Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

0
639
Darwin Günbatımı

Bulgaristan dünyada sevilen tatil yerlerinden biri.

Ülkenin uygun fiyat politikası turizmin canlanmasına katkı sağlıyor. Sevimli yerli halk, inanılmaz geçmişi, plajları ve gece hayatı Bulgaristan’ın dikkat çeken özellikleri. Ülkenin geçmişine baktığımızda, bir geçiş toprakları üzerine kurulu olduğunu görüyoruz. Türk kültürünün Avrupa’ya taşınmasında veya Avrupa’daki kültürün bizim taraflara gelmesinde Bulgaristan’ın etkisi büyük…

Ülkeyi dolaşırken Roma kalıntıları, suyu berrak plajlar, oksijen deposu ormanlar ve Ortaçağ’ı andıran evler göreceksiniz. Bulgaristan çoğu kişinin aklına gelen tatil ülkelerinden olmayabilir ancak gidenler anlata anlata bitiremiyor. Bu yazımızda Bulgaristan’ı gidilecek yerler, maliyet hesabı, bütçe önerileri ve yapılacak faaliyetler açısından inceleyeceğiz.

Maddi Konular

Konaklama: Hostel yurtlar gecelik yaklaşık 15 Leva’dan başlayıp 20 Leva’ya kadar çıkıyor. Çift kişilik özel odalar ise ülke çapında 52 Leva. Birçok hostelde kablosuz internet ve kahvaltı fiyata dahil. Çıtayı biraz yükseltirseniz normal bir otel odasının geceliği 42 Leva. Bu fiyat civarındaki oteller iki yıldızlı olmakla beraber internet ve kahvaltı hizmeti sunuyor. Airbnb üzerinden kiralık oda veya ev de bakabilirsiniz. Odalar 20, ev 50 Leva.

Yiyecek: Fast food yerseniz bir hamburgerin fiyatı 2.5 Leva. Dünyaca ünlü fast food zinciri restoranların klasik bir menüsü 9 Leva’da başlıyor. Yerel lezzetlerden demek isterseniz 1.5 Leva’ya banica (hamur, peynir ve tereyağından yapılır) alabilirsiniz. 1 Leva’ya banitza (kahvaltı gıdası), 5 Leva’ya shopska salata veya krenvirshki isimli küçük ekmek tercih edebilirsiniz. Ana yemek olarak birçok restoranda kebap çeşitleri mevcut. 5.5 Leva güzel bir kebap için verilebilir.

1 Dolar’dan daha az ücrete dilim pizza satan yerler de var. Örneğin, bir restoranda doyurucu yemek ve içkiye en fazla 30 Leva ödeniyor. Yemek alışverişi de haftada 70 Leva’ya mal oluyor. Makarna, sebze, tavuk ve diğer temel gıda maddelerini ucuza bulabilirsiniz. Bulgaristan’da sunulan farklı markalarda farklı tatlarda bir sürü şarap ve bira var. 6-10 Leva karşılığında çok iyi bir bira içebilir, büyük şişe şarap alabilirsiniz.

Ulaşım: Ülkede seyahat ederken tren yerine otobüs tercih etmelisiniz. Bulgaristan’da tren ile yolculuk ucuz ancak uzun sürüyor. Örneğin, Sofya’dan Burgaz’a 11 Leva verip tren ile gidebilirsiniz. Yolculuk süreniz 7-11 saat sürüyor. Otobüs fiyatı 28 Leva ve 5 saatte Burgaz’a varıyorsunuz. Dolayısıyla Sofya içinde ve dışında birinci önceliğiniz otobüsler olmalı. Sofya’dan Varna’ya otobüsle gidiş 32, Plovdiv 14, Veliko Tarnovo 22 Leva tutuyor. Şehirlerin hemen hemen hepsinde taksi sistemi de gelişmiş. 1 Leva’dan açılan taksimetre kısa mesafeler için uygun gözüküyor.

Etkinlikler: Bulgaristan, ziyaret etmek için çok ucuz bir ülke. Birçok müzeye ve cazibe merkezine giriş fiyatı 7 – 18 Leva arasında.

Önerilen Günlük Bütçe: Pansiyonda kalacağınızı, lüks yemek peşinde koşmadığınızı ve ulaşımda aşırı fiyatlara çıkmadığınızı varsayarsak 35-45 Dolar. Bu rakam sizin isteklerinize göre artabilir veya düşebilir.

Para Tutma Tavsiyeleri

Kalabalık Plajlara Gitme: Turistik bir gezide kalabalık bir plaja gitmek bizce çok da önemli değil. Bulgaristan’daki kalabalık plajlar genelde pahalı oluyor. Bunun yerine kıyı kesimlerindeki kumsallar tercih edin.

Fırıncılarla Aranı İyi Tut: Bulgaristan’daki fırınlar, sabahları sizi doyuracak harika, ucuz hamur işi yapıyor. Banika ve krenvirshi çok satılan ürünlerdir.

Couchsurf Kullan: Bulgaristan’a gitmeye karar verdikten sonra nerede kalacağınız konusunda couchsurf sistemi yardımcı olabilir. Bulgar birinin evinde kalarak konaklama parasını cebinizde tutmuş olursunuz. Bununla beraber şehri gezerken yanınızda bir rehber görevi de görecek.

Hostellerde Konaklayın: Pansiyonda kalmak maliyetlerinizi düşürecektir. İyi bir hostelde kahvaltı ve akşam yemeği (bira ile beraber) de fiyata dahil oluyor. Sofya, Plovdiv ve Veliko Tırnovo’da bu tip hosteller bulabilirsiniz.

Kışın Seyahat Etmeyi Bi’ Düşünün: Haziran ve Eylül arası Bulgaristan çok sayıda ziyaretçi alıyor. Bu nedenle konaklama ve ulaşım masrafları kış döneminde göre daha pahalı oluyor. Kış seyahatlerinde yazın yapacaklarına artı olarak kayak etkinliklerinden de yaralanabilirsiniz. Noel döneminde de Bulgaristan’a gitmemek gerek.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here