Kıbrıs’ın Yöresel Yemekleri

0
732

Kıbrıs tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapıp bünyesinde de bu medeniyetlerin izlerini sürdürmektedir.

Kıbrıs’ta yaşayan halk, özgün yemeklerini el lezzetleriyle birleştirip güzel bir harmanlama yapmıştır. Şimdi bu yöresel yemeklerin neler olduğuna bir göz gezdirelim. Gittiğimizde nelerin tadına bakmamız gerektiğinin farkında olalım.

Şeftali Kebabı

kıbrıs şeftali kebabı
Şeftali Kebabı

Bir ızgara yemeği olan Şeftali Kebabı’nın ana maddesini dana kıyma ve kuzu gömleği oluşturmaktadır. Birçok rivayete sahip olan bu yemeğin çıkışı hakkında en ağır basanı, Şef Ali adındaki Kıbrıslı bir yerliye ait olanı. Seyyar arabasıyla yaptığı kebaplar zamanla kendiliğinden ün kazanmış. Gel zaman git zaman içerisinde şeftaliye ait hiçbir şey olmasa da bu isme layık görülmüş. Peki “ben bunu nerede yiyebilirim?” derseniz; Niazi’s (Niyazi’nin Yeri) sizin için önerebileceğimiz bir mekan tavsiyesi. “Ben bu kebap hakkında daha çok bilgiye ulaşmak isterim” de diyorsanız, bu link sizi bilgi almaya yönlendirecektir. Niazi’s mekanına aşağıdaki rotayı kullanarak ulaşmanız mümkün.

Molehiya

molehiya kıbrıs
Molehiya yemeği

Molehiya, bizdeki nane yapraklarıyla hemen hemen aynı görüntüye sahip bir bitki. Araplara özgü bir yemeğin ana malzemesi olan molehiya, Kıbrıslılar tarafından farklı şekilde yorumlanmış. Yapraklar kuzu etiyle kullanılarak adaya özgü bir yemek haline getirilmiş. Bu lezzeti tatmak için Kybele Restorant’a uğramanız gerekiyor.

Pilavuna

pilavuna kıbrıs
Kıbrıs çöreği Pilavuna

Kahvaltılık kategorisinde olan yöresel lezzettir. Gevrek bir hamura sahip olan pilavuna, çöreksi bir yapıya sahipt. Üçgen ve dörtgen şekilde hazırlanan hamurların içini Baf peynirleri doldurmaktadır. Bu lezzeti yemek için herhangi bir mekan önerisinde bulunmuyoruz çünkü adada denk geldiğiniz her pastanede bu ürünle karşılaşmanız mümkün.

Çiçek Dolması

çiçek dolması
Kabak Çiçeği Dolması

Normalde Ege ve Akdeniz Bölgelerinde karşımıza çıkan bu lezzet, Kıbrıslıların sık kullandığı tarifler arasında. Yaz mevsimi geldiğinde yörede yaşayan halk, içlerini ferahlatmak için zeytinyağlı yiyecekleri listelerine alıyor. Bunlardan biri de çiçek dolması.

Hellim Peyniri

hellim
Hellim Peyniri

Adanın yöresel lezzet anlamında başı çeken lezzeti Hellim. Bu peynir hemen hemen her kahvaltıda önünüze konan inanılmaz bir lezzet. Keçi sütü ya da inek sütü tercih edilerek yapılan peynirin saklanma ömrü, yapıldığı sütle alakalı. Keçi peyniri ile yapılan Hellim peynirini 1 yıla yakın saklayabilirken, inek sütüyle yapılan peyniri sadece 1 ay kadar saklayabilirsiniz.

Eğer zamanınız varsa bu peynirin sadece tadına bakmakla kalmayın ve Lefke’de bulunan Zekiye Hanım ile birlikte bu peynirin yapılışına tanıklık edin.

Ceviz Macunu

ceviz macunu kıbrıs
Ceviz macunu sunumundan bir kare

Bu macun geleneksel lezzetler kategorisinde iyi bir sıralamada. Eskiden Kıbrıslılar misafirlerini bu tatlıyla karşılardı. Bir tabağın içerisinde sunulan küçük ceviz toplarının yanında bir bardak da su ikram edilirmiş. İncir reçeline benzeyen cevizli toplar isteğe göre o suya sokulup yeniyormuş.

Gullurikya

gullurikya tatlısı
Tatlının yapımı için ana malzeme pekmez

Değişik bir isme sahip olan tatlı, aslında hamurların pekmezli su ile karışmasından oluşuyor. Bu tatlı, yöreye özgü bir lezzet olduğu için oraya gittiğinizde tadına bakmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Piruhi

Piruhi
Piruhi

Mantıya çok benzeyen Piruhi, un, yumurta, tulum peyniri, tereyağı ve cevizden yapılan hamur yoğunluklu, ağır bir yemek. Osmanlı mutfağına ait olmasına rağmen Kıbrıs’ta çok tüketilen yiyeceklerden biri olmuş. Öyle ki, adını Kıbrıs mantısı olarak söylediğinizde de size neredeyse her restoranda servis ediyorlar.

Kolokas

Kolokas
Kolokas

Kolokas, Kıbrıs’ın çeşitli bölgelerinde yetişen görünümü ve yapılışı patatese benzeyen bir bitki. Yemeği de kuzu eti ile harmanlanarak hazırlanıyor. Yolunuz Kıbrıs’la kış aylarında kesişirse bu lezzeti tatmadan dönmeyin.

Kıbrıs Köfte

Kıbrıs Köftesi
Kıbrıs Köftesi

Tıpkı annenizin yaptığı köfteleri hatırlayacağınız, kıyma, rendelenmiş patates, rendelenmiş soğan, maydanoz ve çeşitli baharatlardan yapılan Kıbrıs’ta önemli lezzetlerden biri de Kıbrıs köfte. Kızartılarak servis ediliyor ve sıcak yemeniz öneriliyor. Ana yemek olarak geçse de burada yaşayan insanlar çayın yanında da aperatif olarak bu köfteleri tercih ediyorlarmış.

Magarina Bulli

Magarina Bulli
Magarina Bulli

Magarina Kıbrıslıların yerel konuşmasında makarna, bulli ise tavuk demekmiş. Tavuklu makarnadan tek farkı üzerine rendelenen yöreye özgü hellim peyniri olan magarina bulli Kıbrıslıların ya da Kıbrıs’a gitmiş olanların mutlaka tattığı bir lezzet. Dikkat edilmesi geren tek özellik makarnaların kalın olmasıymış. Magarina bulliyi denemek istiyorsanız aynı ismi taşıyan restorana uğramanızı tavsiye ederiz.

Magarina Bulli’ye ulaşım için;

 

Kıbrıs’ta neler yapacağınıza karar verdiyseniz geriye sadece uçak bileti almak kalıyor. Güzel bir tatil deneyimi veya kafa dağıtmak için yol parasını dert etmenize gerek yok. Sitemizde Kıbrıs’a yapılan uçuşları görüntüleyebilir ve en hesaplı uçak biletini anında alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here