Rize’de Gezilecek Yerler

0
848

Türkiye’nin en yeşil şehrinde nereleri gezmeniz konusunda yardımcı arıyorsanız, Bilet Bayi ekibi olarak buradayız.

Yemyeşil doğasına, tarihine ve kendine has kültürüne hayran olduğumuz Rize’ye yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri listeledik.

 

Rize Kalesi

rize kalesi

Şehir merkezinde yer alan kale, ihtişamlı yapısı ve kolay ulaşımıyla şehrin en fazla turist alan bölgeleri arasında bulunuyor. Geçmişte iç kale ve aşağı kale olmak üzere ikiye ayrılan Rize Kalesi’nin aşağı kalesi günümüzde neredeyse yok olmuş bir haldedir. Geçmişte bir dönem Cenevizliler tarafından kullanılan iç kale, sonrasında Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde yenilenerek günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Ayder Yaylası

ayder yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder Yaylası, 1300’lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Rakımı 1350 metre olan yaylanın serin esmesinin yanı sıra dağlarında da karlar pek erimez. Ayrıca bölgede bulunan ve yıllardır kullanılan kaplıca 2005 yılında sağlık merkezine dönüştürülmüştür. Yemyeşil doğa eşliğinde kaplıca keyfini yaşamak ve sağlık bulmak amacıyla Ayder Yaylası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Palovit Şelalesi

palovit selalesi

Kaçkar Milli Parkı sınırlarında yer alan ve Rize’nin doğal güzelliklerinden olan Palovit Şelalesi, bölgenin en yüksek debili şelalesi niteliğini taşıyor. Oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan şelaleye gitmek isterseniz, yol ayrımında yürüyerek gitmeyi tercih etmelisiniz çünkü yol araçlar için uygun değil. Şelalede yürüyüş yaparak şelalenin ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Mikron Köprüsü

mikron köprüsü

Fırtına Vadisi’nde yer alan ve 19. yüzyılla tarihlendirilen Mikron Köprüsü, Osmanlı döneminde yapılmış ve diğer köprülerle hemen hemen aynı mimari özelliği taşımaktadır. Moloz ve kesme taş kullanılarak yapılan köprünün uzunluğu 30 metredir ve dere seviyesinden 12 metre yüksektedir.

Şimşirli Köyü Cami

simsirli koyu cami

Bölgenin tarihi ibadet mekanlarından olan Şimşirli Köyü Cami’nin yapımına 1853 yılında başlanmış ve 1857 yılında Ahmet Usta tarafından inşa edilmiştir. Mimarisi kare planlı olan caminin eğimli bir arazi üzerinde yer alması nedeniyle yapımında yüksek taş duvar kalıplar kullanılmıştır.

Dağmaran

dagmaran

Rize merkezine 5-10 dakika mesafede olan ve şehrin en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Dağmaran, yiyeceğiniz gece mıhlaması ve çayla sizlere unutamayacağınız bir gün yaşatacak.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

kackar milli parkı

Bulutların üzerinde muhteşem anlar yaşamak, doğasıyla büyülenmek istiyorsanız Kaçkar Dağları Milli Parkı mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olacaktır. Bu etkileyici doğada yürüyüş yapmak hayatınızın en güzel anlarından birisini yaşamanızı sağlayacak.

Ziraat Botanik Çay Bahçesi

botanik cay bahcesi

Rize’nin o muhteşem çayını kaynağından içmek isterseniz mutlaka Ziraat Botanik Çay Bahçesi’ni ziyaret etmelisiniz. Oldukça uygun fiyata servis edilen çayın eşliğinde muhteşem manzaranın keyfini çıkarmak size unutamayacağınız anlat yaşatacak. Botanik bahçesinde çok çeşitli bilgileri de inceleme fırsatı yakalayacaksınız.

Siz de en güzel şehirlerimizden olan Rize’yi eşsiz güzellikleriyle keşfetmek isterseniz, sitemizden Rize’ye uçak biletleri seçeneklerimizi sorgulatarak biletinizi alabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here