Sakarya’da Gezilecek Mükemmel Yerler

0
1931

Hititlerden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan Sakarya, Marmara bölgesinde, Karadeniz ile kıyıları olan bir kenttir.

Tarihi uzantılarıyla doğal güzellikleri bir arada sunan şehir adını “Sakarya Gölü”nden alır. Tatil günlerinizde tarih ve doğal güzellikleri bir arada yakalamak isterseniz, kesinlikle bu yöne doğru ilerlemenizi öneriyoruz.

Her mevsim tatil yapmaya uygun olan Sakarya’da; tarihi yapılar, müzeler, doğal güzellikler ve kaplıcalar tatilcilerin tatil günlerine renk katıyor. Şehrin dört bir yanına yayılan tabiat güzellikleri ile iç içe zaman geçirip ruhunuzun derinliklerini dinlendirebileceğiniz mükemmel yerler, Karadeniz iklimi ile Marmara iklimini bir arada yaşayabileceğiniz bir ortam ve daha fazlası burada sizleri bekliyor.

Sakarya Gezilecek Yerler – Tarihi Mekanlar

Kuzuluk Kaplıcaları

Dinlenmek, şifalı su kaynaklarından faydalanmak ve doğa ile baş başa kalmak için bir yer arıyorsanız kesinlikle Sakarya’nın Akyazı ilçesi sınırlarında yer alan Kuzuluk Kaplıcaları’nı ziyaret etmelisiniz. Burası; Selçuklular döneminden bu yana şifa dağıtan termal sularıyla kendinden söz ettiren bir yerdir. Romatizma, eklem hastalıkları, mide hastalıkları gibi pek çok hastalığa iyi gelen kaplıca sularından yararlanabilmenin bir diğer alternatifi ise otellerin verdiği termal tedavi hizmetleridir. Her anlamda tatilinizi daha güzel şekilde geçirmek için ziyaret etmeniz gereken Kuzuluk Kaplıcaları, Sakarya tatilinize renk katacaktır.

Kuzuluk Kaplıcaları

Karagöl Yaylası

567 hektar üzerine kurulu olan Karagöl Yaylası, Sakarya’nın en ziyaret edilesi yerlerinden biridir. Tabiatın hoş bir armağanı olarak ilde yerel halka ve çevreden gelen misafirlere doğal güzellikler sunan yayla, yağmur yağdığında adeta bir göle dönüşüyor. Bu nedenle de halk arasında buraya Karagöl benzetmesi yapılmıştır. Taraklı ilçesinde yer alan bu harika yer, şehir kalabalığından kurtulup sakin zaman geçirmek isteyenlere önerilebilecek en mükemmel yerlerden biridir. İlk gördüğünüz anda zaten neden daha önce keşfetmediğiniz için kendinize kızacaksınız.

Karagöl yaylası

Maden Deresi

Karasu ilçesinin bitmek bilmeyen doğal alanlarını keşfetmek için doğrusu biraz uzun tatil yapmanız gerekiyor. İlçe sınırları içerisinde yer alan Maden Deresi de bu güzelliklerden biridir. Doğa yürüyüşü yapmak, manzara fotoğrafları çekmek ve en güzeli de sevdiklerinizle bir arada tabiatın harikası içinde kafanızı dinleyebileceğiniz Maden Deresi, her mevsim ziyaret edebileceğiniz bir yerdir. Unutmadan; buraya Ekim ve Kasım ayları arasında gelirseniz kestane ağaçlarından taze kestane toplama şansı da elde edebilirsiniz.

Maden Deresi

Rahime Sultan Camii

Sultan Abdulmecid’in 4. Hanımı Rahime Sultan tarafından Sapanca’da yaptırılan Rahime Sultan Camii, şehrin tarihi değerlerinden biridir. 1892 yılında yaptırılan cami, Sakarya’nın sembollerinden biridir. Yapımı ve mimarisi ile bir hayli dikkat çekici olan caminin minaresi 1999 depreminde hasar görmüş daha sonra yeniden aslına uygun olarak restore edilmiştir. Bu güzelim tarihi camiyi de mutlaka gezi listenize dahil etmenizi öneriyoruz.

Rahime Sultan Camii

Sakarya Nehri

Sakarya’nın en önemli noktalarından biridir Sakarya Nehri. Şehre adını veren bu nehir, Türkiye’nin üçüncü en büyük nehri olma özelliğini taşıyor. Fırat ve Kızılırmak’tan sonra en büyük nehir olarak nitelendirilen Sakarya Nehri, çevresindeki yeşil alanlarıyla nefes kesici bir güzellik sunuyor. Nehir etrafının yapılandırılmasından sonra mesire alanlarına yer verilmesi, misafirlerin burada güzel zaman geçirmesine zemin hazırlıyor.

Sakarya Nehri

Sakarya’ya nasıl gidilir?

Marmara bölgesinde yer alan Sakarya, geçiş güzergahı olduğu için Türkiye’nin dört bir yanından otobüslerle buraya gelebilirsiniz. Biletbayi.com web sitesinden en ucuz otobüs bileti kampanyalarını değerlendirerek Sakarya otobüs bileti rezervasyonu yaptırabilirsiniz. İlde havalimanı olmadığı için uzak yerlerden gelenler, en yakın havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı’na bilet keserek buradan karayolu ile 123 km’lik bir yolu geçtikten sonra şehre ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
43

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.