Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Samsun

0
2041

Doğasıyla insanı kendisine hayran bırakan Karadeniz Bölgesi, bu anlamda ülkemizin en özel yerlerinden birisidir. Samsun’dan Karadeniz sularına dökülen Kızılırmak ise geçtiği yerlere adeta can suyu vererek bu bölgelerde hayatın canlanmasını ve çeşitlenmesini sağlıyor. Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde bulunan Samsun Deltası Kuş Cenneti de bu zenginliğin en güzel göstergelerinden biri. 

Kızılırmak’ın taşıdığı alüvyonlar neticesinde ülkemizin en verimli topraklarını bünyesinde bulunduran Kızılırmak Deltası’nın toprak verimliliği bölgenin en önemli sulak ekosistemlerden birisi olmasını sağlamıştır. Bölgede yaşayan birçok hayvan ve bitki türü ve huzur veren doğallığı ile Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ülkemizin görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biri olmayı başarıyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Ülkemizin önemli sulak bölgelerinden biri olan Kızılırmak Deltası’nda göller, longoz ormanları, bataklıklar, çayırlar, sazlık alanlar ve tarım alanları gibi çok çeşitli yaşam ortamları bulunmaktadır. Bu da bölgeye muhteşem bir yaşam çeşitliliği sunmaktadır. 1994 yılında doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Kızılırmak Deltası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dahil edilmiştir.

Ülkemizdeki 140 kuş türü burada üremektedir

Ülkemizdeki 420 kuş türünden 320 tanesine bu bölgede rastlamak mümkün olabilmektedir. Bu kuş türlerinin de 140 tanesinin bu deltada ürediği gözlenmiştir. Dünya üzerinde nesli tehlike altında olan 24 kuş türünden 15 tanesinin sadece Kızılırmak Deltası’nda görülebilmektedir. Soyu tehlike altında olan Tepeli Pelikan, Cüce Karabatak, Alboyunlu Kaz, Dikkuyruk, Şah Kartal, Deniz Kartalı, Küçük Kerkenez, Tarda türler de gene çoğunlukla bu delta sınırlarında yaşamlarını sürdürmekte ve bu bölgede üremektedir.

Bölgede 420 kuş türüne rastlamak mümkün

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti,  bu özel kuş türlerini incelemek isteyenler için çok özel bir bölge. Kuş gözlemi yapmak isteyen doğa tutkunları bölgede bulunan iki adet kuş gözlem kulesinden kış mevsiminde yaklaşık 100 bin adede ulaşan popülasyondaki kuş türlerini gözlemleme şansına sahip olabilmektedir. Dileyen misafirler de ziyaretçi merkezinde bulunan görüntü izleme merkezinde, bölgeye yerleştirilen kameralardan elde edilen görüntülerle kuş türlerini izleyebilmektedir.

Bölgede 2 adet gözetleme kulesi bulunuyor

Bölge kuş türlerinin yanında birçok farklı hayvan türünün de yaşamını sürdürdüğü önemli bir nokta. Bölgede özellikle manda ve yılkı atlarına sıklıkla rastlamanız mümkün oluyor. 450 adet yılkı atının olduğu bölgede 6 bin mandanın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne Nasıl Gidilir?

Kızılırmak Deltası’nın bulunduğu iki ilçe olan 19 Mayıs ve Bafra’ya Samsun merkezinden otobüs ve dolmuş seferleri bulunuyor; ancak bu araçlar kuş cennetinin olduğu bölgeye kadar gelmiyor. Bu nedenle dilerseniz özel aracınızla dilerseniz de araç kiralayarak bölgeye gelmek çok mantıklı olacaktır. Özel aracınızla gidiyorsanız yanınıza bisiklet almanız gezinizi daha keyifli hale getirecektir. Oldukça geniş bir alana yayılmış deltada çıplak gözle yapılan gözlemlerde kuş türlerini görebilmek pek mümkün olamadığı için yanınızda dürbün gibi yakınlaştırıcı aletler bulundurmanızda fayda olduğunu da belirtmemiz gerek.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.