Rüya Gibi Bir Coğrafya: Positano Gezi Rehberi

0
784
Pasitano

İtalya turu gezime ilk olarak ülkenin en romantik ve en çok göze çarpan şirin kasabası ile başlamak istedim.

Positano, oldukça güzel ve görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. Bir yanı dağlar, diğer yanı denize bakan yönü, Akdeniz iklimi ile hayat bulan doğası, begonviller ve sardunya ağaçlarının sarmaladığı bir yerdir. İnsanları oldukça sıcak ve gelen turistlere karşı oldukça ilgilidirler.

Pasitano

Samimi sohbetleri, hoşça geçen dakikalarda en çok dikkat çeken detayları arasındadır. Tatil merkezi olarak İtalya’da büyük ölçüde yerli ve yabancı turist çeken Positano, ilk gördüğüm yer olmasına rağmen, ülke hakkındaki fikirlerimin oturmasını sağlamıştı. Evet, İtalya gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

Pasitano

Gezilip görülmesi gereken yerleri hakkında bilgi alışverişi yaparken bana ilk neden Positano dediklerini gördüklerimden sonra daha iyi anladım. İki yakası tepeler üzerine kurulu olan bu kasaba, Napolin’e 60 KM. uzaklıkta yer alıyor. Uzaktan baktığınız zaman sanki bir resim defterinin sayfasına pastel boya ile çizilmiş bir şehir görünümünü andırıyor. Üst üste adeta elle konulmuş evler, uzaktan göze çarpan kilise çanları vs. ile cezp ettirici yönleriyle gözden kaçırılmayacak güzelliğe sahiplik ediyor. Oldukça keyif aldığım birçok yöne sahip olan Positano, gezi turu boyunca aklımdan çıkmayan yerlerden biri olarak hafızamda kaldı. Tabi ki resim çekmeyi de ihmal etmedim.

Pasitano

Amalfi Kıyısı, 40 KM. uzunluğunda olan bir sahil şerididir. Yol boyunca farklı manzaraları burada görebilirsiniz. Kıvrılmış yollar, üst üste binmiş evler, sardunya ve begonviller, limon ağaçları ve pastel rengine bürünmüş küçük evleri. Her birinin incelenmesi gereken ayrı güzellikleri bulunmaktadır. Ancak bu sahil şeridi boyunca en güzel yerin neresi olduğunu sorarsanız, Positano tek vereceğim cevap olur. Sorrento Yarımadası’ndan Salerno’ya uzanan kıyı boyunca elbette diğer yerleri de incelemenizi öneririm. Tabi ki farklı gözle bakmak, farklı güzellikleri keşfetmek adına en iyisi olacaktır. Ancak Positano, tüm bunları ezebilecek güzelliğe sahiptir demekten kendimi alamıyorum. Manzarası, sıcak insanları ve hoş ortamlarıyla, romantik bir kasaba olan Positano, İtalya turu boyunca özleyeceğim yerlerden biri olarak kalacaktır.

Pasitano

Tarihi bakımdan da incelenmeye değer bir öneme sahip olan şirin kasaba, geçmiş dönemlerde çok önemli olaylara tanıklık eden yüzüyle de karşımıza çıkıyor. 9. ve 11. yüzyıllar arasında Amalfi Cumhuriyeti parçası olan Positano, ilk denizcilik yasasının burada çıkartılmasıyla, dikkatleri daha fazla üzerine çekmeye başlamıştır. Tabi tüm bunlar yaşanırken ve kasabanın dikkat çekiciliği artarken, Positano’da bir limanın bile olmadığını söylememiz gerekiyor. Yine de tüm yönleriyle hem dünya hem de İtalyan turizmi açısından büyük faydalar sağladığını söylememiz gerekiyor. Doğrusu incelerken kendine hayran bırakan yönleri, dönüp tekrar incelemeyi çok ziyadesiyle isterdim.

Pasitano

Uzun bir zaman geçirmeyi istediğim bu şirin kasabanın kendinden söz ettiren birçok yönünü sizlere paylaşmaya çalışacağım. Ancak şu kadarını net bir şekilde ifade etmem gerekiyor ki, Positano, dünyada en çok görülmeyi hak eden yerlerden biridir. Tüm güzelliğini çıplak gözle incelediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Mimari güzelliği, tarihi dokusu ve diğer yönleriyle aklımda kalan en güzel yerlerden biri oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here