Lezzetli Antakya Mutfağı

0
879
Bu lezzetleri tatmak için mutlaka Antakya'ya uğramalısınız

Günümüzde artık insanlar sadece yeni yerler görmek için değil yeni tatlar keşfetmek için de tatil rotaları belirleyebiliyor. Seyahat sürelerinin kısalması, insanların refah düzeyinin yükselmesi, uçak biletlerinin ucuzlaması gibi etkenlerle birlikte gurme turizminin de giderek yaygınlaştığını söyleyebiliriz.

Bu lezzetleri tatmak için mutlaka Antakya'ya uğramalısınız
Bu lezzetleri tatmak için mutlaka Antakya’ya uğramalısınız

Gurme turizminin ülkemizdeki en önemli duraklarından biri olan Antakya, her yıl birçok kişiyi yeni lezzetler deneyebilmesi için misafir ediyor. Antakya’nın çok çeşitli bir kültür yapısına sahip olmasının yemek kültürünün de çok çeşitli ve çekici olmasını sağladığını söyleyebiliriz.

Sıradışı Lezzetler Durağı: Antakya

Antakya mutfağı deyince ilk akla gelen şeylerden biri mezelerdir. Çok çeşitli mezeleri ve tatlı çeşitleriyle her geçen gün ziyaretçi sayısını arttıran Antakya özellikle künefesi ile ziyaretçilerine unutamayacakları bir tecrübe sunuyor. Özel bir peynirle künefenin bakır bir tepside tereyağı ile olan buluşması damaklarda adeta bir şölen havası estiriyor. Antakya’ya gelen ziyaretçiler bu muhteşem lezzeti tatmadan şehirden ayrılmıyor.

Damaklarda unutulmaz bir şölen bırakan künefe
Damaklarda unutulmaz bir şölen bırakan künefe

Baharatlar Antakya yemek kültüründe çok önemli bir yere sahip. Yapılan yemeklerin birçoğunda yoğun bir baharat kullanımı göze çarpıyor. Kullanılan baharatların sebzelere ve etlere muhteşem bir aroma kattığını söylememiz gerek. Özellikle evde baharatlarla zenginleştirilmiş etli ve sebzeli karışımların fırında son halini almasıyla meydana gelen sofralar misafirler için oldukça davetkar görünüyor.

Yemek yemekten zevk alan kişilerin Antakya ziyaretlerinde sadece doymak için değil muhteşem yeni tatlar tatmak için de birçok lezzeti deneyeceğini söyleyebiliriz. Özellikle humus, cevizli ve fıstıklı içli köfte, ekşi aşı, tepsi kebabı gibi lezzetlerin uzun süre hafızanızdan silinmeyeceğini söylememiz gerek. Tabi Antakya’nın nefis tavuk dönerini denemeyi de ihmal etmeyin.

Bu arada unutmadan söyleyelim. Şayet Antakya’ya yaz mevsiminde geldiyseniz meşhur “Affan Kahvesi”nde “haytalı”yı denemenizi öneriyoruz. Serinletici bir tatlı olan haytalıyı çok seveceğinizden eminiz.

Antakya'ya geldiğinizde haytalıyı mutlaka denemelisiniz
Antakya’ya geldiğinizde haytalıyı mutlaka denemelisiniz

Antakya’ya Nasıl Gidilir?

Antakya için en kolay yol uçak bileti almak olacaktır. Ülkemizin birçok yerinden direk uçuşlarla Antakya’ya zorlanmadan gelmeniz mümkün. Bunun yanında Antakya otobüs bileti sayfamızı ziyaret ederek kara yolu ile de bu muhteşem lezzetler durağına gelebilirsiniz.

Siz de çok geç kalmadan ülkemizin bu muhteşem lezzet deposunu keşfe çıkabilirsiniz. Hemen uçak biletinizi alın ve unutamayacağınız lezzetlere yelken açın.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here