Ana sayfa » Ulkeler » Avrupa » İtalya » Floransa » Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

0
691

Floransa’nın en özel meydanlarından biri olan Signoria Meydanı, müzelerinin yanı sıra alanda sergilenen heykellerle adeta bir açık hava müzesi. Meydan, şehrin en çok ziyaret edilen sanat ve eğlence noktalarından biri olduğundan mutlaka Floransa gezilecek yerler listesine dahil edilmelidir. 

Signoria Meydanı çok önemli siyasi ve sanatsal yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Signoria Meydanı Rönesans mimarisine ait pek çok önemli heykelin replikasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu da ziyaretçilerin meydandaki heykellerin çekiciliğine kapılarak kendi etraflarında dönerken bulmalarına neden olmaktadır. Heykellerin büyük çoğunluğu askeri zaferleri kutlayan tasvirlerden oluşmaktadır.

Başta Michelangelo’nun “Davut” heykeli olmak üzere meydanda birçok heykel sergilenmektedir.

Aslı günümüzde Galleria dell’Accademia içinde sergilenen Michelangelo’nun “Davut” heykeli, Donatello’nun “Judith ve Holofernes” eseri, Giambologna’nın “Sabine’nin Kadınları” ve “Cosimo I medici” heykelleri meydanda görebileceğiniz eserlerden sadece bir kısmı. Loggia dei Lanzi ise bu heykellerin bir kısmının bulunduğu meydanın önemli kısımlarından biri. 14. yüzyılda Floransa’yı yöneten kişilerin gerçekleştirilen törenleri bu loca bölümünden seyrettikleri ifade edilmektedir.

Neptün Çeşmesi meydanda görülmesi gereken en önemli noktaların başında geliyor

Heykelleri seyrederken çan kulesiyle sizi büyüleyen Vecchio Sarayı ise heybetli görünümüyle sizi kendisine çekiyor. Günümüzde müze ve belediye binası olarak hizmet veren saray içindeki salonlar ise ziyaretçileri yaklaşık 1,5-2 saat süren keyifli ve sanat dolu bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor. Birbirinden etkileyici heykellerin yanı sıra Salone dei CinquecentoNeptün Çeşmesi meydanda es geçilmemesi gereken esler arasında bulunmaktadır.  Bunun dışında meydana çok yakın bir konumda bulunan Uffizi Sanat Galerisi ve Ponte Vecchio da meydana gelmişken görmeniz gereken yerlerden sadece birkaçıdır.

Signoria Meydanı Ulaşım Bilgileri

Eğer bir Floransa gezisi planlıyorsanız programınızda mutlaka Signoria Meydanı da yer almalı. Aksi halde gezinizin eksik kalacağınızı belirtmemiz gerek. Signoria Meydanı’na ulaşmak için ise A ve 8 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Şehir küçük ve Signoria Meydanı şehrin çok merkezi bir konumunda bulunduğundan buraya ulaşma konusunda pek sıkıntı çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.