Kastamonu’da Gezilecek Yerler

0
807
Valla Kanyonu

Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehit veren şehirlerden biridir Kastamonu. Bu yönüyle ülkemiz için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kastamonu, tipik bir Karadeniz şehridir. Etrafı dağlarla, yeşillikleriyle, muhteşem doğasıyla görenleri kendine aşık eder. Doğa, bu şehir için oldukça cömert davranmıştır. Etkileyici mağaralar, şelaleler ve kanyonlar seyrine doyum olmaz güzellikler sunar. Güzel şehrimizin bu etkileyici güzelliklerini mutlaka görmelisiniz. Bilet Bayi ile buraları keşfetmeye ne dersiniz?

1. Ilıca Şelalesi

Kastamonu
Kastamonu

Doğaseverlerin mutlaka ziyaret edip huzur bulması gereken bu muhteşem mekan fotoğrafçılar için de oldukça güzel kareler yakalama imkanı veriyor. Ilıca Şelalesi ile manzaraya doyacağınızı söyleyebiliriz.

2. Çatak Kanyonu

Çatak Kanyonu
Çatak Kanyonu

Çatak kanyonu, Dünya’nın 4. büyük kanyonu olma özelliğiyle bile Kastamonu ziyaretinizde listenizde olması gereken güzelliklerden biridir. Gözetleme kulesinden kanyonun vahşi cazibesini çok daha iyi gözlemleme fırsatına sahip olabiliyorsunuz.

3. Ilgarini Mağarası

Ilgarini Mağarası
Ilgarini Mağarası

Pınarbaşı ilçesinde bulunan Ilgarini Mağarası, içerisinde bulunan tarihi kalıntılar ve doğal oluşumlarla insanı kendine hayran bırakıyor. Ülkemizin en önemli mağaraları arasında bulunan Ilgarini Mağarası, büyüleyici atmosferi ile ziyaretçilerini bekliyor. Mağaraya ulaşmak için uzun bir yürüyüş yapmanız gerekeceği için yola erken çıkmanız faydalı olacaktır.

4. Gideros Koyu

Gideos Koyu
Gideos Koyu

Eğer görmek istediğiniz şey, orman ve denizin uyumu, huzur, muhteşem manzara ise Gideros Koyu size bütün istediklerinizi sunuyor.

5. Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı
Küre Dağları Milli Parkı

Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olan Küre Dağları Milli Parkı, ekoturizm ile ülkemizin turizmine kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bünyesindeki kanyonlar ve mağaralarla oldukça etkileyici bir iklime sahip olan milli park, bitki çeşitliliği ile de dikkat çekmektedir.

6. Pompeipolis Antik Kenti

Pompeipolis Antik Kenti
Pompeipolis Antik Kenti

Taşköprü ilçesinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarıyla her geçen gün daha da gün yüzüne çıkan antik kent, bölgedeki geçmişe ışık tutacak eserlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Henüz tam anlamıyla bütün eserlere ulaşılmasa da bu haliyle bile görenleri büyüleyen antik kent, gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

7. Saat Kulesi

Kastamonu Saat Kulesi
Kastamonu Saat Kulesi

Dönemin padişahı II. Abdülhamit tarafından İstanbul‘dan Kastamonu’ya sürgüne gönderilen saat, Kastamonu’nun en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Kastamonu Kalesi’nin karşısında bütün heybetiyle arş-ı endam ettiği Saat Kulesi’ni mutlaka görmelisiniz.

8. Kastamonu Kalesi

Kastamonu Saat Kulesi
Kastamonu Saat Kulesi

Muhteşem şehir manzarası ve tarihi dokusuyla Kastamonu’yu gezenlerin uğrak yerlerinden biri olan kale, akşam saatlerindeki muhteşem aydınlatmasıyla daha bir güzel olmaktadır. Kastamonu’yu bu kaleden seyretmek içinize huzur dolduracak.

9. Valla Kanyonu

Valla Kanyonu
Valla Kanyonu

Muhteşem doğal güzellikleri, etkileyici şelaleri ve yaban hayatıyla sizi doğal yaşamın eşsiz hisleriyle buluşturan Valla Kanyonu, ülkemizin en güzel kanyonlarından biri olarak kabul edilmektedir.

10. Liva Paşa Konağı

Liva Paşa Konağı
Liva Paşa Konağı

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Liva Paşa Konağı, şu anda etnografya müzesi olarak ziyaretçilerine Kastamonu yöresine ait bir çok önemli bilgiyi edinme fırsatı sunuyor. Konak, şehir merkezinde olması sayesinde ulaşım konusunda sıkıntı yaşamadan ziyaret edilebilmektedir.

11. Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi
Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Taş eserler konusunda geçmişe ışık tutan birçok eserin bulunduğu müze, Kastamonu ziyareti sırasında unutulmaması gereken ziyaret noktalarından biri.

12. ILGAZ DAĞI MİLLİ PARKI

Ilgaz Dağı Milli Parkı
Ilgaz Dağı Milli Parkı

Her mevsim ayrı güzel olan milli parkın içerisinde bulunan kayak merkezinde kayak yapma fırsatınız var. Doğasıyla, temiz havasıyla bütün sorunlarınızı unutturacak bu doğal güzelliği kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Kastamonu, özellikle doğal güzellikleriyle mutlaka görmeniz gereken şehirlerimizden biridir. Bu doğal güzellikleri görmek için geç kalmayın. Hemen Bilet Bayi ile Kastamonu uçak bileti sayfamızdan avantajlı uçak biletinizi alın. Dilerseniz otobus bileti sayfamızdan da en uygun bileti alarak konforlu bir otobüs yolculuğu ile Kastamonu’ya gidebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here