Türkiye’de Görülmesi Gereken 50 Yer

0
1394

Şimdiye kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu, tarihi ve doğal güzellikleri ile adeta keşfedilmeye bekleyen bir maden gibi. 

Ülkemizde birbirinden güzel yerler bulunuyor ve bu güzelliklerin bir kısmı henüz keşfedilmemiş bile. Sizler için Türkiye’nin görülmesi gereken 50 yerini listeledik. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize geçelim.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

50. Van Gölü

Van Gölü

Ülkemizin en gölü olan Van Gölü, ünlü Akdamar Adası, muhteşem güzelliği, gün doğumu ve gün batımındaki etkileyici manzarası ile görülmeye değer.

49. Nemrut Dağı, Adıyaman

Nemrut Dağı

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan Nemrut Dağı Milli Parkı, devasa kral başları ile bir medeniyetin geçmişine ışık tutan etkileyici bir yer. Ölmeden önce mutlaka Nemrut Dağı’na çıkmalı ve bu muhteşem kral başlarının güneşin doğduğu ve battığı anda oluşturduğu muhteşem manzaraya tanıklık etmelisiniz.

48. Şirince Köyü, İzmir

Şirince Köyü

İzmir’in özel köylerinden biri olan Şirince Köyü, sakinliği ve huzuru arayan ziyaretçilerini bekliyor.

47. Amasra, Bartın

Amasra

Bartın denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Amasra, etkileyici güzelliğiyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor.

46. Düden Şelalesi, Antalya

Düden Şelalesi

Antalya’ya sadece 10 km. mesafede bulunan Düden Şelalesi, Antalya’ya geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında geliyor.

45. Karagöl, Artvin

Karagöl

Ülkemizin en güzel göllerinden biri olan Karagöl‘ü mutlaka görmelisiniz.

44. Tortum Şelalesi, Erzurum

Tortum Şelalesi

48 metre yükseklikten akan Tortum Şelalesi, serinliği ve muhteşem manzarası ile Erzurum‘da görülmesi gereken yerlerden biri.

43. Olimpos, Antalya

Olimpos

Önceki yıllara göre daha kalabalık ve curcunalı bir hale gelse de Olimpos‘un hala ülkemizin en güzel sahil bölgelerinden biri olduğunu söylememiz gerek.

42. Uluabat Gölü, Bursa

Uluabat Gölü

Bursa’dan 21 km. uzaklıkta bulunan Uluabat Gölü, doğal yaşamın şehirdeki en önemli duraklarından biri. Gölde ve gölün çevresinde birçok balık ve hayvan türüne rastlamak mümkün.

41. Alaçatı, İzmir

Alaçatı

Ülkemizin en özel butik tatil beldelerinden biri olan Alaçatı, mavi boyalı evleri ve huzur dolu sokakları ile kesinlikle görülmeyi hak ediyor.

40. Uzungöl, Trabzon

Uzungöl

Yeşil ve mavinin muhteşem uyumunu bulabileceğiniz Uzungöl, Trabzon’un en önemli ziyaret noktalarından biri. Son dönemdeki betonlaşmadan nasibini alan göl, umarız bunu en az zararla atlatır.

39. Adalar, İstanbul

Adalar

İstanbul’un kaçış noktalarının başında gelen Adalar, yapabileceğiniz birbirinden keyifli etkinliklerle huzur dolu bir hafta sonu geçirmenize olanak tanıyor. Eğer bir İstanbul gezisi planlıyorsanız en az bir gününüzü Adalar için ayırmalısınız.

38. Safranbolu, Karabük

Safranbolu

Tarihi Safranbolu evleri, ülkemizin en önemli kültürel zenginliklerinin başında geliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bu zenginliği mutlaka keşfetmelisiniz.

37. Ölüdeniz, Muğla

Ölüdeniz

Dünyanın en güzel kumsallarından biri olan Ölüdeniz, muhteşem deniziyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

36. Saklıkent Kanyonu, Muğla

Saklıkent Kanyonu

Milli park statüsünde bulunan Saklıkent Kanyonu, Muğla’da mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında geliyor.

35. Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi

Hırçın Karadeniz dalgalarına karşı duvarlarını siper eden Sinop Cezaevi, geçmişte hapis yatan birçok mahkumun anılarıyla günümüzde mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzelerden biri.

34. Balıklıgöl, Şanlıurfa

Balıklı Göl

Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın en önemli ziyaret noktalarından biri olan Balıklıgöl, İslam dini açısından çok önemli bir yere sahip.

33. Aspendos Antik Kenti, Antalya

Aspendos Antik Kenti

Antik tiyatrosuyla dünya üzerinde hatırı sayılır bir bilinirliğe sahip olan Aspendos Antik Kenti, Antalyaa’daki en önemli antik kentlerden biri olarak kabul ediliyor.

