Sivas’ın Tarihi Yerleri

0
749

Sivas, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nin en uç kesimindeki şehridir. Sivas Kongresi’nin yapılmış olmasıyla Kurtuluş Dönemi’nin önemli şehirlerinden biri olan Sivas, ülkemizin bu günlere gelmesi için büyük kararlar alınan şehirlerden biridir.

Sivas, oldukça etkileyici doğal güzellikleri ve özellikle Selçuklu döneminden kalma tarihi eserleriyle kesinlikle görülmeyi hak ediyor. Biz de bilet bayi olarak bu şehrimizi es geçmeyelim istedik. Sizler için Sivas’ın tarihi yerleri hakkında bir yazı yazdık.

1. Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese
Çifte Minareli Medrese

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Çifte Minareli Medrese, Sivas’ta huzur arayanların ilk ziyaret ettiği yerlerden biridir. Medresenin, Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde olduğunu da belirtelim.

2. Şifaiye Medresesi

Şifaiye Medresesi
Şifaiye Medresesi

Selçuklu döneminde şifahane olarak kullanılan yapı, Osmanlı döneminde medrese olarak hizmet vermiştir. Şifahane olarak kullanıldığı dönemlerde ortadaki havuzdan çıkan su sesiyle hastaların tedavi edildiği tahmin edilmektedir. Çay bahçesi olarak değerlendirilmeye devam eden bu yapıda, sevdiklerinizle keyifli bir çay molası size iyi gelecek.

3. Sivas Kongre Merkezi

Sivas Kongre Merkezi
Sivas Kongre Merkezi

Milli mücadele adına ilk kongrenin gerçekleştirildiği bu bina sizi o dönemlere götürecek ve duygulu anlar yaşamanıza neden olacak.

4. Gök Medrese

Gök Medrese
Gök Medrese

Bölgedeki Selçuklu eserlerinden biri olan Gök Medrese, bir çok alimin yetişmesine vesile olmuştur. Muhteşem taç kapısıyla ve işlemeleriyle görenleri kendisine hayran bırakan medresenin ana binası şu anda müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

5. Ulu Camii

Ulu Cami
Ulu Cami

Anadolu’nun ilk camilerinden olma özelliği taşıyan Ulu Cami, yılların izini taşıyan duvarlarıyla yaşayan bir tarih kitabı olarak ziyaretçilerini selamlamaktadır. Sivas ziyaretinizin önemli duraklarından biri de bu cami olacaktır.

6. Divriği Kalesi

Kalenin tarihi Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Bizans ve İran arasında sınır karakolu olarak bulunan kale, 1071 Malazgirt Zaferi ile Selçukluların kontrolüne girdi. Konumu itibariyle yüksek bir yerde olmasından dolayı, tarih boyunca fethedilmesi zor olmuştur. Daha sonra savaşlarla tekrar el değiştirmiş ve en son Türk beyliklerine kalmıştır. Divriği Kalesi’nde Turizm Bakanlığı’nın desteği ile kazı çalışmalarına devam ediliyor.

7. Eğri Köprü

Eğri Köprü
Eğri Köprü

Söylentiye göre büyük bir ustanın yanında çırak olan kişi ustasının yanından ayrılarak bu köprüyü yapmaya başlar. Köprünün yapımı sırasında köprünün güzelliği ustasına kadar ulaşır. Ustası bir dörtlükle çırağına methiyeler düzerken nazarlık olması için köprüye biraz eğrilik vermesini ister. Çırak da ustasının isteğini yerine getirerek köprüyü eğik bir şekilde tamamlar. Selçuklu eseri olduğu tahmin edilen bu eseri Sivas ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.

Eğer siz de bu güzel Anadolu şehrini gezip daha yakından tanımak isterseniz bilet bayi sitemizin avantajlı fiyatlarıyla Sivas uçak bileti alabilir ya da otobüsle gelmek isterseniz Sivas otobüs bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyfili bir Sivas turu dileriz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here