Kübik Evler, Rotterdam

0
911
The Kijk-Kubus toplamda 40 evden oluşuyor

Hollanda’nın önemli şehirlerinden Rotterdam’da sıra dışı mimari örneklerine rastlamak mümkün. Bunlardan biri olan Kübik Evler de şehrin özel mimari yapılarının başında geliyor. 

1970’li yıllarda ortaya çıkan Kübik Evler projesi, Mimar Piet Bloom tarafından tasarlanmış. 45 derecelik açıyla duran küp şeklindeki evlerden 55 tane yapılması planlanmasına rağmen bugüne kadar 38 tane normal, 2 tane de süper küp olmak üzere toplamda 40 tane yapılmış. Evlerin her birinin bir ağacı toplamının ise ormanı temsil ettiği ifade ediliyor.

Kübik Evler (The Kijk-Kubus)

Kübik Evler, Rotterdam

Birbirlerine bağlantılı bir şekilde tasarlanan evlerden bir tanesi müze olarak ziyaretçilere açılmış durumda. Siz de bu evi ziyaret ederek eğimli bir evde yaşamın nasıl olacağını deneyimleme fırsatı yaşayabilirsiniz. Bu evde mobilyalar ve eşyalar eğimli bir yaşama uygun bir şekilde tasarlanmış.

The Kijk-Kubus toplamda 40 evden oluşuyor

3 katlı formda tasarlanan evlerde giriş kat salon olarak tasarlanmış ve penceresi aşağıya doğru bakıyor. Bu da insanda baş dönmesine neden olabiliyor. Orta ve üst katta ise yatak odaları ve banyolar bulunuyor. Çoğu ziyaretçi bu müzeye hayran kalmasına rağmen böyle bir evde devamlı yaşamanın pek de cazip olmadığı konusunda hemfikir.

Böyle bir evde devamlı yaşamak kulağa pek hoş gelmiyor

Kübik Evler’e Nasıl Gidilir?

Kübik Evler, Blaak Metro İstasyonu‘na çok yakın bir konumda bulunuyor. 21 numaralı tramvaya binerek bu istasyonda indiğinizde kolay bir şekilde Kübik Evler’e ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda Merkez Tren İstasyonu‘ndan bisikletle 15 dakikalık bir yolculuğun ardından da bu sıra dışı evleri ziyaret etme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Adres: Overblaak 70, Rotterdam, Hollanda

Ziyaret Saatleri: 11.00-17.00

Giriş Ücreti: 3€, 4-12 yaş arası çocuklar: 1,5€

Ülkemizden düzenlenen uçak seferleri ile Rotterdam’a kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün. Bunun için rotterdam uçak bileti sorgulama yaparak size en uygun tarihe en uygun fiyatlardan biletinizi alma şansını yakalayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here