32. Boztepe, Ordu

Boztepe

Teleferik yardımıyla keyifli bir yolculuğun ardından çıkacağınız Boztepe’de karşılaşacağınız muhteşem Ordu manzarası karşısında hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

31. Levent Vadisi, Malatya

Levent Vadisi

Burası başka bir ülkede olsa belki de dünyanın en etkileyici ve en çok turist ağırlayan yerlerinden biri olabilirdi. Nefes kesici bir güzelliğe sahip olan bu muhteşem vadiyi mutlaka listenize almalısınız.

30. Topkapı Sarayı, İstanbul

İmparatorluğun Merkezi Topkapı Sarayı

Osmanlı Devleti’nin en önemli idare merkezlerinden biri olan ve dünyanın en özel saraylarından biri olarak kabul edilen Topkapı Sarayı, İstanbul ziyaretlerinin en önemli duraklarından biri.

29. Karain Mağarası, Antalya

Karain Mağarası

50 bin yıl öncesine dayanan tarihiyle ve ülkemizin insan yaşamına tanıklık etmiş en büyük mağaralarından biri olmasıyla Karain Mağarası, Antalya’daki insan yaşamına ışık tutan en özel yerlerden biri.

28. Gölcük, Bolu

Gölcük

Mesire alanı olarak da kullanılan Gölcük, muhteşem manzarası ile her mevsim ziyaretçilerine ayrı bir güzellik sunuyor.

27. Abant Gölü, Bolu

Abant Gölü

Bolu’nun en özel yerlerinden biri olan Abant Gölü, ülkemizin ve dünyanın en güzel göllerinin başında geliyor.

26. Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep

Zeugma Mozaik Müzesi

2011 yılından itibaren ziyaretçilerini ağırlayan Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi unvanına sahip olan ülkemizde mutlaka görülmesi gereken müzelerden biridir.

25. Gelibolu Yarımadası, Çanakkale

Gelibolu

Bir devletin dirilişine şahitlik eden Gelibolu Yarımadası, manevi atmosferi ile her Türkün mutlaka görmesi gereken çok özel yerlerden biri.

24. Efes Antik Kenti, İzmir

Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve tarihin sayfalarında yolculuk etme imkanı veren Efes Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunuyor. Antik Kentte başta Celcius Kütüphanesi olmak üzere birçok eser yer alıyor.

23. Gökçeada, Çanakkale

Ülkemizin en büyük adası konumunda bulunan Gökçeada, butik bir tatil geçirmek isteyenler için en ideal noktalardan biri. Sakinliği sevenler özellikle sonbahar ve kış aylarında Gökçeada’da kalabalıktan uzak huzur dolu bir tatil geçirme imkanı yakalıyor.

22. Hattuşaş, Çorum

Hattuşaş

Tarih sayfasında önemli bir yere sahip olan ve Hitit Devleti’ne de başkentlik yapmış olan Hattuşaş, ülkemizin önemli antik kentlerinden biridir.

21. Salda Gölü, Burdur

Salda Gölü

Krater oluşumlarla meydana gelen ve dünyanın en temiz göllerinden biri olarak kabul edilen Salda Gölü, 1989 yılında sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Bu muhteşem güzellikteki göl, Türkiye’de görülmesi gereken yerler listesine girmeyi kesinlikle hak ediyor.

20. Harran, Şanlıurfa

Harran

Etkileyici mimarisi ile İtalya’daki Trulli evlerine ilham kaynağı olan Harran, Anadolu’nun ilk üniversitesini de bünyesinde bulunduruyor. Medeniyetlerin geçiş noktası olarak kabul edilen Harran, kültür turizmi açısından ülkemiz için oldukça önemli bir değer.

19. Pamukkale, Denizli

Pamukkale

Dünya üzerinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayılan Pamukkale, yer altından çıkan kaynak sularının oluşturduğu muhteşem görüntüsü ile herkesin gidip görmesi gereken muhteşem bir güzellik.

18. Kültepe, Kayseri

Kültepe

Hititler tarafından Anadolu’da ilk kurulan yerleşim yeri olarak kabul edilen Kültepe, Anadolu’nun geçmişine tanıklık etmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir ören yeri olarak karşımıza çıkıyor.

17. Sümela Manastırı, Trabzon

Sümela Manastırı

Trabzon’un sarp kayaları üzerine inşa edilmiş olan Sümela Manastırı, mimarisi ve sahip olduğu manzarası ile görülmeye değer. Manastırın çevresi, restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalıdır.

