Split Gezilecek Yerler

Hırvatistan’da, Dalmaçya bölgesinde pek çok medeniyetin uğrayıp izler bıraktığı şehir Split, gezginlerin ilgisini çekiyor.

Farklı dönem tarihi yapıları, Adriyatik Denizi boyunca serilen kumsalları ile ülkenin ikinci büyük şehri Split gezilecek yerler zenginliğiyle her yıl binlerce turist ağırlıyor.

Her mevsim ayrı bir havaya sahip olsa da ilkbahar ve yaz aylarında şehrin keyfi ayrı çıkıyor.

#1 Split Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Diocletian Sarayı

Diocletian Sarayı

305 yılında Roma imparatoru için yaptırılan saray, müzeye dönüştürülmese de şehrin en çok turist çeken noktalarından biri olmuş. Saray, pek çok film ve dizi çekimlerine ev sahipliği yaptığı gibi deniz manzarasıyla çevresine sıralanmış restoran, barlar ve dükkânlarla da iyi vakit geçirmenizi sağlıyor. Beyaz mermer sütun kullanılarak yapılan saraya girmek de serbest.

2- Riva

riva

Şehirdeki en eğlenceli ve hareketli bölgeyi arıyorsanız Riva’ya gitmelisiniz. Split‘in önemli etkinliklerine ev sahipliği yapan bölgeden kalkan teknelerle turlara da çıkabilirsiniz.

3- Bacvice Plajı

Bacvice Plajı

Denize girilebilecek onlarca plajı olsa da en ünlüsü ve tercih edileni Bacvice Plajı oluyor. Bunda şehir merkezinde olmasının etkisi büyük. Sıcak ve yorucu bir gün sonunda dinlenmek ve masmavi sularla buluşmak için değerlendirebilirsiniz.

4- Saint Dujam

Saint Dujam

Diocletian Sarayı ile birlikte inşa edilen kilise, Roma imparatorunun mezar yeri olarak yapılmış. Sonraları mezar bölümü tamamen yıkılmış. Bu da katedralin hem Roma mabedi hem de Katolik kilisesi tarzına sahip olmasını sağlamış.

Kilisenin en şaşırtıcı özelliği ise hiçbir yenileme ve bakım çalışması görmemiş olması. Ziyaretiniz esnasında 17. yy’dan kalma çan kulesine göz atmayı da unutmayın.

5- Marjan Tepesi

Marjan Tepesi

178 metre yüksekliğindeki tepe üzerini saran büyük çam ormanlarıyla be manzarasıyla şehirde görülecek yerlerden biri sayılabilir. Tepe üzerinde tarihi bir kiliseyi ziyaret etme şansınız da var. Seyahatiniz sırasında yorulduğunuz uzaklaşıp dinlenebilir, şehri yukarıdan izleyebilirsiniz.

6- Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı

Şehirde yaşayan insanların buluşma noktası saydıkları meydan, her an süren canlılığı ve neşesiyle sizi de saracak. Meydan çevresindeki Rönesans dönemi yapıları da alana otantik bir hava katıyor.

7- Balık Pazarı

Balık Pazarı

Çeşit çeşit taze balıklar bulabileceğiniz pazar sayesinde Hırvatistan‘ın deniz kültürüyle de karşılaşacaksınız. Yalnız, pazara olabildiğince erken gitmeye bakın. Sonrasında çok kalabalık oluyor ve ürünlerin neredeyse hepsi bitiyor.

8- Hvar Adası

Hvar Adası

Dalmaçya kıyılarındaki muhteşem ada verimli ovaları, üzüm bağları ve meyve bahçeleriyle sizi bekliyor. Özellikle yaz ayları insanları koştuğu Hvar, renkli ve heyecanlı Split duraklarından biri. Yüzmek için çok sayıda plaj da bulabilirsiniz.

9- Poljud Stadyumu

poljud stadium

Hırvatistan’ın en büyük takımlarından Hadjuk Split’in evi olan stadyumu; coşkulu bir futbolseverseniz, görmeden geçmeyin. Şansınız varsa bir karşılaşmayı izlemenizi öneririz.

10- Krka Şelalesi

krka waterfall

Şehir merkezinden bir saat uzaklıktaki şelale tıpkı kartpostallardan fırlamış gibi duruyor. Fotoğraf makinelerinizin hafızalarında yer açın; çünkü muhtemelen, manzaranın onlarca fotoğrafını çekmek isteyeceksiniz. Şelale boyunca yürümek sizi yorarsa; dinlenebileceğiniz, lezzetli yemekler yapan restoranlar da bulacaksınız.

11- Ivan Mestrovic Galeri

ivan mestrovic gallery

Hırvatistan’ın ünlü heykeltıraşı Ivan Mestrovic’in evi olan bina, 1952 yılından sonra müze olarak kullanılmaya başlanmış. Sanatçının eserleri yanında 200’den fazla pek çok esere ev sahipliği yapan müzede bilgi alabileceğiniz bir arşiv de var.

Ziyaret saatleri:
Pazar: 10.00-15.00
Pazartesi: Kapalı
Diğer günler: 9.00-16.00

12- Split Güzel Sanatlar Müzesi

Güzel Sanatlar Müzesi

1908 yılında, eski bir hastanede açılan sergi sonunda, bina müzeye dönüştürülmüş. 400 civarında eserin sergilendiği müzenin açılışı ise 1931 yılını bulmuş. Çağdaş sanat sergilerini de gezebileceğiniz müzede, ülkenin sanat geçmişine doğru yolculuğa çıkacaksınız.

Ziyaret saatleri:
Hafta içi: 10.00-18.00
Hafta sonu: 10.00-14.00
Pazartesi: Kapalı

13- Split Etnografya Müzesi

etnografski muzej

Şehrin yerel halkının geçmiş ve bugünkü yaşamına tanıklık etmek için turistlerin uğrak noktalarının başında gelen müze, 1910 yılında kurulmuş. Bölgenin çevresinden toplanan geleneksel kıyafetlerin, eşyaların sergilendiği müze pek çok etkinlik de düzenliyor. Müzeyi pazar günleri hariç her gün 10.00-15.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

14- Split Arkeoloji Müzesi

Split Arkeoloji Müzesi

Bölgeden 7. ve 15. yy arasında çıkarılan arkeolojik eserlerin sergilendiği müze, oldukça geniş bir koleksiyona sahip. Kuruluşu 1800 gibi oldukça eski bir tarihe dayanan müzenin içinde, 30.000 kitaplık bir kütüphanede bulunuyor. Müze, pazar günleri dışında, 09.00–14.00, 16.00–20.00 saatleri içinde hizmet veriyor.

15- Split Akvaryumu

Split Akvaryumu

Adriyatik Denizi’nin derinliklerini sunan akvaryumda 130’dan fazla tür bulunuyor. Tatlı su kaplumbağalarından 20 farklı köpekbalığı türüne, görebileceğiniz deniz canlıları hakkında detaylı bilgi de edinebiliyorsunuz.

*Farklı kültürlerin harmanlandığı şehir Split’e gitmek için en uygun seferleri hakkında bilgilere, sitemizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Split gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını bizlerle paylaşmayı unutmayın!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.