Kuzey Işıkları: Ruhların Dansını Seyredin

0
1751

Kuzey veya Kutup ışıkları olarak adlandırdığımız, doğanın eşsizliğini bir kez daha hissettiren ”Kuzey Işıkları” hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Büyüleyici güzellikteki bu ışıklar hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

1.Kuzey ışıklarının nasıl oluştuğunu anlatmak oldukça uzun sürebilir. En kısa haliyle, Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Işıkların etkileşim düzeylerine göre renklerinde farklılıklar görülebilmekte. Daha az etkileşime geçtiğinde yeşil renk hakim olurken daha fazla etkileşim düzeyinde gökyüzünde kırmızı renk hakim oluyor.

2.Kuzey ışıkları desek de, bu muhteşem ışıkları Güney Yarımküre ’de de görmek mümkün. Aurora Australis olarak adlandırılan güney bölgesinde bulunan ışıklar, Güney Amerika, Afrika ve Avustralya gibi farklı noktalardan seyredilebilmektedir. Seyahat noktaları arasında genellikle kuzey ülkeleri olması sebebiyle, güney ışıkları aynı derece popüler değildir.

3.Kuzey ışıklarının muhteşem gösterisini izleyebileceğiniz ülkeler arasında;İskoçya, Finlandiya, İsveç, Norveç,İzlanda, Kanada bulunmakta.

4.Seyahatinizi sadece Kuzey ışıklarını görmek üzerine kuruyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü isteseniz de her gece kuzey ışıklarını görmeniz mümkün değil. Işıkları en iyi gözlemleyebileceğiniz tarihler arasında 23 Eylül-21 Mart arası.

5.Ne kadar kuzeye giderseniz, ışık gösterisi o kadar artacaktır. Kuzey ışıklarını yıl boyu izleyebileceğiniz noktalar arasında;İzlanda,Gröland,Alaska,Kuzey Sibirya bulunmaktadır.

6.Işıklar gündüz vakti de gökyüzünde hareketliliğe sebep olmaktadır. Ancak karanlıkta daha iyi belli olan ışıkları izlemek için en iyi vakit gece yarısından sonra, havanın zifiri karanlık olduğu zamanlar.

7.Güneş’in muhteşem gösterisini izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri, gökyüzünün içinde süzülen uçaklar. Kuzeye gitmek için en uygun fiyatlı uçak biletlerini inceleyebilir, anında satın alıp keyifle seyahate başlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.