16. İshakpaşa Sarayı, Ağrı

İshakpaşa Sarayı

Doğubeyazıt ilçesinde sarp kayalıklar üzerinde inşa edilmiş olan İshakpaşa Sarayı, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini taşımaktadır. Yapımının 100 yıl sürdüğü söylenen bu görkemli sarayı kesinlikle görmelisiniz.

15. Ani Harabeleri, Kars

Ani Harabeleri

Ermeniler için kutsal sayılan birçok önemli ibadet noktasına ev sahipliği yapan Ani Harabeleri, Kars ili sınırlarında bulunuyor.

14. Selimiye Camii, Edirne

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak tanımladığı Selimiye Camii, Edirne’nin sembol yapılarından biri olarak gösteriliyor. Camii, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunuyor.

13. Kaz Dağları

Kaz Dağları

Çanakkale ve Biga bölgelerinde yeşillikler içinde uzanan Kaz Dağları ülkemizin en önemli oksijen depolarından biri olarak bizleri karşılıyor. Doğanın ritmini yakalamak istiyorsanız Kaz Dağları’nı mutlaka görmelisiniz.

12. Hasankeyf, Batman

Hasankeyf

Birçok mağaraya ev sahipliği yapan Hasankeyf, Mezopotamya uygarlığına ait birçok antik kenti de bünyesinde bulunduruyor.

11. Eğirdir Gölü, Isparta

Eğirdir Gölü

Kamp kurmak ve muhteşem manzaranın tadını çıkarmak için oldukça elverişli bir bölge olan Eğirdir Gölü, Isparta’nın da en görülesi yerleri arasında bulunmaktadır.

10. Aynalıgöl Mağarası, Mersin

Aynalıgöl Mağarası

Mersin’in Aydıncık ilçesindeki Aynanıgöl, 1999 yılında bir çoban tarafından keşfediliyor. Son yıllarda ulaşımın da kolaylaşmasıyla ziyaretçi sayısında hayli artış olan Aynalıgöl, ülkemizde son yıllarda ortaya çıkarılan en önemli doğal güzelliklerden biri.

9. Damlataş Mağarası, Antalya

Damlataş Mağarası

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Damlataş Mağarası, içinde bulunan sarkıt ve dikitlerle görenlerde hayranlık uyandırıyor. Mağaranın içindeki havanın astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor.

8. Seferihisar, İzmir

Seferihisar

Ege’nin sakin şehri Seferihisar, 2009 yılında Sakin Kentler Birliği’ne kabul edilerek ülkemizdeki yavaş yaşamın temsilcilerinden biri olmuştur. Ülkemizin ilk sakin şehri olan Seferihisar özellikle birçok mavi bayraklı plajı ile ziyaretçilerine muhteşem bir deniz keyfi yapma imkanı sunuyor.

7. Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri’de Aladağlar Milli Parkı içinde bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri, irili ufaklı birçok şelalesi ile muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

6. Ayder Yaylası, Rize

Ayder Yaylası

Deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte, sisler arasında doğanın seslerini dinleme imkanı bulabileceğiniz Ayder Yaylası, bozulmamış doğası ile ziyaretçilerine unutamayacakları huzur dolu anlar yaşatıyor.

5. Mevlana Müzesi, Konya

Mevlana Müzesi

Konya’nın en önemli simgelerinden biri olan Mevlana’nın öğretilerini anlayabilmek için hazırlanmış olan Mevlana Müzesi, ülkemizin en özel müzelerinden biri.

4. Bergama Antik Kenti, İzmir

Bergama Antik Kenti

Önemli bir sağlık merkezi olan ve içinde dünyanın en dik antik tiyatrosunu barındıran Bergama Antik Kenti, İzmir’in Bergama ilçesinde bulunuyor. Antik kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunuyor.

3. Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller

Doğanın en güzel hallerine ve bulunmaz renklerine sahip olan Yedigöller Milli Parkı Bolu il sınırları içinde bulunuyor.

2. Frig Vadisi

Frig Vadisi

Birçok mağara, tarihi yapı ve doğal güzelliklere sahip olan Frig Vadisi, Afyonkarahisar bölgesinde geniş bir alana yayılıyor.

1. Kapadokya

Kapadokya

Muhteşem yeraltı şehirleri, peribacaları ve diğer güzellikleriyle Kapadokya, dünya üzerinden birçok ziyaretçinin Nevşehir ve çevresini ziyarete gelmesini sağlıyor.

Siz de avantajlı uçak bileti fiyatları ile ülkemizin bu harika yerlerini ve çok daha fazlasını görme şansına sahip olabilirsiniz. Listemizde yer almayan; ancak mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerler varsa yorum kısmından bizlerle paylaşarak Türkiye’de görülmesi gereken yerler listemize katkıda bulunabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here