Osmaniye’de Gezilecek Yerler | 12 Görülesi Yer

0
1631

Akdeniz bölgesinde, Çukurova’da kalan Osmaniye, tıpkı diğer iller gibi köklü tarihimize tanıklık ederek günümüze kadar gelmeyi başaran yerleşim yerlerinden biridir.

Osmaniye’de gezilecek yerler denince akla tarihi yerler, doğal güzellikler ve ön plana çıkan kültür turizmi geliyor. Osmaniye, değişik bir kültürü tanımak; farklı doğal güzelliklerle iç içe olmak, tarihin farklı dönemlerinden günümüze taşınan izleri incelemek  isteyenler için ideal bir gezi noktası.

Yaylaları, müzeleri, barajları, milli parkları ve diğer alanlarıyla keşfedilmeyi bekleyen Osmaniye, sıcak ve samimi insanlarıyla misafirlerini ağırlıyor. Değişik bir destinasyonda farklı keyifleri yaşamak isteyenler için hazırladığımız Osmaniye gezilecek yerleri yazımızı inceleyerek şehir hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Müzeler

1- Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Hitit döneminin izlerini taşımaktadır. M.Ö. sekizinci yüzyılda bölgenin kuzeyine inşa edilmiş saldırı duvarının, arkeologlar tarafından incelenmesi sonucu tarihe ışık tutacak önemli eserler bulunmuştur. Bölgenin en çok ilgi çeken eseri hiyeroglif yazılar. Hatta hiyeroglif yazılar için ayrı bölüm oluşturulmuştur.

Bu yazıların tercümesi de iki ayrı dilde yapılmış. Açık hava müzesinin çevresi kamp ve piknik yapmak için uygun. Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yer alan müze, yerli ve yabancı turistlerin kentte en çok ziyaret ettikleri yerlerden biridir. Siz de yolunuz düşerse gizemli tarihi günümüze taşıyan bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Giriş ücreti: 5 TL

Ziyaret Saatleri: Yaz sezonunda 10:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 arası haftanın her günü gezebilirsiniz. Dilerseniz internet sitesini de inceleyebilirsiniz.

2- Osmaniye Kent Müzesi

Osmaniye kent müzesi

“Osmaniye’yi en hızlı nasıl tanırım?” derseniz cevap Kent Müzesi olur. Osmaniye Belediyesi tarafından yapılan müze daha önce sosyal tesis olarak ve düğün organizasyonları için kullanılıyordu. Eski bina, Selçuklu mimarisinin etkileri kaybolmayacak şekilde restorasyon geçip müzeleştirildi.

Osmaniye’nin nereden nereye geldiğinin canlı ispatı Kent Müzesi’dir. Yörede kullanılan her türlü eşya burada insanlara tanıtılıyor. Ticaret, siyasi hayat, sanat, kısacası her şey Kent Müzesi’nin bir parçası.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Yaylalar ve Şelaleler

3- Maksutoğlu Yaylası

maksutoğlu yaylası

Akdeniz, doğal güzellikler bakımından ülkemizin en zengin bölgesidir. Yaylaları, dünyaca ünlü ve turistlerin dikkatine şayandır. Bu nedenle bu bölgeye gelenler, doğa ile baş başa kalmanın tadını en iyi şekilde çıkartma imkanına sahip olurlar. Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yer alan Maksutoğlu Yaylası da böylesine güzel yerlerden biridir. Tabiatın tüm renklerine hakim olan yayla özellikle yaz aylarında ziyaretçilerinin akınına uğrar. Şehrin kalabalığından sıyrılmak isteyenler için ideal bir yer olan yayladaki bitkiler, dereler ve diğer güzelliklerin her biri görülmeye değer güzelliklere sahiptir.

4- Dumanlı Yaylası

duman yaylası

Osmaniye’ye gidip de Dumanlı Yaylası’nı görmeden dönmek olmaz. Kentin Düziçi ilçesinden 15 kilometre mesafede konumlanan Dumanlı Yaylası, muhteşem sis ve doğa manzarası içerisinde bol oksijenli bir kamp atmosferi sağlıyor. Özellikle kampçıların tercih ettikleri yaylaya, yürüyüş ve fotoğraf çekimi için de uğramanızı tavsiye ederiz.

