Malatya’da Yapılacak Şeyler

0
406
Malatya

Kimileri için “Kayısı Diyarı” kimileri için ise “Doğunun Paris‘i”

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Malatya’nın, bu unvana sahip olması boşuna değil. Tarihi yapısı ve tabiatının yanı sıra modern bir görünüme sahip şehir, geçmiş ve geleceğin kesişim noktası konumunda. Malatya, bünyesinde barındırdığı güzelliklerle kesinlikle keşfedilmeye değer bir kent.

Malatya’ya Genel Bir Bakış

Malatya

“Maldiya”, “Melidya”, “Melid”, “Melitene”, “Malatiye” derken şehir günümüzdeki adını almış. Malatya’nın tarih boyunca farklı isimlerle anılmasının en önemli nedeni birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıdır; Hititler, Asurlular, Urartular, Persler, Bizanslılar, Emeviler daha neler neler…

Türkiye‘nin en kalabalık 27. şehri olan Malatya’yı özel kılan unsurlardan biri de kayısıdır. Kent, ülkenin kayısı ihtiyacının yaklaşık %80’inin karşılıyor. Dahası şehirde kayısı ile aklınıza gelen ne varsa, hatta hayal edemeyeceğiniz ürünleri bulmanız mümkün.

Malatya’da Ulaşım

Malatya Ulaşım

İstanbul‘un metrobüsü varsa, Malatya’nın da trambüsü var. Türkiye’de ilk kez kullanılan trambüs, adından da anlaşılacağı üzere otobüs ve tramvayın özellikleri barındıran bir toplu taşıma aracı. Yine de şehir içi ulaşımın gözdesi halk otobüsleri. Bir büyük şehir olan Malatya’da sabah 6’dan akşam 11’e kadar hizmet veren 72 otobüs hattı, şehir içi ulaşımını oldukça kolaylaştırıyor.

Malatya’ya şehir dışından ulaşım da en az bu kadar kolay. Kara yolu ve demir yolu ile şehre ulaşılabilirken, ülkenin birçok noktasından Malatya’ya hava yolu ile ulaşmak da mümkün. En uygun uçak biletleri ise yalnızca bir tık uzağınızda.

Gezelim Görelim

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya, modern bir şehir olma yolunda hızla ilerlerken, tarihi ve doğal yapısıyla da ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Battalgazi Ulu Cami, Gürpınar Şelalesi ve diğer tarihi yerleri görmek için tıklayınız.

Malatya Mutfağı

Kayısı

Tabi ki kayısının başkentinde, çok farklı kayısı ürünleri mevcut. Kayısı döneri (cezerye) ve kayısı atomu, Malatya’da tadına bakmadan dönmemeniz gereken lezzetlerden. Ayrıca Malatya köfte konusunda da oldukça başarılı. Yetmişten fazla köfte çeşidinin bulunduğu kentte; analı kızlı, kurşun geçmez köfte ve içli köfte en çok tercih edilen köfte türleri.

Sofraların olmazsa olmazı ekmek de burada oldukça fazla tüketiliyor; tandır ekmeği, kınalı ekmek, ballı ekmek, otlu ekmek size daha önce yaşamadığınız bir lezzet deneyimi sunmaya aday.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here