Karadeniz’in Gizemli Kenti Bayburt

0
1270

Bayburt, Karadeniz bölgesinde yer alan, kültür ve gelenekleriyle farklı bir yaşam tarzına sahip bir yerleşim yeridir.

Eski çağlardan kalma kentin ilk kurucuları olan Haldilerden sonra Doğu Roma imparatorluğu egemenliği altına girmiş, daha sonra Araplar ve Türkmenlerin hüküm sürdüğü topraklar haline gelmiştir. Günümüzde modern yapılanmalara sahip Bayburt, bir de arkeolojik değerleriyle ön plana çıkmaktadır. Doğal güzellikleri, gizemli antik yerleri ve kendine has kültürü ile ön plana çıkan kent, Karadeniz seyahatinde görülmesi gereken yerlerden biridir.

Bayburt gezisinde görülmesi gereken en güzel yerler

Sırakayalar Şelaleleri

Bayburt merkez köylerinden Sırakayalar Köyü’nün girişinde ve içerisinde olmak üzere toplam 2 şelaleden oluşan Sırakayalar Şelaleleri, kentin en güzel yerlerinden biridir. Doğa ile buluşmak isteyenleri yeşilin her tonuna hakim çevresi ile büyüleyen şelale çevresi, mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Yerli halk, özellikle de yaz aylarında kalabalık şehir hayatından kaçamak yapmak için buraya geliyor.

Sırakayalar Şelaleleri

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Şehir merkezine 25 km. uzaklıkta bulunan Aydıntepe Yeraltı Şehri, adeta Bayburt’un gizemli tarihini gözler önüne seriyor. Arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı yeraltı şehrinden birçok tarihi değer çıkartılmış. Tam olarak hangi dönemlere ait olduğu bilinmeyen bu gizemli doğal alan, Bayburt seyahatinde kesinlikle görmeniz gereken noktalardan biridir. Heyecanlı bir gezi yapmak isteyenler için ideal bir noktayı ulaştıran Aydıntepe Yeraltı Şehri, labirent gibi farklı kollara ayrılıyor. Rehber eşliğinde bu gizem dolu yeri keşfetmenizi öneriyoruz.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Çımağıl Mağarası

Bayburt merkeze 35 km. uzaklıkta yer alan Aşağı Çımağıl Köyü’nde yer alan ve köy ile aynı ismi taşıyan Çımağıl Mağarası da yine Bayburt’un en görülesi yerlerinden biridir. Yeraltı dünyasını keşfetmek isteyenler için güzel bir nokta olduğunu dile getirebileceğimiz mağara, 110 metre derinliğe sahiptir. Org desenli duvarlar, çiçek desenleriyle bütünleşerek adeta görsel bir şov sunuyor. Görülmesi gereken bu harika yer, Taşındibi Mahallesi’nden başlayarak 1 saat süren zorlu bir parkur sonucunda mağaraya ulaşılıyor.

Çımağıl Mağarası

Korgan Köprüsü

Tarih boyunca İpekyolu üzerinde aldığı için önemli bir geçiş güzergahı olan Korgan Köprüsü, Bayburt gezilecek yerleri arasında kesinlikle değerlendirmeniz gereken yerlerden biridir. Halk arasında “Meliğin” olarak adlandırılan tarihi köprü, resim çekmek isteyenler için fevkalade güzel bir noktadır.

Korgan Köprüsü

Bayburt’a nasıl gidilir?

Bayburt, Karadeniz bölgesinde yer alan henüz havalimanı olmayan bir şehirdir. Şehre en yakın havalimanı 110 km. uzaklıktaki Erzincan Havalimanı’dır. Buradan Bayburt’a hareket eden otobüslerle şehre ulaşabilirsiniz. Farklı bir alternatif olarak Trabzon uçak bileti alarak 160 km. uzaklıktan kente hareket eden otobüslerle de Bayburt’a ulaşım sağlanabilmektedir. Karayolu ile seyahat etmek isteyenler ise Bayburt otobüs bileti alarak Türkiye’nin dört bir yanından Karadeniz’in tarihi gizemlerle dolu kentine ulaşım sağlayabilmektedirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.