Sakarya’nın Birbirinden Renkli Festivalleri

0
169

Sakarya’ya yolunuz düştüğünde şehrin birbirinden renkli etkinliklerine katılarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Sizler için derlediğimiz listemizin ilk sırasında;

1-Dartılı Keşkek ve Tavukçuluk Kültür Sanat Şöleni (Sakarya, 10 Ocak)dartılı festivaliDartılı Keşkek ve Tavukçuluk Kültür Sanat Şöleni kapsamında; sema gösterisi, halk konserleri, havai fişek gösterisi, sünnet edilen çocuklar için Mevlid-i Şerif ve güreş müsabakaları gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

2-Yeşil Yurt Yayla Şenlikleri (Yeşil Yurt, Haziran’ın 4. Haftası)yesil yurt senligiSakarya‘da her yıl Haziran’ın son haftası düzenlenen Yeşil Yurt Yaylası Şenlikleri, halk tarafından gösterilen yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşiyor. 3 gün süren şenlikte birlik ve beraberlik mesajları veriliyor.

3-Söğütlü Geleneksel Tarım Hayvancılık ve Süt Festivali (Söğütlü, 1-3 Temmuz)sögütlü festFestival kapsamında; ilçenin eski halinin yer aldığı fotoğraf ve el sanatları sergileri, süt güzeli yarışması gibi etkinlikler yapılıyor.

4-Sapanca Soğucak Yayla Şenliği (Sapanca, Temmuz’un 2. Haftası)sogucak yayla senligi900 dönüm civarı bir araziye sahip olan Soğucak Yaylası’nın en yoğun dönemi Temmuz ayının ikinci haftasına denk gelen yayla şenlikleri zamanıdır. Yöre halkı ve çevre illerden gelen vatandaşların ilgi ve katılımıyla tam bir şenlik havasında geçen “Soğucak Yayla Şenlikleri” bir gün sürmekte ancak yayla daha şenliklere bir hafta kala dolmaya başlamaktadır. Festival kapsamında; bisiklet ve at yarışları, karakucak güreş müsabakaları, folklor gösterileri ve sanatçıların katılımıyla halk konserleri  gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

5-Uluslararası Kültür, Turizm ve Fındık Festivali (Karasu, Temmuz’un 3.-4. Haftası)fındık festivaliKarasu Belediyesi tarafından ilçenin tanıtımı, ekonomi ve turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik gerçekleşen festival her yıl binlerce kişinin katılımıyla, renkli anlar eşliğinde gerçekleşiyor.

6-Dünya Çiftçiler Günü

Yer ve Tarih: Akyazı, Mayıs’ın 2. Haftası

7-Geleneksel Hıdırlık Kültür ve Turizm Şenliği

Yer ve Tarih: Taraklı, Haziran Ayının İlk Cuma ve Pazar Günü

8-Acelle Yaylası Şenlikleri

Yer ve Tarih: Akyazı, Temmuz’un 3. Haftası

9-Kerem Ali Zirve Yürüyüşü

Yer ve Tarih: Akyazı, Ağustos Ayı 2. Haftası

10-Akbalık Yağlı Güreşleri

Yer ve Tarih: Akyazı, Ağustos Ayı 4. Haftası

11-Taraklı Hayvan ve Emtia Panayırı

Yer ve Tarih: Taraklı, 28-30 Eylül

12-Çiğdem Yaylası Şenlikleri

Yer ve Tarih: Akyazı, Eylül Ayının 2. Haftası

Siz de Sakarya’nın birbirinden renkli festivallerine katılmak isterseniz, Sakarya otobüs biletleri seçeneklerimizi sorgulatarak, biletinizi alabilirsiniz.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here