Kırmızı Kum Tepeleri, Wadi Rum

0
954
Kırmızı kum tepeleri Wadi Rum
Kırmızı kum tepeleri Wadi Rum

Her tatilde, deniz, plaj, kum ve adaları görmek gerekiyor mu? Bence hayır! Eğer tatil yapmayı seviyor ve farklı alanları görmek istiyorsanız, kesinlikle Kırmızı Kum Tepeleri’ni (Wadi Rum) görmelisiniz.

Ürdün tatili günlerimde hayran kaldığım çok farklı yönler, insanların yaşamları, geçmiş kabile ve toplumların hayat şartlarında kalmalarını sağlayan yönleri inceleme fırsatını yakalamıştım. Tabi ki deniz, kum ve güneşi aramadım değil.

Kırmızı Kum Tepeleri, Wadi Rum

Her ne kadar güneşi burada daha yakından gördüysem de Wadi Rum’da denizi görmek uzak bir düş gibiydi fakat yine de buranın mükemmel bir yapısının olduğunu itiraf etmem gerekiyor. Kızıl kumun verdiği haz, Wadi Rum’un güzelliğine güzellik kattığı yönleri ve daha anlatılmaya değer birçok yönünü sadece 2 günlük seyahatimde yaşadım.

Kırmızı Kum Tepeleri, Wadi Rum

Başında da dediğim gibi burada yükselen kuleleri görmezsiniz. Ancak Dünya Mirasları Listesi (UNESCO) kayıtlı olan bir yerde gezinti yapmak, farklı hayat biçimlerini daha yakından incelemek belki de alışık olduğunuz şehir hayatından çok daha farklı olacaktır.

Kırmızı Kum Tepeleri, Wadi Rum

12,000 yıllık bir geçmişe sahip olan Wadi Rum’u düşünürken, bir an aklıma ne kadar şanslı olduğumuz geldi. Bugün bizim seyahat ya da tatil için değerlendirdiğimiz bu kızıl güneşin vurduğu çölde bazı yönleri incelemek için 1,5 saat ya da daha uzun bir mesafe yürümek zorunda kalıyoruz. Bu kısa yolculuk diliminde bile yanımızda soğuk suyumuzu eksiltmiyoruz. 2000 yıl öncesini düşündüğünüzde, o zaman insanlar Wadi Rum’u bir ticaret yolu olarak kullanıyorlardı ve yolculukları 1,5 saatlerin bilmem kaç ile çarpılmasından bile daha uzundu ve soğuk su ihtiyaçlarını karşılayacak bir kaplarının olduğunu da pek düşünmüyorum. Varsa yolda konaklayabilecekleri bir yer, yollarının üzerinde biriken yağmur suları, ancak kırbalarını doldurma imkanını elde edebiliyorlardı. Biz bugün Wadi Rum’da “safari” adını verdiğimiz eğlenceyi gerçekleştirirken, o dönemin insanları, bu yolu sıradan bir yol olarak kullanmaları ve safari keyfi yerine mecburi istikamet olarak değerlendirmeleri, ne kadar şanslı olduğumuzu daha iyi anlamamız için yeterli geliyor.

Kırmızı Kum Tepeleri, Wadi Rum

Nihayet Ürdün turu gezimle birlikte, Ortadoğu turu da bitmiş olacaktı. Her bir ülkesinin farklı özelliklere sahip olması, insan yaşam ve kültürlerinde farklı değerlere sahiplik etmeleri, kendilerine göre ve inanç sistemlerine göre hayat biçimlerinin olması…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here