Paris’te 5 Cazip Nokta

0
438

HER YÖNÜYLE PARİS: PARİS’TE GEZİLECEK 5 YER

clock-orsay-museum-paris-france

Paris, sadece Fransa’nın değil; romantizmin ve güzelliğin de başkenti. Özenle korunan tarihi binaları, leziz mutfağı ve zarafeti ile, her daim gezginlerin favorisi. Eğer yolunuz ilk defa bu enfes şehre düşecekse, fazla zamanınız yoksa ve hızlı bir tur yapacaksanız, size birkaç (tam olarak 5) önerimiz olacak. Şimdiden bütçenizi ayarlayın, uçak biletlerinizi Bilet Bayi’den kapın; unutulmaz bir tatile hazırlanın.

 

1.TABİİ Kİ EYFEL KULESİ!

GettyImages-187475248

Paris’in diğer güzellikleri kusura balmasın. Paris denince akla ilk gelen yer olan bu kule,  tepesinde benzersiz bir manzara sunmakla kalkıyor. Hemen aşağısındaki Champ de Mars’ın yemyeşil, yumuşacık çimenlerinde leziz piknikler de vaat ediyor. Şimdiden pötü kareli masa örtünüzü, baget ekmek, peynir ve Fransız şarabıyla dolu piknik çantanızı hazırlayın. Eğer Eyfel’in tepesine çıkıp, ardından Champ de Mars’ta piknik yapıyorsanız; “Parisien” hayata bir adım daha yaklaştınız demektir!

2.LOUVRE’U GEZMEDEN OLMAZ…

louvre-museum-seine-river-sunny-paris-france

Baştan söyleyelim. Burası koridorlarını hızlı hızlı geçip, bir saatte tüketeceğiniz bir müze değil. Louvre Müzesi, Leonardo’nun Mona Lisa’sı gibi nice şahesere ev sahipliği yapan, her canlının ömründe bir kez görmesi gereken benzersiz bir sanat abidesi. Tüm gününüzü ayırmanızı şiddetle öneririz.

3.NOTRE DAME KATEDRALİ’NİN BÜYÜSÜ BİR BAŞKA.

GettyImages-168855851

Fransız gotik mimarisinin en dikkat çekici eserlerinden olan Notre Dame’ın inşası, 1163 yılına dayanıyor. Binanın yaşını düşününce, heykel ve süslemelerine, işçiliğin benzersizliğine ve eserin günümüze kadar gelmesine inanamıyorsunuz! Şimdiden belirtelim, bina yaşlı olsa da verdiği hizmetler genç. Şöyle ki ibadete açık olduğundan, ayinler son teknolojiyle; içeride bulunan düz ekran televizyonda yayınlanıyor. Sonradan şok olmayın!

4.PALAIS GARNIER İLE KAMAŞAN GÖZLER!

Palais Garnier, inanılması güç ama, mimar Charles Garnier’ın ilk eseri. Bu binanın ince işçiliğini ve zarafetini görünce buna inanmak oldukça güç! Ne yapın edin, şık bir şekilde giyinip, Opéra Garnier’de bir gösteri izleyin. Fransızlar bu tip aktivitelere özenli gelirler, aklınızda olsun. Kot ve tişört hiç hoş karşılanmaz. Çıkışta da dünyaca ünlü Galeries Lafayette’i gezebilirsiniz. Bu benzersiz alışveriş mağazasında zevkten dört köşe olacaksınız!75

5.EDEBİYATIN KALBİ, SAINT-GERMAIN BULVARI’NDA ATAR…

Saint Germain des Pres

Saint Germain Bulvarı, 1940’lı yıllarda Fransız edebiyatının yeşerdiği yer. Bu sokaktan geçen ve Café de Flore, Les Deux Magots kafelerinin gördüğü isimleri saymak gerekirse; Picasso, Sartre, Beauvoir, Camus ve Hemingway… Sürrealizm ve varoluşçuluk akımlarının doğduğu bu bulvar, şimdilerde turistlerin gözdesi. Sevimli kafeleri, leziz menülü restoranları ve edebiyat kokan kaldırımları ile bu bulvarı unutamayacaksınız.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here