Mersin’de Görülmesi Gereken 10 Yer

0
732

Mersin, güney bölgesinin tarih, kültür ve doğal güzellikler bakımından en önemli şehirlerinin başında geliyor. Sahil kenti olması sebebiyle tarih boyunca farklı inanışlar tarafından yerleşim yeri olması, farklı devletler tarafından ticaret maksadıyla kullanılması bölgenin köklü bir geçmişe sahip olmasını sağlamış.

Çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Mersin ilinde görülmesi gereken birçok tarihi ve doğal güzellik bulunuyor. Birçok farklı güzelliğe ev sahipliği yapan bu güzel şehrin görülmesi gereken 10 güzelliğini sizler için listeledik.

Mersin’de Görülmesi Gereken Yerler

1.St. Paul Kilisesi

St. Paul Kilisesi

Hristiyanlar için önemli bir nokta olan Tarsus’ta birçok Hristiyan inancına ait esere rastlamak mümkün oluyor. Bunlardan biri de 12. yüzyılda inşa edilen St. Paul Kilisesi. Kilise 1994 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınarak 2001 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. Tavanda bulunan fresklerin oldukça ilgi çekici olduğu müze, özellikle Hristiyan ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

2.Tarsus Ulu Camii

Tarsus Ulu Camii

1579 yılında Selçuk-Osmanlı mimarisi ile yapılan bu tek şerefeli camiinin iç süslemelerinde İran mimarisinin izlerine de rastlanmaktadır. Camiinin önemli özelliklerinden birisi ise St. Pierre Kilisesi’nin kalıntılarının üzerine yapılmasıdır.

3.Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi

Berdan Çayı üzerinde yaklaşık 5 metre yükseklikten büyük bir gösterişle düşen Tarsus Şelalesi, bölge için tam bir huzur kaynağı görevi görüyor. Piknik yapmak isteyenler ve kafa dinlemek isteyenler için sıklıkla tercih edilen Tarsus Şelalesi, yıllar önce şehri su basmasıyla Berdan Çayı’nın yönünün değişmesi neticesinde oluşmuş. Şelalenin şu anki yeri Roma zamanında mezar olarak kullanılıyordu; ancak günümüzde suyun zamanla aşındırmasıyla mezarlar büyük oranda kaybolmuştur.

4.Cennet-Cehennem Obrukları

Cennet Cehennem Obrukları

Cennet Cehennem Mağaraları, Silifke bölgesinde bulunan bir yer altı kaynağının üstündeki toprağın çökmesiyle oluşmuştur. 70 metre derinlikteki Cennet ismi verilen çukurun dibinde su kaynağının izine rastlamak mümkün.

Aynı zamanda burada bir de kilise bulunuyor. Kilisenin 5. yüzyılda Paulus isimli bir kişi tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Cehennem çukuru ise 128 metre derinliğinden oldukça heyecan verici bir görünüme sahip. Cehennem çukuruna özel donanım olmadan inmek ise mümkün değil.

5.Aya Tekla Kilisesi

Aya Tekla Kilisesi

Kilise Taşucu bölgesinde bulunuyor. Henüz 17 yaşındayken St. Paul’un öğretilerinden etkilenen ve Hristiyanlığı yaymak için mücadele veren ve şehit olan ilk ve tek kadın şehit Aya Teklanın gizlendiği mağara daha sonra kiliseye çevrilmiş ve Hristiyanlar tarafından kutsal sayılmıştır.

6.Kızkalesi

Kızkalesi

Efsanelere konu olan Kızkalesi, Erdemli Bölgesi’nde bulunmaktadır. Mersin’in sembollerinden biri olan yapı, tarih boyunca birçok medeniyetin hakimiyeti altına girmiştir. Günümüzde müze olarak hizmet veren kaleye deniz motorlarıyla ulaşım sağlanıyor. Kalenin içi 5 TL karşılığında ziyaret edilebiliyor.

7.Yumuktepe Höyüğü

Yumuktepe Höyüğü

Geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan Yumuktepe Höyüğü, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bölgede çıkarılan birçok eser günümüzde Mersin Müzesi’nde sergilenmektedir.

8.Kanlıdivane

Kanlıdivane

Roma ve Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan Kanlıdivane Antik Kenti, Bizans döneminde önemli bir yerleşim ve zeytinyağı üretim merkezi olarak değerlendirilmiştir. Bir obruk etrafında şekillenen bu antik yerleşim alanında birçok bazilika, kaya mezarları ve farklı yapı izlerine rastlanmaktadır. Kalıntılarda özellikle bölgedeki taşlardan üretilen kesme taşların kullanıldığı gözlenmektedir.

9.Tisan Yarımadası

Tisan Yarımadası

Bölgenin keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Tisan Yarımadası, özellikle sakinliği ve tertemiz denizin keyfini yaşamak isteyen ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor. Tisan Yarımadası’nı ziyaret edenler buranın da Mersin’in birçok bölgesi gibi geçmişte önemli bir yerleşim yeri olarak kullanıldığını hissetme şansı yakalıyor. Yarımadanın yeşil ve maviyle karışık manzarası ise insana büyük bir keyif veriyor.

10.Kleopatra Kapısı

Kleopatra Kapısı

Mısır Kraliçesi IIV. Kleopatra’nın Tarsus’a giriş yaptığı kapı olduğu belirtilen Kleopatra Kapısı Tarsus’un önemli sembollerinden biri olarak kabul ediliyor. Kapı günümüzde restorasyon çalışmalarıyla yenilenerek turizme kazandırılmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here