Rize’nin Yöresel Yemekleri

0
410

Rize’nin tertemiz havasında yetişen ürünler sofralara en organik şekilde geliyor.

Yemyeşil doğasıyla hayran olduğumuz Rize, birbirinden lezzetli yöresel tatlarıyla da cezbedici nitelikte. Sizler için derlediğimiz Rize’nin en lezzetli yöresel yemeklerinden oluşan listemizin ilk sırasında;

Korkoto Çorbası

korkoto corbası

Ana malzemesi mısır olan korkoto çorbası, görünüşüyle yoğurt ya da ayran aşı çorbasını andırsa da tereyağ ve isteğe göre salça ile yapılıyor olmasıyla farkını ve lezzetini ortaya koyuyor.

Hamsili Pilav

hamsili pilav

Rize ve Trabzon’un ortak lezzeti olan hamsili pilav, tereyağlı pilavla hamsilerin mükemmel uyumuyla meydana gelen ve fırından çıkınca sıcak sıcak yenen en lezzetli yöresel tatlardan.

Hamsi Çorbası 

hamsi corbası
Yörenin en lezzetli yemeklerinden olan hamsi çorbası, tadıyla yiyenleri adeta cezbediyor hatta öyle ki hiç balık sevmeyen birine bile birkaç tabak yedirtebilecek nitelikte.

Hamsi Çığırtası

hamsi cıgırtası
Bütün malzemeleri krep gibi tavaya dökerek hazırlanan hamsi çığırtası, ufak köfte porsiyonları şeklinde de yapılabiliyor. Hazırlarken kıyma yerine hamsi kullanılıyor ve yanında servis edilen salatalıkla afiyetle yeniyor.

Çumur

cumur
Mısır ekmeğinin içinin çökelekle karıştırılıp pişirilmesiyle yapılan ekmek, yanında servis edilen tereyağı, peynir ya da çayla lezzetini ikiye katlıyor.

Pepeçura

pepecura
Rize mutfağında oldukça önemli bir yere sahip olan pepeçura, üzümün ezilmesiyle hazırlanıyor. Tatlı özellikle ramazan aylarında ve bayramlarda sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasındaki yerini alıyor.

Enişte Lokumu

eniste lokumu
Şehrin en sevilen tatlılarından olan enişte lokumu, yıllardır düğün zamanlarında damat bohçasının içinde damat ailesine gönderilmesiyle geleneksel bir hale gelmiş durumda. Tatlı lezzetiyle yıllardır düğünlerin vazgeçilmezi.

Kabak Sütlacı

kabak sutlacı
Bildiğimiz sütlaçtan biraz daha farklı bir teknikle yapılan kabak sütlacı, 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılıyor. Sütlaç hem sıcak hem soğuk olarak servis edilebilmesiyle de özel bir yere sahip.

Kocakarı Gerdanı

kocakarı gerdanı

İç malzemesi bol fındıkla hazırlanan kocakarı gerdanı, özellikle bayramda kurulan sofraların vazgeçilmez tatlarından. Şerbetli tatlıları sevenler için de ayrı bir lezzet sunan tatlı sizi her haliyle büyüleyecek.

Siz de Rize’nin muhteşem doğasının yanı sıra birbirinden lezzetli yöresel tatlarını da merak ediyorsanız, www.biletbayi.com otobüs seçeneklerini sorgulatarak, kendinize en uygun bileti alabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here