Sivas’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

0
202

Sivas, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nin en uç kesimindeki şehridir. Sivas Kongresi’nin yapılmış olmasıyla Kurtuluş Dönemi’nin önemli şehirlerinden biri olan Sivas, ülkemizin bu günlere gelmesi için büyük kararlar alınan şehirlerden biridir.

Sivas, oldukça etkileyici doğal güzellikleri ve özellikle Selçuklu döneminden kalma tarihi eserleriyle kesinlikle görülmeyi hakediyor. Biz de bilet bayi olarak bu şehrimizi es geçmeyelim istedik. Sizler için Sivas’ın özellikle gezilmesi gereken yerlerini yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

1.ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

Çifte Minareli Medrese
Çifte Minareli Medrese

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Çifte Minareli Medrese, Sivas’ta huzur arayanların ilk ziyaret ettiği yerlerden biridir. Medresenin, Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde olduğunu da belirtelim.

2.ŞİFAİYE MEDRESESİ

Şifaiye Medresesi
Şifaiye Medresesi

Selçuklu döneminde şifahane olarak kullanılan yapı, Osmanlı döneminde medrese olarak hizmet vermiştir. Şifahane olarak kullanıldığı dönemlerde ortadaki havuzdan çıkan su sesiyle hastaların tedavi edildiği tahmin edilmektedir. Çay bahçesi olarak değerlendirilmeye devam eden bu yapıda, sevdiklerinizle keyifli bir çay molası size iyi gelecek.

3.SİVAS KONGRE MERKEZİ

Sivas Kongre Merkezi
Sivas Kongre Merkezi

Milli mücadele adına ilk kongrenin gerçekleştirildiği bu bina sizi o dönemlere götürecek ve duygulu anlar yaşamanıza neden olacak.

4.GÖK MEDRESE

Gök Medrese
Gök Medrese

Bölgedeki Selçuklu eserlerinden biri olan Gök Medrese, bir çok alimin yetişmesine vesile olmuştur. Muhteşem taç kapısıyla ve işlemeleriyle görenleri kendisine hayran bırakan medresenin ana binası şu anda müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

5.ULU CAMİ

Ulu Cami
Ulu Cami

Anadolu’nun ilk camilerinden olma özelliği taşıyan Ulu Cami, yılların izini taşıyan duvarlarıyla yaşayan bir tarih kitabı olarak ziyaretçilerini selamlamaktadır. Sivas ziyaretinizin önemli duraklarından biri de bu cami olacaktır.

6.BALIKLI KAPLICA

Kangal Balıklı Kaplıca
Balıklı Kaplıca

Özellikle romatizma ve cilt hastalarına iyi geldiği belirtilen şifalı balıkların olduğu bu kaplıcayı ziyaret ederek rahatsızlıklarınıza çözüm bulma fırsatını yakalayabilirsiniz.

7.GÖKPINAR GÖLÜ

Gökpınar Gölü
Gökpınar Gölü

Temizliği sayesinde dibini görebildiğiniz Gökpınar Gölü, ismini gök mavisi renginden almıştır. Bu gölü ziyaret edip doğanın tadını çıkarabilir, balık yemenin keyfini yaşayabilirsiniz.

8.ŞUĞUL VADİSİ

sugul-vadisi

Şelalesi ve kanyonun nefes kesici manzarasıyla sizi karşılayan Şuğul Vadisi, sizi kendisine hayran bırakacak. Sivas ziyaretinizde bu vadiyi mutlaka görmelisiniz.

9.SIZIR ŞELALESİ

Sızır Şelalesi
Sızır Şelalesi

Yolu biraz bozuk olsa da gördüğünüze kesinlikle değecek bir manzarayla karşılaşacaksınız. Adeta kartpostaldan fırlamışçasına karşınızda duran bu güzellik, özellikle yaz sıcağında muhteşem bir serinlikle sizi kucaklıyor.

10.TÖDÜRGE GÖLÜ

Tödürge Gölü
Tödürge Gölü

Yüzmesi ve balık avlaması çok keyfili olan bu göle mutlaka zaman ayırmalısınız.

11.EĞRİ KÖPRÜ

Eğri Köprü
Eğri Köprü

Söylentiye göre büyük bir ustanın yanında çırak olan kişi ustasının yanından ayrılarak bu köprüyü yapmaya başlar. Köprünün yapımı sırasında köprünün güzelliği ustasına kadar ulaşır. Ustası bir dörtlükle çırağına methiyeler düzerken nazarlık olması için köprüye biraz eğrilik vermesini ister. Çırak da ustasının isteğini yerine getirerek köprüyü eğik bir şekilde tamamlar. Selçuklu eseri olduğu tahmin edilen bu eseri Sivas ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.

Eğer siz de bu güzel Anadolu şehrini gezip daha yakından tanımak isterseniz bilet bayi sitemizin avantajlı fiyatlarıyla Sivas uçak bileti alabilir ya da otobüsle gelmek isterseniz Sivas otobüs bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyfili bir Sivas turu dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here