Medea Heykeli, Batum

0
1660
Medea Heykeli, Batum

Avrupa Meydanı’nda bütün gösterişiyle duran Medea Heykeli, şehrin yeni sembollerinden biri olarak gösteriliyor. David Khmaladze isimli heykeltıraşın yapmış olduğu heykel 6 Haziran 2007 yılında açılmış.

Şehrin her noktasından görülebilen görkemli Medea Heykeli, şehirde kaybolanların işaret olarak gördüğü ve buluşma noktalarının vazgeçilmesi bir bir yapıt. Batum’a gelenler mutlaka bu heykelin önüne gelerek fotoğraf çektirerek bu güzel anı ölümsüzleştirmektedir.

Medea Heykeli

Medea Heykeli, Batum

Elindeki altın post figürüyle büyük ilgi gören heykel aynı zamanda mitolojik anlamlar da taşımaktadır. Heykelin tutmuş olduğu altın post Yunan mitolojisine göre zenginlik ve güç anlamına gelmektedir.

Yunan destanlarından Argonautica‘da anlatılanlara göre Iason’un kral babası amcası tarafından öldürülür. Amcası krallığı ele geçirir ve Iason yıllar sonra krallığa tekrar sahip olmak ister. Iason’un krallığı ele geçirmesi için altın postu bulması gerekmektedir.

Medea Heykeli, şehrin birçok noktasından rahatlıkla görülebiliyor

Iason ve adamları Gürcistan’a gelerek altın postu aramaya koyulur. Iason ve adamları Aiet’in krallığına vararak altın postu bulurlar. Aiet, eğer Iason ejderhayla savaşır ve ejderhayı yenmeyi başarırsa altın postu onlara vereceğini söyler; ancak bu bir hiledir. Ejderhayı, Aiet’ten başkasının yenmesi mümkün değildir.

Aiet’in kızı Medea Iason’a aşık olunca Aiet’in planı suya düşer. Medea, ejderhayı uyutarak Iason’un altın postu almasını sağlar ve ardından Iason mızrakla ejderhayı öldürür.

Efsanelere konu olan altın post

Siz de eğer Batum gezisi planlıyorsanız bu efsanevi hikayesiyle daha da etkileyici bir hal alan Medea Heykeli’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hemen Batum uçak bileti satın alarak komşu ülke Gürcistan’ın bu şehrini keşfe çıkmaya başlayabilirsiniz. Geziniz sırasında size fayda sağlayacak bilgileri paylaştığımız Batum gezi rehberi yazımıza da göz gezdirmenizi öneriyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here