Mersin’in Tarihi Yerleri

0
740
mersin

Mersin… buram buram tarih kokan bir liman kenti.

Mersin, her ne kadar ticaret ile anılan bir şehir olsa da sadece bununla anmak büyük bir hata olur. Her şeyden önce bir Akdenizli olan Mersin, komşuları gibi ciddi bir antik dönem mimarisine sahiptir. Tarih boyunca farklı medeniyete ev sahipliği yapan şehir, görülmeye değer birçok  tarihi yapıyı bünyesinde barındırıyor. Bilet Bayi olarak Mersin’de görmeniz gereken tarihi yapıları sizler için inceledik.

Uzuncaburç Kalıntıları

Uzuncaburç

Uzuncaburç kalıntıları, yalnızca bir sütununa dokunarak 8 farklı medeniyeti hissedeceğiniz bir yer. Öyle ki bu tarihi yapı Asurlular, Hititler, Babiller, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Urartular ve Perslere ev sahipliği yapmıştır.

Olba Antik Kenti

Olba Antik Kenti

Uzuncaburç kalıntılarından 4 kilometre uzaklıkta yer alan Olba Antik Kenti, Olba Krallığı’nın merkezi konumundaydı. Kentte günümüze kadar ulaşmış olan birçok tarihi yapı mevcut. Su kemeri, çeşme ve antik kentlerde sıkça gördüğümüz tiyatro bu yapılar arasındadır. Kentin yakınındaki yerleşim alanlarını gördüğünüzde, çağlar arası bir yolculuğa çıkacaksınız.

Roma Yolu

Roma Yolu

Spartacus dizisinin son bölümünü izleyenler, Roma yolunu meşhur Appian yoluna benzetebilirler. Tarsus’a 15 kilometre uzaklıkta bulunan yolda, Bizans ve Roma dönemine ait mezar taşları ve kitabeler mevcut.  Yolun sonunda yer alan sınır kapısından geçerek eski Kilikya sınırlarına ulaşabilirsiniz.

Alahan Manastırı

Alahan Manastırı

Mersin’in çok kültürlülüğünü tarihi yapılarında da görmek mümkün. Alahan Manastırı, Mersin’in Mut ilçesinde, Hristiyanlığın resmi din olmasıyla yapılmış. Yapılış tarihi hakkında farklı görüşler olduğu için 5. yy’da inşa edildiğini söylemek daha doğru olur. Manastır, zamana yenik düşmüş yapısına rağmen görülmeye değer birçok tarihi eseri de bünyesinde barındırıyor; manastırın yapımında görev alan rahip Tarasis’in lahdi ve kitabesi, Cebrail ve Mikail tasvirleri ve İsa büstü ziyaretçileri bekleyen önemli eserler olarak göze çarpıyor.

Silifke Zeus Tapınağı

Zeus Tapınağı

Mitoloji ile ilgilenen biriyseniz, Mersin sizin için bulunmaz nimetlerden biri. Silifke’de bulunan Zeus Tapınağı, Roma dönemine ait bir eserdir. Tapınak, zaman içerisinde tahrip olsa da büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşmıştır. 2. yy’da Zeus adına inşa edilen yapı, 5 yy’dan itibaren kiliseye dönüştürülmüştür.

Kızkalesi

mersin kızkalesi

Rivayete göre dönemin kral, kızını kahine götürür. Kahin, 19 yaşına girdiğinde, kızın bir yılan tarafından öldürüleceğini söyler. Bunun üzerine kral, kızını söz konusu yılandan korumak için denize bir kale yaptırır. Yıllar geçer ve prensesin 19. yaş günü gelir. Kral, tüm halkı kutlamalara davet eder. Köylülerden biri prensese bir sepet dolusu üzümü hediye olarak verir. Sepetin içine sızanı kimse fark etmez ve yılan prensesi zehirler. Hikayede bahsi geçen kale, Mersin’deki Kızkalesi’nden başka bir yer değil. Hikayesinin yanı sıra kale, şehrin sembollerinden biri. Küçük bir tekne kiralayıp kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Kelenderis Antik Kenti

Kelenderis Antik Kenti

Mersin için antik kentlerden oluşan bir şehir desek abartmış olmayız herhalde. Aydıncık ilçesinden yer alan Kelenderis Antik Kenti’nin tarihi milattan öncesine dayanıyor. Kilikya tanrılarından Sandon’a ait olduğuna inanılan kent, defineciler tarafından harap edilse de hala görülmeye değer. Liman surları, sarnıçlar ve tiyatro Kelenderis Antik Kenti’nde görebileceğiniz eserler arasında yer alıyor.

Kleopatra Kapısı

Kleopatra kapısı

Tarsus’da bulunan Kleopatra Kapısı, aslında bir aşk hikayesinin günümüze ulaşan tanıklarından biri. Roma Kralı Marcus Antonius’un Mısır Kraliçesi Kleopatra için yaptırdığı kapı, tarihte deniz kapısı olarak kullanılmış. Kapının bir benzeri, Tarsus’un Almanya‘daki kardeş şehri Langen kentinde de mevcut.

Aya Tekla Kilisesi

Aya Tekla Kilisesi

Mersin, Hristiyanlık için birçok önemli tarihi yapıya sahip. Silifke’deki Aya Tekla Kilisesi mimari yapısında çok manevi yapısıyla bilinen bir yer. Öyle ki Hristiyanlığı yayan ilk kadın azize olan Aya Tekla ömrünün son yıllarını burada geçirmiştir. Hristiyanların hac duraklarından biri olan kilise, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası.

Boğsak Adası

Boğsak Adası

Boğsak Adası, tarihi yapıların Akdeniz ile bütünleştiği yerlerden biri. Hem kültür hem de yaz turizminin Mersin’deki adresi olan ada, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Roma ve Bizans döneminden kalan evler, mezar taşları ve kiliseler görülmeye değer.

Listemizde yer alan tarihi güzelliklere doyamadıysanız biletbayi.com adresinde Mersin otobüs biletlerini inceleyebilirsiniz. Hava yolu ile seyahat etmek isteyenler de Adana için en uygun uçak biletini bu adreste bulabilirler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here