Santosa Adası ve Universal Stüdyoları

0
865
Universal Stüdyoları

Singapur gezisine başlar başlamaz yıllardan beridir merak ettiğim Santosa Adası’nı başlangıç noktası olarak seçtim.

Santosa Adası hakkında bilgi sahibi olsam da ülkeye gelmişken buraları yakından görmek benim için de bir değişiklik olacaktı. Neyse ki lüks havaalanında indikten sonra kendime göre güzel bir otel bulup eşyalarımı yerleştirdim ve gezi turuma start vererek ülke mi, deniz mi, yoksa şirin bir şehir mi denir bilemem ama Santosa Adası’nı gezmeye başladım.

Santosa Adası

Santosa adası, oldukça şık ve güzel bir yerdir. Denizinin berrak mavisi, kumsalının altın sarısı, doğasının mükemmel dokusu ve renklerin karmaşık olarak göze hitap ettiği bu ada, her sene yüzbinlerce turistin akınına uğruyor.

Santosa Adası

Yakından incelediğinizde hayran kalabileceğiniz bir yapıya sahip ada, bir hayli ilgi çekicidir. Buraya gittiğiniz zaman paranızın nasıl tükendiğini fark bile edemezsiniz. Çünkü her yerinde lüks oteller, casino ve eğlence mekânları bulunuyor.

Santosa Adası

Santosa adası, denizi ile de çok ünlü bir yerdir. Yılın her döneminin sıcak olması, yaz aylarının ise daha sıcak bir iklimde geçmesi, denizde tabir caizse iğne atsanız yere değmez bir hale gelmesini etkiliyor.

Santosa Adası

Aslında her ne kadar Malay dilinde “sakinlik, sükûnet” anlamına gelse de Santosa Adası, tam anlamıyla curcunalı bir yerdir. Tabi bu kötü anlamda değil, tam aksine keyifli ve hareketli olmasından dolayıdır.

Santosa Adası

Burada dikkat çeken bir yer vardır ki en çok ziyaretçinin uğradığı yerlerden biridir. Daha öncesinde adını duymuşsunuzdur. Bahsettiğimiz yer “Universal Stüdyoları.” Her ne kadar uzaktan uzağa hakkında bilgi edinmiş olsam da yerinde görmenin çok farklı bir şey olduğunu söylemem gerekiyor.

Universal Stüdyoları

Universal Stüdyolarına girmek için bilet satın almanız gerekiyor. Biz de öyle yaparak stüdyoya giriş yaptık. Klasik bir Hollywood Bulvarını andıran mekân, sağında solunda hediyelik eşya dükkânları, restoranlar, cafeler, patlamış mısır satan eski model kırmızı kamyonlar ve daha aklınıza gelebilecek birçok şey bulunuyor. Her birinin kendine göre bir güzelliği, incelenmeye değer farklı yönleri vardı.

Universal Stüdyoları

Universal stüdyolarının her bir alanı farklı bir şeyi andırıyor. Mesela az öteye gittiğimde New York sokaklarını andıran bir yerle karşılaştım. Burada müzik seslerinden yanınızdaki arkadaşınıza bile sesinizi duyurmanız zor mesele. Pop müziklerinin sesleri, insanların yaptıkları gösteriler ve daha fazlasının yaşandığı bu yerde bir an kendinizi New York sokaklarının ortasında hissettiriyor. Canlandırmaların yapıldığı bu yerde, birden karşınızda uçuşan tekneleri, çatıları, pencereleri görüyorsunuz. Başında da dedim ya burası bir Hollywood Bulvarı. Film dünyasına canlı tanıklık etmek isteyenler için oldukça keyifli olmakla birlikte, ilginç yönlere sahip olan bir yerdir.

Universal Stüdyoları

Santosa Adası’nın en çok göze çarpan yerlerinden olan Universal Stüdyoları, sadece bunlarla sınırlı değil. Mesela bilim kurgu filmi sevenler için de hazırlanmış bir yer var. “Sci-Fi City” adı verilen bu yerde 3D filmleri izleme şansını elde edebilirsiniz. Tabi benim çok fazla ilgimi çekmediği için izlemek istemedim. Dikkatimi daha çok celbeden Battlestar Galactica alanına gittim.

Universal Stüdyoları

Buradan kısaca sizlere söz edeyim. Bu alanda düello roller coasteri yapılıyor. 2 trenden birini seçerek maceraya başlayabiliyorsunuz. Aslında macera mı yoksa korku filminin içinde olmanın farklılığı mı desem bilemiyorum ama ben de bir tren seçerek, maceraya dahil olmak istedim. Saatte 83 KM. hızla giden trenin yollarını gördüğünüzde bile korku yaşamak için yeterli bir sebebiniz oluyor. Ters dönüşler, kavisli yollar, baş üstü yolculuk vs. tam anlamıyla bir korku filminin içinde hissediyorsunuz kendinizi.

Universal Stüdyoları

Santosa Adası turunda doğal güzellikler, denizin mis kokusu, ağaçların yeşili ve en güzeli de Universal Stüdyoları, hayatımın en güzel günlerini geçirmeme fırsat sudu. Burada anlattıklarım belki de gördüğüm ve yaşadıklarımın çok az bir kısmıydı. Mısır tanrıçalarını andıran heykeller, farklı boyutta eğlenceler, bok böceğinden mumya kaçışına kadar ayrılan alanlar ve daha neler neler. Her birinin kendine göre bir hatırası kaldı demek yerinde olacaktır.

Universal Stüdyoları

Nihayet akşam olduğunda, Santosa Adası turu gezimde farklı bir yere gitmek için öncelikle otelime uğramak istedim. Keyif içinde bir gün geçirip otelime dinlenmek üzere çekildiğimde doğrusu yarın nasıl bir yere gideceğimi çok merak ediyordum. Singapur, bahsedilmekle güzelliği anlatılabilecek bir yer değil. Bu nedenle eğer bir gün farklı bir yerde tatil yapmaya karar verirseniz, buranın kesinlikle Singapur olmasını tavsiye ediyorum.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here