Karadeniz’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

0
984
Uzungöl

Ülkemizin hırçın bölgesi olarak görülen Karadeniz, muhteşem yeşil doğası ile görenlerin aşık olduğu bir coğrafya.

Kıvrak zekalı insanlarıyla, coşkulu dereleriyle, gölleri, yaylaları ve daha birçok güzelliğiyle Karadeniz Bölgesi ülkemizin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Ülkemizin cennetten bu köşesinde mutlaka görmeniz gereken 5 yeri bilet bayi farkıyla tanımak isterseniz, listemize göz atmanızı öneriyoruz.

Karadeniz’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

1.Uzungöl

Uzungöl
Uzungöl

Son zamanlarda çevresinde yapılan betonarme binalarla güzelliğine gölge düşmüş olsa da hala muhteşem bir görünüme sahip olan Uzungöl, Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken güzellikleri arasında bulunuyor. Yeşil ve mavinin en güzel tonlarını görebileceğini Uzungöl’ü mutlaka görülecek yerler listenize almalısınız.

2.Ayder Yaylası

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Karadeniz kültüründe yaylalar önemli bir yere sahip. İnsanlarının bu kadar sağlıklı, yiyeceklerinin bu kadar lezzetli olmasında yaylaların payı büyük. Özellikle yaz mevsiminde temiz havası ve buz gibi iklimiyle sadece Karadenizliler için değil diğer şehirlerden ziyaretçiler için de büyük bir cazibe merkezi haline geliyor. Ayder Yaylası, Karadeniz yaylaları arasın kesinlikle görülmesi gereken yaylalardan biri. Tulum sesleri eşliğinde horon tepip, muhteşem bir muhlama yiyerek ciğerlerinize dünyanın en güzel havasını çekmek istiyorsanız Ayder Yaylası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

3.Zilkale

Zilkale
Zilkale

Çamlıhemşin’in Çat yolu üzerinde bulunan bu büyülü mekanı mutlaka görmelisiniz. Fırtına Vadisi’ne bakan keskin bir tepenin üzerinde kurulmuş olan kale, nefes kesen atmosferiyle ziyaret edenlere hem heyecanlı anlar yaşama fırsatı sunuyor hem de kartpostallık fotoğraflar için birbirinden güzel pozlar veriyor. Savunma amacıyla inşa edilen kalenin 15. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.

4.Sümela Manastırı

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Trabzon deyince akla ilk gelen eserlerden olan Sümela Manastırı kayaların içine büyük bir emekle inşa edilmiştir. Manastır, Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunuyor. M.Ö 395 yıllarında yapıldığı tahmin edilen bu önemli eser günümüze kadar birçok doğal afete ve insanların yağmalarına maruz kalmasına rağmen ayakta kalmayı başarmıştır. Manastıra ulaşmak için belli bir noktaya kadar araçla gelerek kalan yolu yürüyerek gitmeniz gerekiyor.

5.Çal Mağarası

Çal Mağarası
Çal Mağarası

Dünya’nın en uzun mağaralarından biri olan Çal Mağarası muhteşem atmosferi, içindeki akarsu ve üstündeki kalesiyle Trabzon’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Mağara Çalköy ilçesine 35 km mesafede bulunuyor. Mağaraya giriş ücretinin 7.5 TL olduğunu belirtelim. İçerisi hayli soğuk olduğu için mağaraya girerken üzerinize kalın bir şeyler giyinmenizde fayda var.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here