Kıbrıs’ın Tarihi Yerleri ve Müzeleri

0
698
kıbrıs tarihi yerler
Saint Nicholas Cathedral in North Cyprus Famagusta

Osmanlı Devleti hakimiyeti altına girmeden önce Mısırlılar, Fenikeliler, Asurlular, Romalılar ve birçok medeniyetin egemenliğinde kalan Kıbrıs, Akdeniz’de bulunan en büyük 3. Ada konumundadır.

Onlarca devletin hakimiyetinde kalan Kıbrıs, bu devletlerden derin izler taşıyor. Bu topraklarda farklı kültürlerden insanların yaşayışları hakkında uzunca bir bilgi kaynağı var.

Asya, Afrika ve Avrupa’nın kesiştiği bir noktada kalan Kıbrıs, 1960 yılında imzalanan Zurih Anlaşması ile bağımsızlığına kavuşmuştur. Türkiye tarafından bağımsızlığı tanınan ve siyasi, askeri ve ekonomik alanda desteklenen Kıbrıs, tarihi eserlerini günümüze özenle taşımayı başarmıştır.

Gavur Taşı

gavur taşı kıbrıs
Petra Do Romiou / Gavur Taşı

Namı-ı diğer Petra Do Romiou. Burası rivayete göre Yunan mitolojisinde bulunan Güzellik Tanrıçası Afrodit’in doğduğuna inanılan bölge. Buraya nasıl ulaşım sağlayabiliriz derseniz eski Baf-Limasol sahil yolunu takip ederseniz, yol üzerindeki kocaman taş önünüze çıktığında doğru yerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Kaya Mezarları

kaya mezarları kıbrıs
Kıbrıs Kaya Mezarları

Milattan önce 4. yüzyıla tanıklık eden mezarlara eski zamanlarda Baflı soylular ve yüksek derecede görevli olan kişiler gömülmekteydi. İçerisinde herhangi bir kralın yer almadığı mezarlar, taşlarının ihtişamından dolayı bu ada layık görülmüştür. Unesco Dünya Mirasları listesine alınan Kaya Mezarları, dorik sütunlar ve fresklerle bezenmiş duvarlardan oluşmaktadır. Duvarlardan yola çıkarak o dönemin ev tarzları hakkında ipuçları yakalayabilirsiniz.

Cikko Manastırı

cikko manastırı kıbrıs
Manastırdan kuş bakışı bir görüntü

Güney Kıbrıs’ta Trodoslarda yer alan bu tarihi manastır, Kıbrıs’ın en büyük Ortodoks Manastırı olma vasfına erişmiş. Bizans devrinden kalan bu manastır günümüzde müze olarak yüzlerce ziyaretçi ağırlamakta. Siyah cüppeler giymiş papazlar manastıra gelen ziyaretçileri bilgilendirmek için rehberlik yapıyorlar. Manastırın içinde burnunuza gelen buhur kokuları, sanki sizi tarih öncesi çağlara götürmekle görevlendirilmiş hissine kapılıyorsunuz.

Cikko Manastırı’na bakan bir tepede yer almış mezar ise, o manastırda yetiştirilmiş olan Başpiskopos Makarios’un mezarı.

Hala Sultan Tekkesi

hala sultan tekkesi
Hala Sultan Tekkesi

Araplar tarafından Kıbrıs’ın fethedildiği sırada, Hz. Muhammed’in süt teyzesi olan Ümmü Haram bint Milhan, tekkenin bugünkü yerinde şehit olmuştur. Onun vefatı ile bu tekke, rivayet edilen 647-649 tarihleri arasında inşa edilmiş. Kıbrıs’ın en ünlü tekkesi durumunda olan Hala Sultan Tekkesi, buraya gelen Müslümanlar tarafından yoğun bir ilgiyle ziyaret ediliyor. Tekke, Kıbrıs’ın Larnaka ilçesinde Tuz Gölü yakınlarındadır.

Hirokitya

Hirokitya kıbrıs
Neolitik çağdan kalan Hirokitya

Kıbrıs adasında bulunan bir diğer dünya mirası da burasıdır. Neolitik Çağ’dan kalma bu alan, Doğu Akdeniz’in en önemli ve en iyi korunmuş tarih öncesi bölgelerinden biri. Kıbrıs’ı ziyaret eden kişiler için serüven dolu bir yolculuk hissi veriyor.

