Tekkeköy Mağaraları, Samsun

0
1472

Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri olarak kabul edilen Tekkeöy Mağaraları, Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunmaktadır. 

M.Ö 60 bin yıllarına uzanan bir kapı olan Tekkeköy Mağaraları, Taş Devri’ne ait yaşam izlerini taşıyor. Bölgenin temizliği esnasında tesadüfen bulunan oyuk mağaralar bölgenin geçmişine dair ışık tutması açısından büyük önem taşıyor.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi

Tekkeköy Mağaraları

Yapılan kazı çalışmalarında doğal olaylarla meydana gelen kaya oyuklarında çanak, çömlek ve daha birçok farklı eşyaya rastlanmıştır. Aynı zamanda bölgede merdiven gibi insan yapımı oluşumlara da rastlanmaktadır. 1941 yılında başlayan çalışmalarda 360 bin metrekarelik bir alana yayılmış bir vadi yerleşkesine rastlanmıştır. Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi olarak adlandırılan vadide gerçekleştirilecek olan çalışmalarla çok daha geniş bir yerleşim alanına ulaşılacağı tahmin edilmektedir.

Tekkeköy Mağaraları’nda insan yapımı merdiven kalıntılarına rastlanmıştır

Çınarcık ve Fındıcak Vadileri’nin birleşim noktasında yer alan Tekkeköy Mağaraları bölgesinde Delikli Kaya ismi verilen ve Frig Kalesi olarak kullanıldığı tahmin edilen bir kaya oluşumuna rastlanmıştır. Aynı zamanda bölgede yapılan kazı çalışmalarında Hitit döneminde önemli gösterilerin ve seremonilerin gerçekleştirildiği bir Hitit Yolu’na rastlanmıştır.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi aynı zamanda bir açık hava müzesi olarak ziyaret edilebiliyor

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi

Tekkeköy Mağaraları’nın olduğu vadide bulunan Rum evlerinin restore edilmesiyle orta çıkan müzede bölgede çıkarılan eşyaların imitasyonları ve o döneme ait insanların heykelleri sergilenmektedir. Bu özelliği ile müze, ülkemizin ilk imitasyon müzesi olmasıyla da bilinmektedir.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi

1 Mart 2014 yılında ziyarete edilen Müze Evi, ziyaretçilerin de büyük beğenisini kazanıyor. Aynı zamanda vadinin de bir açık hava müzesi olduğunu belirtmemiz gerek. Vadi çevresinde Taş Devri’ni yansıtan heykellerden oluşan açık hava müzesi de büyük ilgi görüyor. Vadi aynı zamanda yöre halkı tarafından bir mesire alanı olarak da değerlendirilmektedir.

Tekkeköy Mağaraları’na Nasıl Gidilir?

Tekkeköy Mağaraları’na kadar gidebileceğiniz bir toplu taşıma aracı henüz bulunmuyor. Bu nedenle bizim tavsiyemiz özel aracınızla veya araç kiralayarak gelmeniz yönünde olacaktır. Mağaraların olduğu vadiye şehir merkezinden 15 dakikalık bir yolculukla ulaşmanız mümkün olacaktır. Samsun gezinizde görmeniz gereken yerler için Samsun gezilecek yerler yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.