Fas’ın en güzel şehirlerinden biri olan Şafşavan; tarihi, kültürü ilginç mimarisi ve tabi ki rengiyle oldukça ilgi gören noktalardan biri. Dilerseniz maviye boyanmış sokaklar arasında Şafşavan’a kısa bir tura çıkalım.

Şehir,uzaktan bile belli olan farklı rengiyle meşhur. Yüzyıllar önce savaşlardan kaçıp Şafşavan Kalesi’ne sığınan Museviler, yerleştikleri bu şehri zaman içerisinde kendi kültürlerine göre şekillendirmişlerdir.

Musevi inancına göre; mavi renk kutsaldır ve mavi rengi gördüğünüzde içinizdeki manevi hisler uyanır. Bu inançtan yola çıkarak Museviler şehirdeki binaları maviye boyamaya başlamışlardır. Zaman içerisinde şehir dönüşerek, komple mavi bir hal almıştır.

Bir diğer rivayetse mavi rengin kötü ruhları, akrepleri, haşereleri şehirden uzak tuttuğu,bu yüzdende şehirdeki kapı ve pencerelerin maviye boyandığı yönündedir.

Şehir tüm dünyadan binlerce turist tarafından ziyaret edilirken özellikle fotoğrafçılar, bu masalsı sokakları resmetmek için ülkeyi ziyaret etmekte.

Mavi beyaz evlerinin yanı sıra ülkeyi ziyarete giderseniz yanınıza dönerken özel dokuma ürünler ve doğal baharatlardan satın alabilirsiniz.

Dokuma halıların ve kilimlerin sıklıkla kullanıldığı şehirde el işçiliğinin en güzel örneklerine rastlanmakta. Rengarenk kumaşlardan yapılan kilimler el işçiliğinin en güzide örneklerinden.

Mavi beyaz evleriyle Akdeniz’i anımsatan Şafşavan’ı gidilecek yerler listenize eklemenizi öneririz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here