St. Petersburg’da gezilecek en iyi 6 yer

0
938
St. Petersburg

Saraylar, müzeler, bahçeler, sanat ve dolu dolu bir şehir. Rusya’nın incisi St. Petersburg’a yolunuz düşecekse, bu yolu uzatmaya gayret edin! Bu büyüleyici şehirde gezilecek mekanlar, keşfedilecek sokaklar bitmiyor. Gelin, St. Petersburg’u 6 adımda tanıyalım.

1.Neva Nehri’nde tur mu dediniz?

Kim demiş en güzel turlar Venedik’te yapılır diye?! St. Petersburg, benzersiz manzaralı Neva Nehri ile ziyaretçilerine keyifli anlar vaat ediyor. 10-15 TL aralığındaki turları mutlaka not defterinizin üst sıralarına yazın. Fotoğraf çekmeyi de unutmayın!

Neva Nehri
Neva Nehri

2. Tarihseverler, sizi St. Isaac Katedrali’ne alalım.

Öncelikle not düşelim; bu katedral, gördüğünüz diğer katedrallerin hiçbirine benzemiyor! St. Isaac Katedrali, dünyanın en büyük 4. katedrali. Sovyet zamanında tüm dini sembollerin kaldırılıp, müzeye dönüştürülmesinin ardından, katedral bugünlere kadar bozulmadan gelmiş. Eğer gerçek bir tarih tutkunuysanız,sadece mermer ve granitle kaplı geniş alanı değil; katedralin duvarlarına sinen Sovyet ruhunu görebilirsiniz!

4. katedrali
4. katedrali

3. Peterhof Sarayı, tüm görkemiyle sizi bekliyor!

Hiç kuşku yok ki, Ruslar sadece edebiyat alanında değil, mimaride de oldukça başarılı. Peterhof Sarayı, kendisinden çok, Çar Petro’nun tasarlattığı görkemli bahçesiyle dikkat çekiyor. Belirtelim, bu bahçenin lakanı “Rusya’nın Versailles”yı. Peterhof, bu adın hakkını da fazlasıyla veriyor. Bahçenin dokusuyla kusursuz bir uyuma sahip olan süs havuzları, çeşmeler ve çiçekleri dünya gözüyle görmeniz gerek!

Peterhof Sarayı
Peterhof Sarayı

4. Mimari demişken, karşınızda Voskresenia Khristova Kilisesi!

Dışında sarı ve mavinin süslediği kubbeler, içinde eşsiz mozaikler. Voskresenia Khristova Kilisesi, telaffuzu bizler için imkansız olan, görkemli bir Rus Ortodoks kilisesi. Yolunuz buralara kadar düşmüşken, kartpostal güzelliğindeki bu kiliseye gitmemek, gider gitmez de mum dikecek alan aramamak olmaz!

Voskresenia Khristova Kilisesi
Voskresenia Khristova Kilisesi

5. Ermitaj Müzesi’nde bir mola.

Burası, dünyanın en büyük ve eski müzelerinden biri. Ermitaj Müzesi beş binadan oluşan bir alanın içinde bulunuyor. Bu alanda Kışlık Sarayı, Büyük ve Küçük Erminaj yapılarını görmek mümkün. Siz siz olun, bu büyüleyici alana mutlaka zaman ayırın!

Ermitaj Müzesi
Ermitaj Müzesi

6.Rusya demek, Votka Müzesi demek.

Öncelikle, Rusya’ya hoş geldiniz demek istiyoruz! 200’den fazla votka çeşidinin sunulduğu bir vahadasınız. Burası Rus kültürünün en önemli parçalarından birinin mekanı: Votkanın. Baştan uyaralım, votkanızı sakın meyve suyu ya da başka bir içecekle karıştırmayın. Eğer shot konusunda başarılıysanız, tek seferde içmeniz adaptandır. İçki içmiyorsanız, izlemeniz yeterli. Çok güzel hikayeler biriktireceğinize eminiz! Bu müze, başlı başına bir deneyim vaat ediyor.

Votka muzesi
Votka muzesi

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim