Özgürlüğe Atılan İlk Adım: Samsun

0
1080
Samsun

Bir ülkenin kaderinin yazılmaya başlandığı yer.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma vapuru ile şehre gelişinin, bir kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olabileceğini kim bilebilirdi ki? Samsun, o günden beri Türkiye tarihinde çok önemli bir yere sahip. Kızılırmak ve Yeşilırmak’ın kucakladığı Samsun, tarihi öneminin yanı sıra gelişmeye devam eden modern bir şehir. Orta Karadeniz’in en güzel yerlerinden biri olan Samsun’u birlikte keşfedelim.

Samsun’a Genel Bir Bakış

Samsun

Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Samsun, bölgenin en kalabalık ve en gelişmiş şehridir. Günümüzde bir milyonun üzerinde nüfusu bulunan kent, tarih boyunca da birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; Hititler, Persler, Türkler…  En önemlisi de Kaşkalar. Karadeniz’e yerleşen ilk topluluk olan Kaşkaların, Samsun’un Tekkeköy ilçesinde yaşamış oldukları biliniyor.

Karadeniz ikliminin hakim olduğu şehrin güneyine doğru gidildikçe, karasal iklimin etkileri de görünüyor. Samsun’da hava değişimin hızına yetişemeyebilirsiniz; özellikle ilkbaharda gün içerisinde 3 farklı havaya tanık olabilme ihtimaliniz oldukça yüksek. Amacınız sadece Samsun’u ziyaret etmekse, yaz aylarını tercih etmenizde fayda var.

Samsun’da Ulaşım

Samsun'da Ulaşım

Samsun’un, Orta Karadeniz’deki en gelişmiş şehri olması, ulaşıma da yansımış durumda. Samray olarak adlandırılan raylı sistem, Samsun’da şehir içi ulaşımının kalbi konumunda. Üniversiteden Tekkeköy’e kadar 36 durağı bulunan tramvay hattı, uzun bir hat boyunca güvenli ve keyifli bir yolculuk imkanı sağlıyor. Tramvayın haricinde, hemen hemen her yerde olduğu gibi Samsun’da da otobüsler ulaşımda ciddi bir alternatif.

Samsun’a şehir dışından ulaşmanın da farklı yolları bulunuyor; kara yolu, demir yolu ve hava yolu seçenekler arasında yer alıyor. Hava yolu ile Samsun’a gitmek istiyorsanız, en uygun uçak bileti için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Samsun’da Gezilecek Yerler

şahinkaya kanyonu

Samsun, kültür turizmi için ideal yerlerden biri. Bir Karadenizli olarak, bölgenin kendine has güzelliklerini Samsun’da da görmek mümkün. Şehrin tarihi önemi düşünüldüğünde, görmeniz gereken yerlerin yalnızca doğal güzelliklerle sınırlı kalmayacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Bandırma Vapuru Müzesi, Gazi Müzesi ve dahası için ‘Samsun’da Görülmesi Gereken Yerler’ yazımızı okuyabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karadeniz Mutfağı

Karadeniz mutfağı

Samsun’da Karadeniz mutfağının temel taşlarıyla hazırlanan birçok lezzet mevcut; karalahana, mısır çorbası, yazı pancarı şehre has yemeklerden. Bir de Samsun pidesi var ki… Ünü artık Edirne‘nin ötesini gören yemeği, kelimelerle anlatmak bizim için oldukça zor. Yolunuz Samsun’a düşerse, pide yemek için özel bir zaman ayırmanız gerekecek. Samsun’un bir diğer meşhur yemeği ise, türkülere konu olan tirit; bulgur pilavı, tavuk suyu ve yufkanın bir araya gelerek oluşturduğu bu leziz yemek, midenize bayram ettirecek.

 

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here