Öğrenci Pasaportu Hakkında Kafa Karıştıran Bilgiler

0
1146

Bilindiği üzere 10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararla harçsız bordo pasaportu çıkarttırabilecek vatandaşların kapsamı genişletildi. Artık 25 yaşın altındaki tüm öğrenciler harç masrafı ödemeden pasaportlarına kavuşuyor. Hep gündeme gelen soru ise bu pasaporta başvurmak için yurt dışında bir eğitime ya da sportif organizasyona mı katılmak gerekiyor? İşte 2016 yılındaki düzenleme bu soruya cevap verecek nitelikte. Artık öğrenciler hiçbir neden göstermeksizin bordo pasaporta başvurabilecek ve yalnızca defter bedeli ödeyecekler.

Öğrenci Pasaportu için Gerekli Şartlar !

Öğrenci pasaportunun, bilinen bordo pasaporttan hiçbir farkı yok. Yalnızca bankalara yapılan ödemelerde harç parası istenmiyor. Onun yerine 94TL Simgesi lik defter bedeli ücreti alınıyor. 25 yaşın altına öğrenim gören herkes bu olanaktan faydalanabiliyor. Eskiden sadece öğrencilerin yarışma, eğitim, sosyal veya spor organizasyonları ile ilgili yurt dışı seyahatlerinde verilen bu pasaport, 2016 yılı itibariyle hiçbir neden göstermeksizin başvuru yapan her öğrenciye veriliyor. Geçerli olan tek şart ise 25 yaşın altında olmak ve mutlaka öğrenim görüyor olmak…

18 Yaşından Küçük Öğrenciler İçin 

18 yaşından küçük öğrencilere o yaşlarda fiziki değişiklik sürekli devam ettiğinden sebepli yalnızca 5 yıl geçerli pasaport verilebiliyor. Yine defter bedelini ödeyerek, 23 yaşında tekrar pasaporta başvurmaları gerekiyor.

 18 Yaşından Büyük Öğrenciler İçin İse

18 Yaşından büyük öğrenciler, 25 yaşına kadar kullanabileceği 7 yıllık bir pasaporta sahip oluyor. Örneğin; Öğrenci 19 yaşındaysa 6 yıllık, 24 yaşındaysa yalnızca 1 yıllık pasaporttan faydalanabiliyor. Türkiye’de okumayan öğrenciler için de bir strateji geliştirilmiş. Erasmus, lisans, yüksek lisans, yabancı dil kursu vb. programlar sebebiyle yurt dışında öğrenci olan Türk öğrenciler de harçsız pasaporta başvurabilme hakkına sahipler.

Öğrenci Pasaportuna Başvururken Gerekli Olan Belgeler!

 Bordo pasaport çıkartırken istenen belgeleri aynı olmakla birlikte ek olarak öğrencilerin, öğrenim durumlarını kanıtlayan belgeler isteniyor. Öğrenci pasaportu almak için gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nüfus Cüzdanının Aslı

TC numarasız nüfus kağıtları mutlaka yenilenmeli, ve 15 yaşından büyük kişilerin nüfus cüzdanında mutlaka fotoğraf olması gerekmektedir.

  • İki Adet Bİyometrik Fotoğraf

Pasaport için çektirilen biyometrik fotoğrafın, kurallara uygun olduğundan emin olunmalı ve fotoğrafçınızın bu konudaki yanlış müdahalelere karşı uyarmalısınız.

  • Eski Pasaportlar

Daha önceden çıkarttırmış olduğunuz bir pasaportunuz varsa randevu sırasında yanınıza almanız gerekmektedir.

  • Pasaport Bedeli Dekontu

Anlaşmalı bankalar üzerinden yaptığınız 94 lik defter bedeli ödeme dekontunu mutlaka yanınızda getirmelisiniz. Harç bedeli ve defter bedeli farklı ödemelerdir.

  •   Öğrenci Belgesi

Öğrenimine yurt içinde devam edenler için, okullarından alacakları ıslak imzalı öğrenci belgeleri ya da süresi 60 günü geçmeyecek şekilde E-devlet üzerinden alacakları öğrenci belgesi yeterlidir.Artık öğrenci pasaportunun Defterdarlık/Mal Müdürlüğü’ne onaylatılmasına da gerek yok.

Öğrenimine yurt dışında devam edenler için ise prosedür biraz daha farklı. Türkiye’ye gelip pasaporta başvuracaksanız, yurt dışında okuduğunuz okul veya kurumdan öğrenci belgesi almanız ve bu belgenin yeminli tercümanlar tarafından Türkçe ’ye çevrilmesi gerekiyor

Eğer ki eğitim gördüğünüz ülkeden pasaport başvurusu yapmak istiyorsanız T.C. Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’ na tüm belgelerinizin yanında okuldan aldığınız ‘’Öğrenci olduklarını belirtir belgelerini’’ eklemeniz gerekmektedir. Bu uygulamayla öğrencilerin pasaporta verdiği yüksek ücretler tarih olurken, harçlıklarını biriktirerek yurt dışına çıkma hayali kuran gençlere müjdeli haber bu uygulamayla geldi. Artık turistik amaçlı yurt dışına çıkmak öğrenciler de, harç maliyetinden sorumlu tutulmayacak…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.