Rize’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

0
344

Yemyeşil doğasına, tarihine ve kendine has kültürüne hayran olduğumuz Rize’ye yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler listemizde ilk sırada;

1-Atatürk Evi Müzesi ataturk evi muzesiCumhuriyetin ilanından sonra M. Kemal Atatürk “Sonbahar Gezisi” sırasında Rize‘ye gelmiş ve 1924 yılında şehre geldiğinde Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği çabalar nedeniyle yakınlığını kazanan Mataracı Mehmet Efendi’ye ait evde kalmıştır. Ev daha sonra Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü olmasıyla Atatürk Müzesi yapılmak üzere Rize İl Özel İdaresi’ne bağışlanmıştır. Bina, 1985 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiş ve müzeye dönüştürülerek, hizmete açılmıştır. 20. yüzyıl Türk mimarisinin özelliklerini taşıyan müze, mimari ve kültürel yönden bölgesel değer taşıyan sivil mimari örneklerindendir.

Müzeyi ücretsiz olarak yaz aylarında 09:00-19:00, kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2-Rize Müzesirize muzesi19. yüzyılda inşa edilmiş ve 1998 yılında müze olarak hizmete açılmış Rize Müzesi, Sarı Ev ya da Tuzcuoğlu Konağı olarak da biliniyor. Geçmişte ahır ve depo olarak kullanılmış bina, günümüzde ise müze olarak kullanılıyor. Müzenin salonunda; 17. ve 18. yüzyıla ait barok-rokoko tarzında yapılmış mobilyalar ve vitrin sergisi; birinci katta; mutfak ve misafirlerin kaldığı ve günümüzde idari kat olarak düzenlenmiş odalar bulunuyor. İkinci kat ise; yatak odaları ve oturma odalarından oluşan ev halkının yaşam alanından oluşuyor.

Müzeyi ücretsiz olarak yaz aylarında 09:00-19:00, kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

3-Rize Kalesirize kalesiŞehir merkezinde yer alan kale, ihtişamlı yapısı ve kolay ulaşımıyla şehrin en fazla turist alan bölgeleri arasında bulunuyor. Geçmişte iç kale ve aşağı kale olmak üzere ikiye ayrılan Rize Kalesi’nin aşağı kalesi günümüzde neredeyse yok olmuş bir haldedir. Geçmişte bir dönem Cenevizliler tarafından kullanılan iç kale, sonrasında Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde yenilenerek günümüze ulaşmayı başarmıştır.

4-Ayder Yaylasıayder yaylasıRize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder Yaylası, 1300’lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Rakımı 1350 metre olan yaylanın serin esmesinin yanı sıra dağlarında da karlar pek erimez. Ayrıca bölgede bulunan ve yıllardır kullanılan kaplıca 2005 yılında sağlık merkezine dönüştürülmüştür. Yemyeşil doğa eşliğinde kaplıca keyfini yaşamak ve sağlık bulmak amacıyla Ayder Yaylası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5-Palovit Şelalesipalovit selalesiKaçkar Milli Parkı sınırlarında yer alan ve Rize’nin doğal güzelliklerinden olan Palovit Şelalesi, bölgenin en yüksek debili şelalesi niteliğini taşıyor. Oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan şelaleye gitmek isterseniz, yol ayrımında yürüyerek gitmeyi tercih etmelisiniz çünkü yol araçlar için uygun değil. Şelalede yürüyüş yaparak şelalenin ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

6-Mikron Köprüsümikron köprüsüFırtına Vadisi’nde yer alan ve 19. yüzyılla tarihlendirilen Mikron Köprüsü, Osmanlı döneminde yapılmış ve diğer köprülerle hemen hemen aynı mimari özelliği taşımaktadır. Moloz ve kesme taş kullanılarak yapılan köprünün uzunluğu 30 metre iken dere seviyesinden ise 12 metrelik bir yükseklikte bulunuyor.

7-Şimşirli Köyü Camisimsirli koyu camiBölgenin tarihi ibadet mekanlarından olan Şimşirli Köyü Cami’nin yapımına 1853 yılında başlanmış ve 1857 yılında Ahmet Usta tarafından inşa edilmiştir. Mimarisi kare planlı olan caminin eğimli bir arazi üzerinde yer alması nedeniyle yapımında yüksek taş duvar kalıplar kullanılmıştır.

8-DağmarandagmaranRize merkezine 5-10 dakika mesafede olan ve şehrin en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Dağmaran’da yiyeceğiniz gece mıhlaması ve çayla sizlere unutamayacağınız bir gün yaşatacak.

9-Kaçkar Dağları Milli Parkıkackar milli parkıBulutların üzerinde muhteşem anlar yaşamak, doğasıyla büyülenmek istiyorsanız Kaçkar Dağları Milli Parkı mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olacaktır. Bu etkileyici doğada yürüyüş yapmak hayatınızın en güzel anlarından birisini yaşamanızı sağlayacak.

10-Ziraat Botanik Çay Bahçesibotanik cay bahcesiRize’nin o muhteşem çayını kaynağından içmek isterseniz mutlaka Ziraat Botanik Çay Bahçesi’ni ziyaret etmelisiniz. Oldukça uygun fiyata servis edilen çayın eşliğinde muhteşem manzaranın keyfini çıkarmak size unutamayacağınız anlat yaşatacak. Botanik bahçesinde çok çeşitli bilgileri de inceleme fırsatı yakalayacaksınız.

Siz de en güzel şehirlerimizden olan Rize’yi eşsiz güzellikleriyle keşfetmek isterseniz, sitemizden Rize’ye uçak biletleri seçeneklerimizi sorgulatarak biletinizi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here