Karadeniz Mutfağında Mutlaka Tatmanız Gereken 5 Lezzet

0
554
Karalahana Çorbası

Herkesin mutlaka hayalinde bir Karadeniz turu yapmak vardır. Muhteşem yeşili, sıcakkanlı insanları, eğlenceli kültürüyle insanların böyle bir hayal kurmalarına şaşmamak gerek.

Karadeniz, birçok yönüyle ülkemizin özel bölgelerinden biri olmayı başarmıştır. Bunlardan biri de Karadeniz’in kendine özgü muhteşem yemek kültürüdür. Bölgede yetişen doğal ürünlerle yapılan enfes yemekler insanların Karadeniz’i ziyaret etmesi için ortaya bir sebep daha çıkarıyor.

Bu Lezzetleri Tatmadan Karadeniz’den Dönmeyin

1.Muhlama

Muhlama
Muhlama

Karadeniz’in belki de en meşhur lezzeti olan muhlama, mısır unu, hakiki tereyağı, kaymak ve çeçil peynirinin bir tavada birleşmesiyle oluşan muhteşem bir lezzet. Karadeniz’e gittiğinizde muhlamaya ekmek banarak yemenin keyfini mutlaka yaşamalısınız.

2.Pepeçura

Pepeçura
Pepeçura

Bir tür muhallebi olan pepeçura Karadeniz’de hayli fazla sevilmektedir. Mısır unu ve siyah üzümle hazırlanan ve isteğe göre üzerine fındık da ilave edilen bu tatlıyı çok seveceğinizi düşünüyoruz.

3.Karalahana Çorbası

Karalahana Çorbası
Karalahana Çorbası

İnce kıyılmış lahana, mısır unu, barbunya ve kurutulmuş biber’den yapılan ve özellikle kış günlerinde bölgede sıcak bir şekilde çokça tüketilen çorbanın soğuk kış günleri için tam bir kalkan görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Karadeniz’in farklı bölgelerinde haşlama çorbası olarak da bilinmektedir.

4.Hamsili Pilav

Hamsili Pilav
Hamsili Pilav

Hamsinin türlü yemeğinin yapıldığı Karadeniz’de kuşkusuz en çok sevilen ve Karadeniz mutfaklarında sıklıkla yapılanı hamsili pilav olsa gerek. Kocaman tepsilerde hamsiyle sarılmış pilavların fırında pişirilmesiyle ortaya çıkan muazzam görüntünün küsleri bile barıştıracak muhteşem bir lezzet olduğunu söylemeliyiz.

5.Laz Böreği

Laz Böreği
Laz Böreği

Yapımı bir günde tamamlanan bu zorlu lezzet isminin aksine bir börek değil bir tatlıdır. Yufkalar arasına muhallebi formundaki karışımın konarak kat kat kapanan yufkaların üzerine isteğe bağlı olarak fındık, fıstık vs. konularak servis edilen bu muhteşem lezzete hayır diyemeyeceksiniz. Karadeniz ziyaretinizin en önemli görevlerinden birinin de laz böreği denemek olduğunu belirtelim.

Siz de ülkemizin yeşillerle bezeli bu muhteşem bölgesini gezmek ve bu muhteşem lezzetleri tatmak isterseniz en kısa sürede keyifli bir Karadeniz gezisi planlamanızı tavsiye ederiz. Karadeniz’de Rize veya Trabzon‘a en yakın Ucuza uçabilmek için www.biletbayi.com sayfamızdan kampanyaları takip edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here