Kıbrıs’ın Festivalleri

0
933
kıbrıs hakkında

Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleşen festivaller, Kıbrıs’ın yöresel yaşantısı, hayat tarzı ve sanatını gözler önüne sermek için organize edilmiş. Kıbrıs’a gelmek için festivallerini bekleyen birçok kişi bu yazımızı okuyarak Yavru Vatan’a geliş tarihlerini önceden ayarlayabilirler.

Kıbrıs, gerçekleştirmiş olduğu bu festivallerde kendi adetlerini ve milli kıyafetlerini paylaşarak sahip olduğu olguları tanıtmak ve bunlara sahip çıkmak amacıyla harika çalışmalara imza atmaktadır. Şimdi bizim, sizin için oluşturduğumuz Kıbrıs’ın Festivalleri listesine birlikte göz gezdirelim.

Güzelyurt Portakal Festivali (30 Haziran – 9 Temmuz)

portakal festivali kıbrıs
Portakal Festivalinden renkli görüntüler

40. yılı geride bırakan festival o kadar kapsamlı bir içeriğe ve güvene sahip ki ziyaretçi sayısını 250.000 kişiye kadar çıkarmış. 10 gün boyunca yaklaşık her gece portakal suyu dağıtımı gerçekleşiyor. Soğuk hava depolarında muhafazası sağlanan 50 ton portakal, festival alanında bulunan herkesin elinde. Her yaştan insanın katıldığı festivale her sene farklı sanatçılar eşlik ediyor.

Bu yıl ise diğer yıllara göre farklı bir uygulama için kollar sıvanmış durumda. Festivalde, kanser hastaları için farkındalığa değinerek etkinlikler ve organizasyonlar düzenlenecek.
Festival sitesini ziyaret etmek isterseniz linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Halk Dansları Festivali (31 Ağustos – 2 Eylül)

dans festivali kıbrıs
Geleneksel Dans Festivali

5 sivil toplum örgütü tarafından organize edilen festival, eski bayramların ruhunu yansıtmak amacıyla Çağlayan Parkı’nda yapılıyor. 3 yıl çeşitli sebeplerden dolayı ara verilen festival, kaldığı yerden programlarına devam edecek. Kortej yürüyüşüyle başlayan festival, birçok dans grubunun ve ses grubunun katılımıyla renkli görüntüleri bünyesinde barındırıyor.

Eko Festivali (5 Mart)

ekolife festivali kıbrıs
Eko Festivali için kurulmuş tezgahlar

Bu yıl 19.’su gerçekleşmiş olan Eko Festivali, artık Akdeniz Slowfood Festivali’ne de ev sahipliği yapacak. Uluslararası bir önem taşıyan festivalin katılımcıları ise; Türkiye başta olmak üzere Fas, Mısır, İran, Hırvatistan, İtalya, İspanya; Portekiz ve İsrail’den. Festival kapsamında yiyecek, içecek, kitap ve çiçek satışının yanı sıra müzik ve dans gösterileri de var.

Uluslararası Bellapais Müzik Festivali (17 Mayıs – 15 Haziran)

bellapais festivali
Festivalin gerçekleştirildiği Bellapais Manastırı

12. yüzyıl Roma Dönemi’nden kalan Bellapais Manastırı’nda gerçekleşen festival, tüm katılımcıların bulunduğu alandan bile kendisine hayran bırakıyor. Görkemli mimariye, hiçbir yerde rastlanmayan akustiğe ve ihtişamlı ışıklandırmaya, değerli eserlerin sesi de eklenince eşsiz bir resital karşınıza çıkıyor.

Dünyaca ünlü sanatçıların katıldığı festivale, büyük firmalar sponsorlukta bulunarak kalıcılığını sağlamak için taraftar olmuş durumda. 4 hafta boyunca aralıklarla gerçekleşen festival için önceden biletlerinizi almanızı öneriyoruz. Müzik festivali için belirlenmiş olan program ve ücretler bir tık uzağınızda.

Kıbrıs Rakı Festivali (14 – 20 Mayıs)

rakı festivali
Rakı Festivali için hazırlanmış sokak

Girne, Lefkoşa, Güzelyurt, Güney Maserya, İskele ve Gazimağusa’dan toplamda 66 restoranın katılımı ile bu yıl Kıbrıs Rakı Festivali 5. etkinliğini düzenliyor. Her sene farklı sanatçıların katılımının olduğu festival, Girne Limanı’ndaki konserle başlar.

Festivale katılanların rakı ve daha önce hiç tatma fırsatı olmadıkları mezelere doyacağının garantisini verirken, neşeli sohbetlerin eşlik ettiği masalarda kahkahalardan geçilmeyecek. Kıbrıs, eğlenceli yaşantısını gelenlere cömertçe gösteriyor diyebiliriz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here