5- Şarlak Şelalesi

şarlak şelalesi

Osmaniye’nin muazzam doğa güzelliklerinden biri olarak gösterilen Şarlak Şelalesi, Balıklar deresi üzerinde Kadirli ilçesinde yer almaktadır.  25 metre uzunluktaki şelale, 5 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir. Gidenlerin Manavgat şelalesinin bir minyatürü olarak tarif ettiği Şarlak Şelalesi, Osmaniye’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

6- Sabun Suyu Şelalesi

sabun çayı şelaleleri

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde yer alan Sabunsuyu Şelalesi, kentin mutlaka görülmesi gereken doğa güzellikleri arasında yer alıyor. Bölge halkı özellikle yaz aylarında serinlemek için şelaleyi ziyare4t ediyor. Düldül Dağı eteklerinde yer alan şelale, Düziçi ovasının büyük bölümünü sulamasıyla oldukça mühim bir role sahip. Yaklaşık 10 metre yükseklikten akan şelale suyu soğukluğu ve temizliğiyle ünü. Dilerseniz şelale etrafında doğa yürüyüşü yapabilir, dilerseniz de berrak suyun keyfini çıkartabilirsiniz.

Parklar, Dağlar ve Barajlar

7- Aslantaş Barajı

aslantaş barajı

Ceyhan nehri üzerinde yer alan Aslantaş Barajı, Karatepe Aslantaş Tabiat ve Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Osmaniye’nin muazzam güzellikteki gezi noktalarından biri. Parkın zengin orman ve bitki örtüsü ve eşsiz tabiat güzelliği içerisinde bir gezintiye çıkıp Aslantaş Barajı kenarında piknik yapabilirsiniz.

8- Berke Barajı

berke barajı

Ceyhan Nehri üzerinde Düldül Dağı eteklerinde yer alan Berke Barajı, Türkiye’nin en yüksek birinci dünyanın ise en yüksek 4. barajı olarak gösterilmektedir. Enerji üretmek amacıyla 1995 yılında inşasına başlanan Berke Barajı kıyısında, Düldül Dağı’nın gölgesinde keyifli saatler geçirebilir, harika fotoğraflar çektirebilirsiniz.

9- Çiftmaz Tabiat Parkı

çiftmaz tabiat parkı

Çiftmaz ilçe merkezine 10 kilometre mesafede yer alan Çiftmazı Tabiat Parkı, 700 metre yükseklikte konumlanan doğayla iç içe saatler geçirebileceğiniz cennetten bir köşe adeta. Yüzlerce bitki çeşidine sahip ormanı, kamp ve piknik için ziyaretçilerine oldukça elverişli bir ortam sunuyor.

10- Karatepe Aslantaş Milli Parkı

aslantaş milli parkı

1958 yılında milli park ilan edilen Karatepe Aslantaş Milli Parkı, piknik alanları, yürüyüş ve fotoğraf noktalarıyla ziyaretçilerini mutlu eden gezi noktalarından bir diğeri. Yüz ölçümü 4 bin 295 hektarlık bir alanı kaplayan milli park, Osmaniye’nin doğa güzelliklerini bünyesinde barındıran eşsiz Aslantaş Barajı manzarasına karşı keyifli saatler vaat ediyor. Burada dilerseniz doğa yürüyüşü yapabilir, fotoğraf çektirebilir ve piknik yapabilirsiniz.

12- Düldül Dağı

düldül dağı

Osmaniye sınırları içerisinde tüm görkemiyle yer alan Düldül Dağı, kentin en yüksek rakımlı dağ oluşumudur. 2 bin 247 metre yükseklikte yer alan dağ zirvesine yapılan teleferik inşası ile harika bir deneyim yaşamanız mümkün. Teleferik ile seyir sırasında hemen altınızda Osmaniye’nin etkileyici doğa güzelliklerini görme imkanı da bulacaksınız…

Osmaniye’de gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlere iletebilir, yazımızı geliştirmemizde yardımcı olabilirsiniz. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
11

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.