Trodos Bölgesi’ndeki Boyalı Kiliseler

kıbrıs boyalı kiliseler
Boyalı Kiliseler’in ihtişamlı dokusu

UNESCO Dünya Mirası listelerinden en çok dikkat çekeni, Orta Kıbrıs’ın Toros Dağları’nda yer alan Boyalı Kiliseler. Bizans zamanında hatta Bizans Dönemi öncesindeki duvar resimleri ile donatılmış olan 10 adet kilise, görenleri büyülüyor. Bir Dünya Mirası olarak listede yer edinmiş kiliseleri gördüğünüzde, muhteşem yapılarına ve işçiliklere hayran bir şekilde oradan ayrılacağınızın garantisini verebiliriz.

Kaş Kalesi

Kıbrıs kaş kalesi
Kalenin ihtişamı görenleri büyülüyor

Keşif tarihi günümüze çok yakın olan bir kale. 2016 yılı içerisinde Kıbrıs Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir kazı sonucunda ortaya çıktı. Kaş Kalesi, Afrodit’in doğduğu rivayet edilen Gavur Taşı olarak adlandırılan bölgenin yaklaşık 1 km doğusunda bulunuyor. Derinlemesine süren araştırmalar neticesinde kalenin savunma amacıyla yapıldığı düşünüldü. Yapılış tarihi ise, M.Ö 6. yüzyıl sonrası olarak tahmin ediliyor.

Larnaka Kalesi

Larnaka Kalesi Kıbrıs
Larnaka Kalesi

Bir Osmanlı eseri olan Larnaka Kalesi, adanın güney kısmında yer almaktadır. Kesme taştan yapılmış, kare bir plana sahip olan kale Sultan Abdülmecid’in tuğrasının olduğu bir kitabeyi giriş kapısında barındırmaktadır. 1625 yılında onarım geçirmiş olan Larnaka Kalesi, İngilizlerin idaresi altındayken polis okulu ve hapishane olarak kullanılmış. Günümüzde ise müze olarak siz değerli ziyaretçilerini beklemektedir.

Kıbrıs Müzesi

Kıbrıs Müzesi
Kıbrıs Müzesi

Kıbrıs’ın geçmişi hakkında ayrıntılı bilgileri bünyesinde barındıran müze, bütün geçmişi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. İçeriye girdiğiniz anda profesyonel ve güler yüzlü rehberler tarafından karşılanıyorsunuz.

Müzenin açılış ve kapanış saatleri:

Kış: 09.00-13.00 / 14.00-16.45
Yaz: 09.00-14.00 / 17.00-19.00
Müze giriş ücreti:
2-10 TL arası.

Klasik ve Spor Araba Müzesi

kıbrıs klasik araba müzesi
Araba tutkunları için Klasik Araba Müzesi’nden bir kesit

Belki de hayatınızda görmediğiniz kadar çok klasik arabayı bir arada sunan müze, dönemler arasında gezintiye çıkmanıza vesile oluyor. Görüntüsüyle, rengiyle ve yapısıyla araba tutkunlarının aklını başından almaya hazır olan Klasik Araba Müzesi, Kıbrıs’a gittiğinizde kaçırılmayacak bir fırsat olarak listeye eklenmeli.

Müzenin açık olduğu saatler: 10.00-17.00
Bu müzeyle ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz, bu adresten resmi sitesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Namık Kemal Zindanı

namık kemal kıbrıs
Namık Kemal’in bir dönem zindan hayatı geçirdiği yer

Venedik Sarayı’nın kalıntıları üzerine Osmanlı zamanında inşa edilen zindan bir zamanlar ünlü şair Namık Kemal‘in hapis hayatını sürdüğü yer olarak bilinmektedir. Tek bir kapıya sahip olan zindan, Venedik sarayının avlusuna açılıyor. Tek bir mekandan oluşan alt kattan üst kata çıkan bir taş merdiven yer almaktadır. Namık Kemal 1873-1876 yılları arasında burada bulunan iki pencereye sahip olan odada tutulmuş.

Bu kadar kapsamlı bir tarihi bünyesinde barındıran Kıbrıs’a gitmemek için bir neden yok. En uygun Kıbrıs uçak biletlerini sitemizde sıralayıp satın alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here