Samsun’un Müzeleri

0
242

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında kritik rol üstlenen Samsun, şanlı tarihini müzelerle anlatıyor.

En güzel şehirlerimizden olan Samsun’u kültürel ve tarihi zenginlik sunan müzeleriyle de mutlaka keşfetmelisiniz. Sizler için derlediğimiz Samsun’un müzeleri aşağıda:

Bafra Müzesi

bafra muzesi

Bafra ilçesinden etnografik eserler ile İkiztepe kazısından çıkarılan arkeolojik eserlerle beraber ilçenin geleneksel yaşam tarzı ve kültürünü yansıtacak canlandırmalarla düzenlenen Bafra müzesi 2010 yılında ziyarete açılmıştır.

Müzeyi ücretsiz olarak yaz aylarında 09:00-19:00, kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Müzesi

gazi muzesi

M. Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ilk gelişinde Mıntıka Palas olarak bilinen bu binada 6 gün kalmıştır. Ulu önderin Samsun’a ikinci gelişinde ise ev, Samsun halkı tarafından Atatürk’e hediye edilmiş ve daha sonraki gelişlerinde de burada konaklamıştır. İki katlı olan binanın dış duvarları yağlı tuğla, iç bölmeleri ise Bağdadi olarak yapılmıştır. Samsun Belediyesi tarafından Kültür Bakanlığı’na devredilen bina restorasyon aşamalarından sonra sergi ve düzeni gerçekleştirilerek 1998 yılında hizmete açılmıştır.

Gazi Müzesi’ni ücretsiz olarak yaz sezonunda 09:00-19:00, kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

arkeoloji etnografya muzesi

Fuar alanı içinde bulunan Arkeoloji-Etnografya Müzesi’nin inşasına 1976 yılında başlanmış ve 1981 yılında hizmete açılmıştır. Müzede; Amisos Antik Kenti buluntuları ile kentte bulunan Amisos hazinesi, mezar odası buluntularından bir erkek, bir kadın ve bir kız çocuğuna ait olan altın takılar; Helenistik, Bizans, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait sikkeler; Samsun ve çevresinden Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, her iki yüzü kabartmalı bronz mızrak ucu; Tunç Çağı’na ait ameliyatlı kafatasları; M.Ö. 5. yüzyıla has orijinalinin kopyası olan bronzdan çıplak atlet heykeli gibi önemli eserler teşhir ediliyor.

Siz de Samsun’da kültürel bir tura çıkmak isterseniz, Samsun’a otobüs biletleri seçeneklerimizi sorgulatarak, kendinize en uygun bileti alıp yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here