Küçük Ülke, Büyük Macera: Arnavutluk

0
1182
Arnavutluk
Pavlin Polia'nın misafir evi.

Arnavutluk’un büyüleyici bir geçmişi ve binlerce yıllık kültürü olmasına rağmen ziyaret edeni azdır. Ulaşım için güvenli havaalanı var ve çeşitli kampanyalarla uçuş seferleri teşvik ediliyor. Bu nedenle turistlerin dikkatini yavaş yavaş çekmeye başladı diyebiliriz.

Doğal güzellik, çarpıcı manzara, Akdeniz havası isterseniz Arnavutluk gezisi aklınızda bulunmalı. Konuksever insanı size yardım etmekten geri durmayacaktır. Şehir içinde durmaktan sıkılmış olabilirsiniz ancak Arnavutluk’un şehir düzeni bildiğiniz türden değil. Şehir manzarası bile aklınızı başınızdan alacak. Masif dağlık alanlar, bozulmaya uğramamış göller, yaylalar ve Güneydoğu Avrupa’daki en iyi plajlardan bazıları Arnavutluk’a gitmek onlarca sebepten sadece birkaçı. Bu küçük Balkan ülkesi hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız öğreneceğiniz şeyler sizi heyecanlandıracaktır.

Albanian Riviera

Arnavutluk’un plajları çevre ülkelerce çok kullanılır. Kumsal manzarası ve berrak denizi İtalya, Kosova, Makedonya gibi ülkelerden çokça turist çeker. Dünyanın geri kalanının burayı hala keşfetmemiş olması çok garip. Yunanistan, Makedonya ve Hırvatistan’dan yarı yarıya ucuz olması önemli bir detay. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında kalabalıktan kaçmayı düşünürseniz Ksamil, Himara, Borsh ve Dhermi plajları mükemmel yerler. Yaz ayları dışında Eylül ayı Arnavutluk’u ziyaret için en uygun zaman.

Kıyı bölgelerinde Komünist zamanlardan kalan sığınakları göreceksiniz. Arnavutluk’un geneline yayılan sığınaklar boyanmış ve bazıları evlere, dükkanlara, kafelere dönüştürülmüş.

Llogara Pass

Arnavutluk’ta araç kullanmak bazen zor olabiliyor. Ancak Vlora’dan Saranda’ya doğru giderken Llogara Pass’tan geçmek her sürücüyü tatmin edecektir. Dağlar, vadileri deniz manzarası, sayısız plajlar ve çarpıcı manzarası, kısacası tüm sahil şeridi olağanüstü güzellikte. Yetişmeniz gereken yer yoksa bu güzergahın keyfini doya doya yaşayın. Diğer taraftan dikkatli olmanız lazım. Deprem nedeniyle yolda bozulmalar olmuş ve güvenli şerit yok. Yoldan geçmeye çalışan keçiler görürseniz durmaya hazırlanın.

Berat

Berat için binlerce pencereli şehir denir. Osmanlı’dan kalan taş evler hemen ayırt ediliyor. Osumi Nehri ve Berat Kalesi kültürel mirastır. Berat Dağı ise 2,416 metre yüksekliğiyle şehri muhafaza ediyor. Yılın belli dönemlerinde dağa çıkılıyor ancak güvenlik nedeniyle pek tavsiye edilmez. Berat merkezi bir yerde değil, kabul. Ama tarihi, mimarisi ve manzarası için ziyaret etmeye değer.

Butrint

Ulusal Park, UNESCO listesinde yer alan Ksamil’deki beyaz kumlu plajlar, sulak alanlar ve değerli yaban hayatı ile Eski İlirya şehrinin antik kalıntıları bulunur. Yerel halk çoğunlukla balıkçılıkla uğraşıyor. Antik kenti gezerken Roma ve Atina’da olduğunuzu sanabilirsiniz. Bugün gördüğünüz Butrint’in çoğunu Romalılar ve Rumlar inşa etmiş. Bazilika, tiyatro gibi yerlerde insanlar sosyalleşirdi. Şehri işgalcilerden korumak için tepelere surlar yapılmıştı. Corfu adasındaki gün batımını izlemek için zamanınızın bir kısmını Butrint için ayırmalısınız.

