en kalın bu meşe ağacının çapının 3.09 metre, tahmini yaşının ise 1000 yıl olduğu düşünülüyor.

 

6-Zincirli Servi / İstanbul

Sümbül Efendi Camii’nin avlusunda yer alan “Zincirli Servi “ yaklaşık 1400 yaşında olduğu söyleniyor. Bu servi İstanbul’un 22 anıt ağacından biridir. Hakkında anlatılan çeşitli rivayetler de vardır. “Zincirli servi”nin zinciri yerinden kopup düşecek olursa o zaman kıyamet koparmış. Halk arasında dolaşan hikayelerden birine göre ise serviye asılan zinciri, demircilerin piri olan Davud peygamber yapmıştır. Bu yüzden bu zincir kutsal kabul edilir.

Bir rivayete göre de Hz. Hüseyin’in kızları Fatma ve Sakine bu ağacın altında ölmüş, bu ölümün üzerine servi bir anda kurumuş.

 

7-Ahtapot Çınar / İstanbul

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Araştırma Ormanı’nda yer alan bu anıt ağacın 600 yaşlarında olduğu söyleniyor. Ağacın dal ve budaklarının çevreyi sarmasından dolayı  adı “Ahtapot Çınar” olarak anılıyor. “Uyuyan çınar” olarak da biliniyor.

 

8-Aslan Kavak / İzmir

Bu tarihi çınar TRT’de yayınlanan bir belgesel programının vesilesiyle Bayındır’da keşfedildi. Köylülerin  “Aslan Kavak” ismini verdiği çınar ağacı İzmir’in Bayındır ilçesinin Kızıloba köyünde bulunuyor. Bu ağaç şimdiye kadar belirlenen en büyük gövde çapına sahip, yaklaşık 6 metreye varan göğüs çapı ve 22 metre olan dip çevresiyle daha önce bilinen en kalın çaplı ağaçlardan neredeyse 1.5 metre daha büyük.

 

9-Eyüp Sultan Çınarı / İstanbul    

Eyüp Sultan Camii ve türbesi arasındaki yaklaşık 600 yaşındaki ihtiyar çınarın, Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin’le birlikte Ebû Eyyub el-Ensari’nin mezarını keşfettikleri zaman diktikleri çınar olduğu söylenir.

 

10- İnkaya Çınarı / Bursa

Çekirge’de Uludağ yolu üzerindeki İnkaya köyünde, aynı adla bilinen 598 yaşındaki çınar, dünyaca ünlüdür. Adını, Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan Uludağ Yolu üzerindeki İnkaya Köyü’nden alır.  “İnkaya Çınarı”nın boyu 35 metredir. Dallarının kalınlığı 3-4 metreyi bulan çınar 9.2 metrelik çevresiyle Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biridir. En çok ziyaret edilen Bursa’nın bir simgesi haline gelmiş bu ulu çınarın dallarının altında günümüzde bir  de çay bahçesi vardır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.