Tehlikeli Oluğu Kadar Etkileyici Kanyonlar

0
1336

Uzun yıllar süren aşındırmalar ve ya doğa olaylarının sonucu oluşan kanyonlar, yeryüzünün en ilgi çeken yeryüzü oluşumları arasında yer alıyor.

Metrelerce derinliğe ulaşan yarıklar ve devasa yükseklikteki kayalardan oluşan bu doğa harikaları, tehlikeli olduğu kadar doğal güzellikleriyle de insanları büyülüyor. Dünyanın en derin kanyonundan, en yüksek kanyonuna kadar uzanan listemizde dilerseniz kısa bir tura çıkalım.

1.ABD / Grand Kanyon (Büyük Kanyon)

Dünya’nın en büyük ve en derin kanyonu olan Büyük Kanyon, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. Arizona’da bulunan kanyon, Colorado Irmağı’nın 1 milyon yıl boyunca aşındırmasıyla oluşmuş doğal yapılardan biridir. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen kanyon derinliği ve aşındırmayla oluşmuş farklı şekilleriyle oldukça ilgi görüyor. Arizona’da bulunan kanyonu ziyaret ederseniz, ulusal park içerisinde turlarla gezebilirsiniz ve Colorado Irmağı üzerinde sala binebilirsiniz.

2.Namibya / Fish River Kanyonu

500 yıl önce su aşındırmasıyla oluşmuş olan kanyon, Afrika’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Kanyon farklı şekilleri ve çöküntüleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

3.ABD / Havasu Kanyonu

Kızılderililerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan bu kanyon, şelalelerin aşındırmasıyla oluşmuş doğa harikalarından biri. Turkuaz suların ve turuncu kayaların bir araya gelmesiyle kanyon harika bir görüntüye sahip olmakta. ABD’de bulunan kanyona eşeklerle veya engebeli yolları yürüyerek ulaşabilirsiniz.

4.Çin / Wulingyuan Kanyonu

Kumtaşı kayalarının oluşturduğu binden fazla kulesiyle Çin’de bulunan Wulingyuan Kanyon’u dünyanın en ihtişamlı kanyonlarından biri. Kanyon, yeşil sarmaşıkların ve kayaların birleşimiyle oluşan muhteşem manzarasıyla her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

5.Hawaii / Waimea Kanyonu

Yemyeşil görüntüsü ve içerisinden akan şelaleleri ile Waimea Kanyon’u, Hawaii’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Harika manzaraya eklenen tertemiz doğa havasıyla kanyon, görülmeye değer eşsiz doğal güzellikler arasında yer alıyor.

6.ABD / Antilop Kanyonu

 

Gitmesenizde internet üzerinden fotoğraflarına sıklıkla denk gelebileceğiniz dünyanın en meşhur kanyonlarından biridir. Kumtaşından oluşan yapının erozyon sonrası çökmesiyle oluşmuş kanyon, renkleri ve taşların doğal oluşumlu şekilleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Turuncu, kırmızı ve sarının uyumu sayesinde turistlerin bir numaralı uğrak noktası olan kanyon, Arizona’da bulunmakta.

7.ABD / Bryce Kanyonu

Bryce Kanyonu, hava olaylarının etkisiyle zaman içerisinde aşınmış, farklı şekiller almış taşlardan oluşmaktadır. Kanyon kayaların şekilleri sebebiyle ülkemizde ki peri bacaları ile benzerlik göstermektedir. Utah’ta bulunan kanyon gezilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

8.ABD / Horseshoe Bend Kanyonu

Colorado Irmağı’nın şekillendirdiği kanyon, farklı şekilleri ve doğal taş oluşumları ile dikkat çekiyor. Suyun aşındırmasıyla ırmağın ortasında kalan taştan kuleler, farklı görüntüsüyle ziyaretçilerin ilgi odağı.

9.Fransa / Gorge du Verdon Kanyonu

Güney Fransa’da bulunan kanyon, Verdon Nehri’nin yüz yıllar boyunca kayaları aşındırmasıyla oluşmuştur. Diğer kanyonlara göre daha açık renklerdeki taşlardan oluşan kanyon, turkuaz renkli sularıyla oldukça etkileyici bir görüntüye sahip.

10.Türkiye / Ulubey Kanyonu

Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en derin kanyonu olan Ulubey Kanyon’u ülkemizin Uşak ilinde bulunmaktadır.73 km uzunluğunda olan kanyon diğerlerinin aksine turizme kapalıdır ve ilerleyen yıllarda çeşitli düzenlemeler yapılarak halkın ve turistlerin uğrak noktası haline gelmesi planlanıyor.

 

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.