Gjirokastra

Dağlık alanlarla çevrili Gjirokastra UNESCO’nun tarihi yerler listesinde yer alıyor. Osmanlı evlerinin ayrı bir hava kattığı şehirde Gjirokastra Kalesi’ni gezmelisiniz. Çok cesursanız mafyanın kontrol ettiği Lazarat Köyü’ne de uğrayabilirsiniz. Restoranlardaki çeşitli menüleri iyice sindirmek için birkaç gün kalmanız tavsiye ediliyor.

Blue Eye Spring

Ormanın derinliklerinde saklı olan Blue Eye, kristal berraklığındaki güzelliğiyle doğal bir kaynak. Su seviyesinde turkuaz renkli olduğunu göreceksiniz. Ancak dağların etrafında dolaşırken yeşil gözüküyor. Milli parka girerken küçük bir ücret ödemeye hazır olun.

Tirana

Avrupa başkentlerinden farklı olduğunu anlayacaksınız. Şehir, gün ışığında kalabalık. Trafik bazen çileye dönüşebiliyor. Ama benzersiz mimarisi ile bu olumsuzlukları telafi ediyor. Skanderbeg Meydanı ve ünlü Piramit dışında gezilecek pek bir yok. Bir gün içinde Tirana’yı öğrenebilirsiniz.

Ulaşım

Arnavutluk’a ulaşım konusunda uçak firmalarıyla görüşmeler devam ediyor. İyi bir uzlaşma sağlanmadan fiyatlar kolay kolay inmeyecektir. British Airways, Tiran’a doğrudan uçuş yapan tek havayolu şirketi.

İtalya’dan (Bari ve Ancona) düzenli feribot seferleri var. Sezonlara göre takvim değişiyor. Bu yüzden sefer bilgilerini iki kez kontrol etmekte fayda var.

Arnavutluk’a kara yolundan ulaşım genelde sancısız oluyor. Belki yaz aylarında sınırda bekleyebilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Arnavutluk’un meşhur mini otobüsleri ülkenin birçok kaldırıldığı için geriye sadece resmi otobüsler kalıyor. Araba kiralayarak da gezinizi yapabilirsiniz. Yollarda çukurlara, kaçak menhol kapaklarına, sokak köpeklerine, eşeklere dikkat ettiğiniz sürece problem yok.

Arnavut Mutfağı

Balkan, Akdeniz, Yunan, Türk ve İtalyan mutfağından oluşmaktadır. Izgara, et, pizza, makarna, çorba, salata ve balıklar menüde öne çıkar. Yemeklerin tadı güzel ancak farklı sunumlar, değişik yorumlar bekliyorsanız hayal kırıklığı yaşarsınız.

Konaklama

Arnautluk’ta ekonomik konaklama birimleri var. Oteller ve tatil daireleri özellikle kapalı sezonda gecelik 20 Euro gibi düşük bir fiyattan bulunabilir. Online rezervasyon yaptırmadıysanız resepsiyondan indirim isteyebilirsiniz. Şanslıysanız küçük bir indirim alabilirsiniz. Baktığınız otellerde yer bulamadıysanız telaş yapmayın. Çevredeki insanlardan yardım isterseniz size tavsiyeler vereceklerdir.

Daha Fazla

İnternetteki rehberlerde anlatılan yerlere gittiyseniz yapacak bir kalmadı diye düşünmeyin. Yerli halka sorup gidilecek başka nereler var öğrenebilirsiniz.

Arnavutluk’a en hesaplı uçak bileti arayanlar sitemizdeki tüm teklifleri görebilir. Arnavutluk hakkında diğer yazılarımız blog’da.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here