Palermo’da Mutlaka Gitmeniz Gereken Yerler

0
1221

İtalya’nın güneyinde yer alan tarihi şehir aynı zamanda Sicilya’nın da başkenti konumunda. Palermo; tarihi güzellikleri, kültürel yapısı, renkli atmosferi, mimarisi ve gastronomisi ile turistler tarafından rağbet gören yerler arasında bulunuyor. Palermo’ya yolunuz düştüğünde gitmeniz gereken yerler listesinde ilk sırada;

1-Cattedrale di Monreale (Monreal Katedrali)Katedral asıl ününü içerisindeki 6.500 metrekarelik alanda bulunan cam mozaiklerden alıyor. Ayrıca katedral dünyada varlığını sürdüren en önemli Norman mimarisi örneği olarak gösteriliyor. İtalya’nın ulusal anıtları içinde yer alan yapı Sicilya’nın en önemli turist noktalarından olma özelliğine de sahip.

2-Catacombe dei Cappuccino (Cappuccini Yer Altı Mezarlığı İskelet Müzesi)Cappuccini yer altı mezarlığı iskelet müzesi, Sicilya’daki ölüler evi olarak da adlandırılıyor ve dünyanın en korkunç 7. müzesi olarak gösteriliyor. Müzenin korkunç olmasının nedeni 1599 yılında rahiplerin 8000’e yakın insanı mumyalamış olması ve müzede 2000 tane mumyalanmış ceset bulunmasından kaynaklanıyor. Müzeye ilginin fazla olmasına karşın ziyaretçiler müzeye girerken tereddüt yaşıyor.

3-Palazzo dei Normanni (Norman Sarayı)Norman sarayı, geçmişte Sicilya kralına ev sahipliği yapmışsa da günümüzde Sicilya Bölgesi Parlementosu tarafından şehrin yönetim merkezi olarak kullanılıyor. Saray Avrupa’nın en eski yapıları arasında yer alıyor. Sarayın bir kısmı turizm amacıyla kullanılıyor olsa da bir kısmı parlamenterler için ayrılmış durumda. Sarayda; gösterişli toplantı odaları ve salonlar, sayısız portre ve resim, Çin üslubu ile düzenlenmiş bir oda ve objeler bulunuyor.

4-Kursaal KalhesaGençlerin eğlenceli vakit geçirmek için tercih ettikleri mekan gündüzleri kafe ve kitapçı olarak hizmet vermesiyle ilgi görüyor. Kursaal Kalhesa, liman yakınlarında yer alıyor.

5-Vucciria MarketŞehrin geleneksel tatlarını ve kültürünü merak ediyor, daha yakından tanımak istiyorsanız ve Pazar alışverişini de seviyorsanız tercih edeceğiniz ilk yerlerden biri Vucciria Market olmalı.

6-Liberta CaddesiModayı takip etmeyi ve alışverişi seviyorsanız, “modanın kalbi” diye adlandırılan İtalya’daki son moda ürünleri bu caddede bulabilirsiniz.

7-Garibaldi MeydanıŞehrin geleneksel yemeklerini tatmak istiyorsanız Garibaldi Meydanı’nda yer alan kaliteli ve şık restoranları ziyaret edebilirsiniz. Mounir- Pizzeria&Kebab, Antica Focacceria S. Francesco, Al chioschetto, Pizza Gaetano caddede bulunan popüler restoranlar arasında.

8-FestivallerŞehrin eğlence kültürüne daha yakından tanık olmak isterseniz, Temmuz ayında gerçekleşen Kals’art Kültür Festivali, Palermo Tango Festivali ve Festa di St. Rosalia festivallerine katılabilirsiniz.

Eşsiz güzelliklerle dolu Palermo’ya ülkemizden direkt uçuşlar bulunmuyor fakat Roma ve Milano üzerinden yapılan aktarmalı uçuşlarla seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.