Muhteşem Bir Atmosfer: Nemrut Dağı

0
1715

Zirvesinde bir medeniyetin ihtişamlı geçmişine tanık olabileceğiniz Nemrut Dağı, Adıyaman’ın en görülesi yerlerinin başında gelmektedir.

Devasa heykelleri ve tarihi kalıntıların yanı sıra etkileyici gün doğumu ve gün batımı manzarasıyla her yıl yerli turistin yanı sıra binlerce yabancı turisti de ağırlayan Nemrut Dağı Milli Parkı, ülkemizin en önemli değerlerinden biridir. Bölge UNESCO tarafından da Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Ülkemizin hemen her yerini görmüş bir fotoğraf sanatçısı olan Ara Güler tarafından da ülkemizin en görülesi yeri olarak kabul edilen bu yeri biletbayi.com ailesi olarak sizlere tanıtmak istedik.

Ölmeden Önce Mutlaka Görün

Kommagene kralı Antiochus tarafından devasa kral heykellerinin ortasına yaptırılan 55 metre yüksekliğe sahip anıt mezar hala gizemini korumaktadır. Doğu, batı ve kuzey teraslarındaki heykellerse adeta zamana meydan okurcasına güneşe karşı dimdik ayakta durmaktadır.

Nemrut Dağı'nda B bütün ihtişamıyla Kommagene'nin heykelleri sizi karşılıyor
Nemrut Dağı’nda bütün ihtişamıyla Kommagene’nin heykelleri sizi karşılıyor

Nemrut Dağı Milli Parkı’na geldiğinizde heykeller ve anıt mezarın yanı sıra Nemrut Dağı Tapınağı, Eski Kahta Kalesi, Arsameia, Cendere Köprüsü ve Karakuş Tümülüsü de görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Dağdaki Kommagene krallığı hakimiyetinin hala tam olarak çözülemediği ve daha birçok yeraltı kentlerinin ve labirentlerin bulunduğu söylenmektedir.

Karakuş Tümülüsü
Karakuş Tümülüsü

Milli Park sınırları içerisinde kamp yapılmasına müsaade edilmediği için parka varmadan yaklaşık 500 metre uzaklıktaki tesislerde konaklayabiliyorsunuz. Gün doğumu ve gün batımı için düzenlenen turlara katılmak bu anlamda sizin için avantaj olabilir. Zirve oldukça soğuk olduğu için ziyaretiniz sırasında kalın giyinmeniz çok faydalı olacaktır. Zirveye çıkarken sıkıntı çekmemek için iyi bir ayakkabı giymenizin faydalı olacağını söylememiz gerek.

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?

Nemrut Dağı Gün BatımıNemrut Dağı’na Adıyaman’dan düzenli olarak turlar düzenlenmektedir. Siz de bu turlara dahil olarak tarihin ve doğanın birleşiminden ortaya çıkan muhteşem güzelliklerin tadını çıkarma fırsatını yakalayabilirsiniz. Adıyaman’a ulaşmak için en uygun yöntem uçak bileti almak olacaktır. Tabi ki kara yoluyla da bölgeye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bunun için Adıyaman otobüs bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Zirveye ulaşım biraz çileli olsa da, zirveye ulaştığınızda buna kesinlikle değdiğini göreceksiniz. Birçok listede ölmeden önce yapılması gereken şeylerden biri olarak kabul edilen bu etkinliğin sizin de hayatınızda unutamayacağınız bir tecrübe olarak yer edineceğini söyleyebiliriz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.