Meraklılarına Sushi Nerede Yenir?

0
647

Aslında çoğumuz görmüşüzdür ya da bir şekilde kulağımıza gelmiştir “Sushi.” Belki bir televizyon programından ya da gittiğimiz lüks bir Japon lokantasından gördüğümüz bir yemek türüdür. Ülkemizde ve dünyada da bu yemek kültürü yaygın bir şekilde kendini göstermeye başladı. Bazılarımız için farklı bir lezzet olarak görünürken bazılarımız için de “yanından bile geçmem” denecek bir Japon yemeği. Peki, bu kadar çok farklı yorumlara sebep olan sushi yemeği nedir, nasıl yapılır, nereden geliyor? Japonya yolculuğumuzda, hazır Fiji Dağı’nın gölgesinde çalışan bu karıncaları görmüşken bir de dünyaya yaydıkları “Sushi” hakkında da bilgi alalım dedik. Bakalım neymiş sushi?

hashi

Japon Kültürü

Sushi’nin detaylarına geçmeden önce, uzak doğunun çekik gözlü insanları hakkında biraz konuşalım. Japonlar, Fiji Dağları’nın eteklerinde kurdukları kentlerde yaşayan, boyca kısa bir o kadar da zeki olan insanlardır. Her ne kadar kilometre bazından bize uzak insanlar olsa da sıcakkanlı tavırları ve misafirperver yönleriyle bizi kendilerine çekiyorlar. İlk gittiğinizde bu ilginin sadece size özel olduğunu sanıyorsunuz fakat Japonlar, dışarıdan gelen tüm misafirlerine karşı alakalıdırlar. Daha ilk andan ”Konnichiwa” dedikleri selamlama ile sizi karşılıyorlar. Sıcak ve samimi duygular bundan sonra kendini daha fazlasıyla göstermeye başlıyor. Japonlar, kültür ve sanat konusunda oldukça ilerlemiş bir millettir. Spor dünyasında da adından çokça söz ettiren bu küçük insanlar, Samuray sporuyla da tanınan insanlardır. Yani her yönüyle dikkatleri üzerlerine çekmektedirler.

sushi tabagi

Her ne kadar konumuz sushi de olsa, Japonların bir diğer yemek kültürlerinden de söz etmek gerekiyor. Japonlar arasında yaygın olarak; deniz ürünleri, sebze, pirinç, makarna, hamurişi, et ve tavuk yemekleri de yaygın bir şekilde tüketilir. Ama yine de bunların arasında en yaygın olan yemek konumuzun ana teması olan sushi’dir.

Sushi Nedir, Nasıl Yenmelidir?

Ülkemizde de adından sıkça söz edilen ve lüks restoranlarda ya da Japon mutfağı olan yerlerde rahatlıkla bulunan sushi hakkında bilinen bazı yanlışlar vardır. Bunların en başında “Sushi çiğ balıktan yapılır” düşüncesidir. Çünkü gerçekte bu yemek her balıktan yapılmaz!

Sushi, sirkede pişirilen pirincin “Çiğ” ya da “Pişmiş” deniz mahsullerinin bir araya getirilerek adına ”norin” denilen deniz yosunuyla sarılmasıyla ortaya çıkan bir ara yemektir. “Ara yemektir” diyoruz, çünkü bu da yanlış bilinen şeylerden biridir. Her ne kadar ülkemizde ya da sushi ile daha içli dışlı olmayan yerlerde ana yemek olarak bilinir. Ancak yemeğin ana yurdu Güney Asyalılar, bu geleneksel lezzeti yemek aralarında ya da tatlıdan arta kalan zamanlarda yemektedirler.

sushi-rehberi

İki farklı şekilde yapılan sushi’nin birinci şekli pişirilen balıklarla yapılan türüdür. Bu türünde; somon, toril, lagos, fener gibi büyük löp et veren balıklar kullanılır. Ancak pişmiş balık ya da deniz ürünleri kullanılacaksa da bunlar yerine ahtapot, karides, yengeç, böcek, ıstakoz kullanılıyor. Tabi malzemeler hazırsa yemek de hazırdır diye bir şey söz konusu değildir. Oldukça maharet isteyen sushi, ustalarının bile zorlandığı bir yemek türüdür.

Sushi’yi hazırlayan ustalar, öncelikle pirincin kıvamına ve yapılışına dikkat ederler. El ısısı burada çok önemlidir. Çünkü sushi adetlerinde, pirincin ele yapışması gerekiyor. Bir de şu iktibasa değinmeden geçmemek gerekiyor. Başında da dediğimiz gibi bu yemeği yapmak büyük marifet istiyor. Bu nedenle Japon kültüründe sushi ustasına oldukça önem verilir ve saygı gösterilir.

Sushi’yi ilk defa deneyecekseniz, bence pişmiş olanından başlayın. Aksi taktirde başında dediğimiz gibi bazıları gibi siz de “yanından geçmem” diyecek duruma gelirsiniz. Sushi’nin kendine göre bir de yeme şekli vardır. Aslında çoğumuz Japon kültüründe yer alan tahta çubukları yani ”Hashi” biliriz. İşte hashi sushi yerken de kullanılıyor.

Sushi’nin sosu Wasabi ve Gari

İsmi garip gelen bu iki şeyi merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Wasabi, koyu-yeşil soya sosudur. Sushi’nize değdirerek yemeniz gerekiyor. Aman dikkat! Bandırmayı denemeyin, çünkü pirinçleriniz sosun içerisinde kalır. Aslında bu sosun asıl amacı, sushi’den alacağınız bakterilerden korunmaktır. Gari ise bir tür “Zencefil turşusu” diyebileceğimiz sushi arasında yiyebileceğiniz bir tür lezzettir. Bunun da amacı farklı lezzetlere ulaşmaktır diyebiliriz.

Toplamda dört çeşit sushi yemeği vardır. Bunlar; Peki Sushi Çeşitleri Nelerdir?

Maki “Makizushiye”: en yaygın olarak bilinen sushi çeşididir. Rulo şeklinde yapılır. “Rulo şeklinde yapılan sushi” anlamına gelen maki, Bambunun üzerine yerleştirilen norinin içerisine pirinç ve sebzeler yerleştirildikten sonra rulo haline getirilir ve bıçak yardımıyla dilimlenerek servise hazır edilir.

maki

Nigirizushi: Nigri olarak da bilinen bu sushi çeşidi, el ısısına dikkat edilerek yapılan türüdür. El yardımıyla pirinç tümsek şekline getirilir, ardından üzerine deniz ürünleri yerleştirilir. Bu sushi türü yapılırken arasına wasabi kullanılır. Çiğ deniz ürünleriyle yapıldığı için wasabi, sindirmesinde yardımcı olur.

Chirashi: Bu sushi türü ise bir tabak üzerine pirinç yerleştirildikten sonra deniz ürünleri tek tek ya da toplu olarak pirincin üzerine yerleştirilerek yapılır.

california-roll

Sashimi:  En çok bilinen sushi yemeği budur. Sadece çiğ balık kullanılarak yapılan bu sushi türünün yanında soya turşusu ve wasabi mutlaka yenmelidir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim