Pinagbuyutan Adası

El Nido eyaleti içerisinde birbirinden farklı güzelliklere sahip 45 farklı ada bulunuyor. Filipinler turu gezimde çok farklı bölgeleri keşfetme fırsatını yakaladığım için açıkçası kendimi oldukça şanslı hissediyorum.

El Nido’da geçirdiğim günlerin zaten birbirinden farklı olmasının nedeni de çok sayıda gezilecek yerlerinin olmasıydı. Snake ve Pinagbuyutan Adaları aslında, 45 adadan sadece ikisi. Diğer adalarda da gezme fırsatı buldum. Ancak bu iki ada kadar cezbeden yönlerinin olmadığını kolaylıkla ifade edebilirim. El Nido adalarının çoğunda yerleşim yok. Yani bomboş. Ancak bazı adalarında ise çok canlı bir hayat ve hareketli saatlerin yaşandığını kolaylıkla ifade edebilirim. Snake ve Pinagbuyutan Adaları da bunlardandır. Oldukça şık resortların inşa edildiği adalarda, fiyatlar da dudak uçuklatır türden. Ancak biz tur düzenlediğimiz için daha uygun fiyata konaklama imkânını yakalıyoruz.

Snake Island

Yerleştiğimiz otel, 500 dolar fiyatlardan başlıyor. Tabi fiyatı söyledikten sonra hizmetleri hakkında bilgi vermeme pek gerek kalmayacaktır. Karşımızda, turkuaz rengine boyanmış adanın mükemmel denizi bulunuyor. Geldiğim saatler akşam saatleri olduğu için haliyle günün yolculuğunun verdiği yorgunlukla sadece uyumak istedim. Sabahında buranın güzelliğini keşfetmeye karar verdim.

Snake Island

Saba olmuş, kahvaltımızı yaptıktan sonra iki ada arasındaki mükemmel gezimize başlamıştık. Snake Island ve Pinagbuyutan Adaları arasında, uzunca bir plaj yer alıyor. Beyaz kumlu plajın görüntüsü bile insanı kendine çekmeye yetiyor. Oldukça şık bir plajın kendi kendine oluşması zaten işin diğer boyutu olarak ele alınması gerekiyor. Buranın bir de farklı bir güzelliği daha bulunuyor. Ada çevresinde yükselen bir dağ ve bu dağın üzerine çıktığınızda, iki adanın bütün güzelliğini çok net bir şekilde görme imkânına sahip olabiliyorsunuz. Nihayetinde biz de böyle yaptık ve adanın güzelliğini seyretmek için bu dağa çıkarak, 360 derece adaların tüm güzelliklerini ayaklarımızın altına aldık.

Snake Island

Adaların güzelliklerini incelemeye devam ederken işinize yarayacak bir bilgiyi size aktarmak istiyorum. El Nido kasabası, Palawan Adası üzerinde bulunuyor. Buranın en büyük özelliği, dünya harikaları listesinde olmasıdır. Kireç taşlı mağaraların oldukça fazlasıyla görüldüğü Palawan Adası’nda en çok dikkat çeken ve turizm dünyasınca en çok ziyaret edilen mağara ise Underground River Mağarası’dır. Mağaraların oluşumunda suların ve yağmurların etkili olduğunu biliyoruz.

Snake Island

Burası da milyon yıllar boyu yağan yağmurların aşındırdığı dağlarda, oluşan mağaralarla dolu. Çok farklı canlı türlerinin yaşadığı mağaralar ve çevresinde, bitki adına da dünyanın en değişik bitkilerini görebiliyorsunuz. Tabi bununla birlikte mağara içinde farklı detaylar da gözümüze çarpmıyor değil. Mesela kalıntılardan olan kemikleri incelediğimizde eski çağlarda, ölen insanlar için burada merasim yapıldığını anlıyoruz. Zaten Filipinlilerin geleneklerinden olan mağarada cenaze töreni yapma olgularını incelediğimizde bu detay biraz daha gerçekçi duruyor.

Pinagbuyutan Adası

Ada gezimizde, mağaraları gezerken Cudugnon Cave’in karşısındaki resort dikkatimizi çekiyor. Daha doğrusu bahçesindeki insanlar. Huzur dolu bir ortamda, her biri bir yere yayılmış, hamaklarda uzanıp kitaplarını okuyorlar. Bu görüntüyü incelediğimde, ne kadar da sakin ve huzur dolu bir ortam olduğunu çok daha iyi anlayabiliyorum.

Pinagbuyutan Adası

Buradan diğer güzel olan Pinagbuyutan Island’a geçiyoruz. Gerçekten de diğer adalara göre çok daha şık ve denizi de oldukça berrak bir ada. Filipinler gezimin belki de gördüğüm en güzel yerlerinden biri olduğunu itiraf etmem gerekiyor. Tabi böylesine güzel ve doğal güzelliklere sahip bir ortamda denize girmemek olmaz. Hazır elimde denizaltı kamerası da bulunmuşken, biraz da resim çekerim. Denize dalış yaptım ve gerçekten de gördüğüm manzara beni büyüledi resmen. Oldukça güzel ve canlı bir hayata sahip olan denizinde, yaşayan canlıların yerinde olma hayali belki komik gelecek ama bunları gördüğünüzde siz de aynı duygulara kapılacaksınız.

Pinagbuyutan Adası

Güzellikler abidesi iki ada ziyaretimizi bitirip otelimize geri döndüğümüzde, günün yorgunluğu üzerimizdeydi. Ancak diyebilirim ki bu yorucu güzelliği dünyanın hiçbir zevkine değişmem. Manzara, değişik inanç ve kültürler, yaşam standartları ve daha gördüğüm çok daha farklı yönler. Her biri hafızamda canlılığını koruyacak güzelliklere sahipti.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.